MICHELIN Guide Taipei & Taichung 2021: Nově oceněné restaurace a první zelené hvězdy

MICHELIN Guide Taipei & Taichung 2021: Nově oceněné restaurace a první zelené hvězdy

autor: Red. foto: Archiv De Nuit

Jedna nová dvojhvězda, dvě zelené hvězdy a dohromady sedm nových jednohvězd. V nejnovějším vydání prestižního průvodce inspektoři MICHELIN ocenili 177 podniků v Taipeji a 69 podniků v Taichungu.

„Byl to další hodně speciální rok pro všechny, zejména pro gastronomický a potravinářský průmysl. Navzdory výzvám nepřestali šéfkuchaři a restaurace v Taipeji a Taichungu naše komisaře ohromovat. Tvorbou nových konceptů, zaváděním nových iniciativ a vytvářením cest pro zachování komunikace s hosty prokázala obě města hbitost, odolnost a kreativitu. Těmto dvěma destinacím se podařilo udržet kulinářské dovednosti na nejvyšší úrovni. Jsme na ně velmi hrdí a tímto vydáním v roce 2021 vzdáváme hold jejich talentu a zároveň odhalujeme nové gastronomické skvosty," řekl Gwendal Poullennec, mezinárodní ředitel průvodců Michelin. „Obzvláště mě také těší, že se do letošního průvodce MICHELIN Guide Taipei & Taichung dostala zelená hvězda Michelin, která chválí přístup k udržitelnosti u dvou průkopnických restaurací. Kéž by toto ocenění povzbudilo a inspirovalo nejen další restaurace, ale i každého gurmána."

Taipei má zbrusu novou dvojhvězdu a pět nových jednohvězd

Hvězdný Joël Robuchon si může gratulovat. Jeho restaurace L'Atelier de Joël Robuchon, která v posledních třech letech držela jednu hvězdu Michelin, byla letos povýšena a má hvězdy dvě. Místní kuchyni vede od roku 2019 první šéfkuchařka této gastronomické skupiny v asijské části, Florence Dalia, a podle hodnotitelů „svérázné kuchyni restaurace dodává éterický nádech a francouzskou klasiku přetváří s umem, pečlivostí a spoustou nadhledu.“

Díky tomuto posunu je aktuálně v Taipeji celkem sedm restaurací oceněných dvěma hvězdičkami MICHELIN, včetně Logy, RAW, Shoun RyuGin, Sushi Amamoto, Taïrroir a The Guest House, které si dvě hvězdy udržely.

Díky nováčkům De nuit, Fujin Tree Taiwanese Cuisine & Champagne, T+T, Mipon a minimalistické Mudan má Taipei dohromady rovných 21 jednohvězd od Michelin Guide.

Kantonská restaurace Le Palais si stále udržuje pozici jediné tříhvězdičkové restaurace v rámci průvodce Taipei & Taichung.

Taichung – dvě nové jedničky

Dobrou zprávou je, že restaurace Oretachi No Nikuya, která se ze své původní adresy přestěhovala asi o 15 kroků dál, opět získala jednu hvězdu Michelin Guide. Nadále nabízí maso ze vzácného plemene hovězího Hida (jedna z pěti linií wagyu). Restaurace podle informací od inspektorů nabízí i speciální menu jen pro zasvěcené. Co to přesně znamená, si můžeme na naší straně světa zatím jenom představovat.

Z loňského ocenění Plate vyskočila na jednu hvězdu i restaurace Sur. Vede jí Chef Yi Hua LIN, mladý šéfkuchař, který chce povýšit každodenní tchajwanské suroviny na vysokou kuchyni především pomocí moderních technik. Zmíněný Chef Yi Hua LIN vyhrál letos také ocenění MICHELIN Young Chef Award.

Kromě nováčků - restaurací Oretachi No Nikuya a Sur, si svou jednu hvězdu MICHELIN udržely tamní restaurace Fleur de Sel a Forchetta, čímž se celkový počet restaurací s jednou hvězdou v Taichungu zvýšil na čtyři. JL Studio si mezitím udržuje své prvenství jako jediná restaurace v Taichungu se dvěma hvězdičkami od Michelin Guide.

V Taipeji cinkly také dvě zelené hvězdy

Zazelenalo se u jednohvězdy Mountain and Sea House a vegetariánské Yangming Spring Shilind. Zástupci Michelin Guide u nich ocenili jejich odhodlání a závazek vůči udržitelnosti v kuchyni. Podle nich se mají restaurace snažit nejenom o gastronomickou, ale i o ekologickou dokonalost v kuchyni. Oceněné restaurace mají být zdrojem inspirace pro celé gastronomické odvětví, včetně gurmánů.

Mountain and Sea House pracuje s konceptem farm-to-table. Její filosofie se točí kolem přesvědčení, že tradiční místní produkty jsou klíčem k přípravě lahodných místních pokrmů. Kromě ekologického pěstování zeleniny restaurace vysoce kvalitní maso a mořské plody získává pouze od farmářů a rybářů, kteří praktikují udržitelné výrobní metody.

V Yangming Spring Shilind věří, že vegetariánství je kulinářská praxe i životní styl, který respektuje životní prostředí. Restaurace uplatňuje filozofii tzv. cherish food a praktikuje různé udržitelné návyky, včetně recyklace. O svém konceptu chtějí vydávat knihy, pořádat přednášky a provozovat v tomto kontextu také maloobchod.

Zdroj: Michelin Guide

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...