Billie Eilish na vegan tripu. Spolu s Nike navrhla veganské tenisky. Už jste je měli na noze?

Billie Eilish na vegan tripu. Spolu s Nike navrhla veganské tenisky. Už jste je měli na noze?

autor: Red. foto: se svolením Nike.com

Veganská zpěvačka Billie Eilish a značka Nike spolupracují na vytvoření vegan tenisek Air Jordan vyrobených z udržitelných materiálů. Vegan aktivity Eilish jdou ale mnohem dál.

Hudebnice a veganka Billie Eilish už má svůj vlastní pár Air Jordans, vytvořený ve spolupráci se sportovní značkou Nike. Měly by to být plně vegan boty. Eilish, která je fanouškem brandu Air Jordans už od mládí, má na nových veganských botách svůj podpis na stélkách. K dispozici jsou dva druhy provedení: Air Jordan 15 v neutrálním odstínu taupe a ve stylu Air Jordan 1KO v barvě "Ghost Green" připomínající Eilishinu zelenou barvu vlasů (před jejím relativně novým platinovým vzhledem).

„Jsem moc ráda, že se s vámi konečně můžu podělit o své dvě siluety Air Jordan," oznámila Eilish na Instagramu. „Vždycky jsem značku Air Jordan milovala a byl to tak neuvěřitelný a neskutečný zážitek, že jsem s ní mohla vytvořit vlastní boty. Obzvlášť v udržitelném stylu."

Hudební umělkyně se rozhodla vytvořit veganskou verzi modelu Air Jordan 15, protože to byla její oblíbená bota v dětství. A zmíněný druhý vzor, Air Jordan 1KO, je jejím dalším oblíbeným. Jsou to tenisky genderově neutrální a dají se nosit k čemukoli, od kalhot přes šortky až po sukně. Alespoň takový má na věc zpěvačka názor. Na jazyku této boty je její podpis s logem "Blohsh", které Eilish nakreslila, když jí bylo 14 let.

Oba modely Air Jordan Eilish budou vyrobeny bez živočišných materiálů, aby odpovídaly jejímu veganskému životnímu stylu. „Vždycky jsem Jordany milovala a vytvořit je byl tak šílený, neskutečný, vzrušující a ohromující zážitek. Velkou součástí myšlenky spolupráce byl aspekt udržitelnosti," řekla Eilish. „Opravdu jsme hodně pracovali na tom, aby byly všechny komponenty stoprocentně veganské, žádná kůže, žádné zvířecí věci. Boty jsou z více než 20 procent z recyklovaných materiálů. Což mi přijde strašně super. Můžeme vyrábět cool sh*t a nemusíme přitom plýtvat."

Mimo spolupráci s Eilish zkoumá Nike v poslední době rostlinné „vegan“ alternativy ke zvířecí kůži. Letos v létě Nike uvedla na trh kolekci Happy Pineapple, která zahrnuje přepracované verze ikonických stylů vyrobených z Piñatexu - veganské kůže vyrobené z listů ananasu - namísto zvířecích kůží. Kolekce v pastelových barvách zahrnovala vzory Air Max 90, Air Max 95, Air Zoom Type a Air Force 1 zvýrazněné mávátky a logy vyrobenými z inovativní veganské kůže.

Eilish vegan trip

Eilish přešla na veganství, když jí bylo 12 let, a svou slávu využila k propagaci práv zvířat a ekologických výhod rostlinné stravy, přičemž často žádala miliony svých sledujících na sociálních sítích, aby zvážili, zda se nevzdají živočišných produktů.

„Vegankou jsem sakra už sedm let," řekla Eilish v rozhovoru pro Vogue na začátku letošního roku. „Sbírala jsem informace o tom, co se děje v mlékárenském a masném průmyslu. Jakmile o takových věcech víte a vidíte je, je opravdu těžké se vrátit zpátky. A i když mám teď spoustu přátel, kteří jedí mléčné výrobky a maso, a nechci nikomu říkat, co má dělat. Nemůžu prostě ve svém životě pokračovat s vědomím, co se děje ve světě zvířat, a nic s tím nedělat." 

Během pandemie COVID-19 se Eilish snažila nakrmit ohrožené komunity a zároveň podpořit místní veganské restaurace prostřednictvím iniciativy Support + Feed, kterou založila její matka Maggie Bairdová. Devatenáctiletá Eilish se toho pro zvířata snaží dělat hodně. Od uvedení udržitelné veganské kolekce pro H&M až po spolupráci s kolegou veganem Woodym Harrelsonem na vytvoření krátkého filmu, který upozorňuje na propojení živočišného zemědělství a klimatické krize.

Eilishin nejnovější veganský aktivismus se naplno projevil během letošního galavečera Met Gala, který poprvé ve své více než sedmdesátileté historii nabídl plně veganské menu. Eilish na akci dorazila v broskvově zbarvených šatech Oscara de la Renty s vlečkou, která překrývala schodiště. Šaty byly sice objemné a poutavé, ale nejdůležitějším a nejvíce viditelným měla být výzva, resp. ultimátum, které Eilish dala návrháři, aby se navždy vzdal používání kožešin. Oscar de la Renta jí vyhověl a připojil se ke svým kolegům, jako jsou Gucci, Prada, Versace a mnoho dalších, kteří zakázali kožešiny ve svých kolekcích.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář