Fakt michelinský kuchař? Kdo dostává hvězdy – šéfkuchař nebo restaurace?

Fakt michelinský kuchař? Kdo dostává hvězdy – šéfkuchař nebo restaurace?

autor: Red. foto: se svolením Gordon Ramsay Restaurants

Povinné čtení pro PR agentury, gastroodborníky a hosty, kteří chodí do restaurací více za hvězdou než za jídlem.

Čtete občas texty typu – michelinský kuchař nově vaří v restauraci tam a tam? Jak michelinský? Je to možné? Odnesl si s sebou hvězdu? A kolik hvězd mu ta restaurace na cestu dala – třeba ze tří jednu, takže restauraci zůstaly dvě? Kdo dostává hvězdu od průvodce MICHELIN Guide - šéfkuchaři nebo restaurace? Přenášejí se michelinské hvězdy spolu s šéfkuchaři do nových restaurací? A pokud odejdou, ztrácejí restaurace automaticky hvězdy? Co když restauraci převezme nový šéfkuchař? Důležité otázky, kolem kterých často panují nejasnosti.

Pojďme si objasnit a vysvětlit, jak se michelinské hvězdy udělují. Vyvrátíme možná některé mýty o tom, komu, kam a za co, michelinské hvězdy patří.

1. Dostávají michelinské hvězdy šéfkuchaři nebo restaurace?

Stručně řečeno, šéfkuchaři michelinské hvězdy nedostávají a ani dostávat nemohou. Michelinské hvězdy lze udělit pouze restauraci, nikoli jednotlivému šéfkuchaři. Takže si tu hvězdu nebo hvězdy nikam neodnese. Průvodce uvádí: „Neexistuje nic takového jako šéfkuchař s michelinskou hvězdou." A hotovo.

Hvězdy totiž nelze udělovat jednotlivcům, ale pouze restauracím „na základě kvality podávaných jídel", uvádí průvodce. To znamená, že ani šéfkuchaři. jako je například Alain Ducasse, tedy šéfkuchař s největším počtem michelinských restaurací na světě, ve skutečnosti není kuchař s „michelinskými hvězdičkami". Protože tento termín podle michelinských směrnic technicky neexistuje. Ano, neexistuje.

Pokud šéfkuchař opustí restauraci, nemá ani v nejmenším nárok vzít si s sebou všechny přidělené hvězdy. Hvězdy jsou spíše považovány za výsledek kolektivního úsilí týmu a zůstávají spojeny s restaurací, kde byly získány.

2. Přenášejí se michelinské hvězdy s šéfkuchaři do nových restaurací, pokud odejdou?

Když restaurace získá hvězdy pod vedením konkrétního šéfkuchaře, zůstávají jí tyto hvězdy zachovány i v případě, že tento šéfkuchař odejde před dalším každoročním hodnocením inspektorů MICHELIN Guide.

Šéfkuchař, který vlastní nebo vede restauraci s michelinskými hvězdami, nemá nárok na automatický přenos hvězd do nové restaurace na novém místě a musí získat hvězdy v tomto podniku sám - od začátku.

3. Ztrácejí restaurace hvězdy, pokud je převezme nový šéfkuchař?

Ne. Restaurace je hodnocena podle pěti kritérií: kvalita použitých surovin, zručnost při přípravě pokrmů, kombinace chutí, poměr ceny a kvality, a stálost kulinářských standardů podle návštěvy inspektora.

Průvodce je každoročně aktualizován. A zatímco restaurace mohou o hvězdičky přijít, pokud během hodnoceného roku zavřou, o hvězdičky nepřijdou, pokud odejde šéfkuchař. A klidně to může být těsně po vydání nového průvodce. Pokud je zachována kontinuita kulinářské kvality, restaurace má velkou šanci v následujícím průvodci hvězdu či hvězdy obhájit i s novým šéfem kuchyně. Teda pokud je dobrý...

Zdroj: guide.michelin.com

Daiquiri – drink s neutuchající slávou, který milujeme a jehož základem je samozřejmě bílý rum. Co když ale narazíte na takový, který je jednoduše – absolutní Game changer?
Slavný nizozemský šéfkuchař a spolumajitel několika michelinským průvodcem oceněných restaurací neztrácí čas. Po té, co restaurace Pure C přišla najednou o dvě hvězdy Michelin Guide, se hodlá...
Cukrářského nadšence a experimentátora hledejte za značkou Sugar Life. Myšlenka vybudovat ji se zrodila už v roce 2018 během jeho cesty do Barcelony, kde ochutnal džem z mučenky a manga, což byla na...
Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou...
Jemnost a hravost chutí, jejich barvitost a nekonečná inspirace – to vše a mnohem více nabízí giny z Japonska, Filipín, Vietnamu nebo třeba z Indie. Nacházíme se ve druhé polovině našeho příběhu....
Jistě, lanýž o váze 1,3 kg jsem mohl prodat za majlant. Bylo mi ale jasné, že se brzy nic tak výjimečného nezopakuje. Takže jsem se rozhodl úplně jinak.
Překvapivě je na maltském talíři nejtypičtější králík. Vaří se na mnoho způsobů. Nejčastěji v rajčatové omáčce se špagetami. Ideální způsob, jak si užít maltskou kuchyni je návštěva podniku...
Usedlost Perano se nachází v srdci Chianti Classico v Gaiole a těší se výjimečnému klimatu i půdě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500 metrů, tedy vysoko nad nadmořskou výškou obvyklou pro...
Nebližší ostrov Karibiku dokáže uhranout několika různými způsoby. Vyberte si – dokonalé pláže, průzračná voda, ve které nešnorchlovat by bylo hříchem, průměrná roční teplota 30 °C nebo výjimečný rum.