The World’s Best Female Chef 2021 je Pía León

The World’s Best Female Chef 2021 je Pía León

autor: Red. foto: Archiv Kjolle

Peruánská kuchařská hvězda, která přenáší chutě své země do gastronomického světa, se stala nejlepší šéfkuchařkou letošního roku.

Restaurace Central v Limě si získala pověst jedné z nejlepších restaurací nejen v Jižní Americe, ale i ve světě. Tento úspěch se nejčastěji připisuje jejímu zakladateli a šéfkuchaři Virgiliovi Martínezovi. V pozadí však stojí Pía Leónová, která restauraci řídí po boku Martíneze již déle než deset let, a která v srpnu 2018 otevřela také svou první samostatnou restauraci Kjolle. Mimo to spoluvede destinační restauraci Mil v peruánských Andách. Nyní Leónová skutečně vstoupila do gastronomické špičky světa.

V kuchařských kruzích je 34letá Leónová velmi respektována za roli, kterou sehrála v restauraci Central, když ji společně se svým manželem Martínezem dovedla tři roky po sobě na první místo v žebříčku Latin America’s 50 Best Restaurants. V kuchyni začínala před více než deseti lety po působení v hotelu Ritz v New Yorku a v restauraci Astrid y Gastón v Limě a postupně se vypracovala na šéfkuchařku. Denně řídila kuchyni a připojovala se k výzkumným cestám Martíneze a jeho sestry Maleny za objevováním nových surovin pro degustační menu založené na peruánské biologické rozmanitosti.

Kolem roku 2015 se rozhodla otevřít si vlastní restauraci, která by jí patřila úplně celá. Dnes je touto restaurací Kjolle, Leónová ji otevřela v srpnu 2018. Ve stejném roce byla Leónová zvolena nejlepší šéfkuchařkou Latinské Ameriky a 15 měsíců po otevření si Kjolle odnesla ocenění Highest New Entry Award, když debutovala v rámci Latin America’s 50 Best Restaurants 2019 na 21. místě.

Zatímco 20 chodů restaurace Central je seskupeno podle různých výškových úrovní peruánské geografie – moře, hory, Amazonie, menu Kjolle je méně strukturované a nabízí devítichodové degustační menu a také à la carte menu s využitím surovin z celého Peru.

Zdroj: The World’s 50 Best Restaurants

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář