Skotská whisky Talisker a ústřice? Pojďte se podívat, jak to jde dohromady

Skotská whisky Talisker a ústřice? Pojďte se podívat, jak to jde dohromady

autor: Red. foto: se svolením Mono restaurantu

Máme tu hodně neobvyklý a přitom exkluzivní způsob, jak spojit single malt whisky s lahodnými mlži. Šéfkuchař Ricardo Chaneton ve své michelinské jednohvězdě Mono v Hongkongu snoubí skotskou a čerstvé ústřice. Na konci tohoto snoubení je luxusní gurmánský zážitek…

Díky chladnému podnebí Skotska vznikají jedny z nejsladších mořských plodů na světě, ale také jedny z nejvýjimečnějších whisky světa. Je tedy přirozené, že spojení ústřic se single malt whisky se proslavilo po celém světě. Aktuálně na něj upozorňuje i špičkový šéfkuchař Ricardo Chaneton z restaurace Mono v Hongkongu, kde ve spolupráci se slavnou značkou whisky Talisker představil jeho pohled na ideální spojení mořských plodů a alkoholu.

Je to pečlivě promyšlený koncept gurmánského požitku, který zdůrazňuje osvěžující slanost čerstvých ústřic se svěžími mořskými tóny od Taliskeru. Čtyřstupňový postup vybízí labužníky nejprve upít Taliskeru a nechat whisky rozvinout na patře; poté si vychutnat ústřici a nechat její delikátní slanost spojit s přetrvávajícími tóny Taliskeru. Dalším krokem je nalití kapky whisky do lastury, kde se smísí s ústřicovou šťávou, čímž vznikne doslova elixír, ten následně vypít. Čtvrtý krok je nepovinný – veselé připíjení s parťákem u stolu, a to opět přímo z lastury.

Ricardovi Chanetonovi z restaurace Mono není cizí vytvářet mistrovská spojení inspirovaná příběhy o skvělých produktech. Ricardo byl pozván na ochutnávku whisky Talisker, aby si mohl vytvořit představu o tom, jaké ingredience by se k tomuto destilátu hodily. Nakonec se Chaneton rozhodl pro klasickou kombinaci Brittany Gillardeau no. 2 ústřice s pórkem, uzenou slaninou a pěnou z whisky Talisker. Při přípravě vycházel z nakouřené vůně, jemné kyselosti a tónů dubu, které ve whisky cítil, a které by se podle něj hodily k ingrediencím. I proto volil pórek. Chaneton ústřice nejprve marinoval v troše Taliskeru a pak je naložil do vroucí slané vody s badyánem a kardamonem, aby se v nich objevily tóny koření z whisky. Lehce zkaramelizovaná slanina se podává s pórkovým ragú a vařená ústřice se lehce položí nahoru; vše se nakonec finišuje lehkou pěnou z whisky Talisker, která připomíná tříšť z mořské vody.

Tato kombinace je dokonalá i vzhledem k tomu, že Talisker je skutečně whisky vyrobená poblíž moře. Palírna byla totiž otevřena v roce 1830 ve vesnici Carbost na břehu jezera Loch Harport a je nejstarší palírnou na ostrově Skye. Whisky Talisker se časem stala nedílnou součástí historie a kultury této oblasti. Dnes již ikonická jednosladová whisky je zároveň drsná, ale současně definovaná charakteristickým sladkým pepřovým kouřem, po kterém následuje jemné ovoce, koření a svěží zelený mech. Zavřete oči a zachytíte tóny moře, čímž se uzavře spojení mezi hostem, který si snoubení vychutnává, a místem původu whisky.

Zdroj: tatlerasia.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář