Veltliner z Wachau? Jak jinak než elegantně…

Veltliner z Wachau? Jak jinak než elegantně…

autor: Red. foto: se svolením Weingut Familie Schmelz

Přímo v srdci Wachau, ve vesničce Joching, sídlí rodinné vinařství Schmelz, které v současnosti vedou manželé Johann a Monika se svými dvěma syny. Jejich vína odborníci označují jako temperamentní, delikátní, výrazná a elegantní.

Svým vinařením tak rodina pokračuje ve více než 150leté historii. Jejich vinice o rozloze cca 10 hektarů se táhnou od Wösendorfu až do Unterloibneru; v důsledku toho se i jejich vína vyznačují rozličností charakterů v závislosti na půdě a mikroklimatických podmínkách.

Pečlivá práce ve vinicích umožňuje sklízet naprosto zdravé hrozny, které jsou základem pro krásná vína s typickou ovocností a jemnou kořenitostí. Tato rodina je jedním ze zakládajících členů sdružení Vinea Wachau, právě o tuto oblast nám dnes jde.

Rodinné vinařství Schmelzových vyrábí vína především z odrůd Grüner Vetliner a Riesling, s důrazem na terroir jednotlivých poloh. Pokud bychom dnes měli vybrat jediné víno tohoto vinařství, tak to bude elegantní, jemně minerální Grüner Veltliner Wachauer Terrassen Federspiel. Méně intenzivní, ale poměrně bohatá vůně s tóny sadového ovoce a čerstvých bylinek doplňuje osvěžující chuť, šťavnatá a středně dlouhá, s pěknou jemnou minerální linkou.

„Víno má patrnou jemnou perličku, která ho dělá ještě pitelnějším a šťavnatějším,“ říká o Grüner Veltliner Wachauer Terrassen Federspiel sommelier Tomáš Brůha, který vína vybírá pro předního českého dovozce, Premier Wines & Spirits. Díky ideální kombinaci lehké minerality a svěžesti to může být například ideální společník pro konec léta, k zeleninovým salátům nebo grilovaným rybám či drůbeži.

Zkrátka ideální víno pro babí léto, které je o to zajímavější, že jej v září nabízí společnost Premier Wines & Spirits za zvýhodněnou cenu v akci 4+2 lahve zdarma. Ta elegance vás dostane.

Dáte si tu vína a champagne, která běžně dostanete spíše v michelinských restauracích. Teď se v pražském vinném baru Autentista začalo také vařit.
Trutnovská restaurace Vejmrda se za necelé dva roky stala gurmány vyhledávanou destinací. Cení si tu kreativní práce v kuchyni i striktní selekce lokálních surovin. Ovšem do doby, než do podniku...
8 000 přihlášených, jenom 2 000 vyvolených. Přesně taková je bilance posledního gastronomického veletrhu v Miláně co do počtu vystavovatelů. Kvalitou hostů je ještě dál. HostMilano je projektem, od...
Talentovaný český čokolatiér spojil svůj um s prestižní rumovou značkou, vznikla tak výjimečně delikátní kombinace. Ti, co zažili, mohou popsat smyslovou extázi, na další milovníky rumů a jeho...
Čím dál známější šéfkuchař a majitel pražské restaurace Vallmo Martin Makovička hostoval v plzeňské restauraci Štipec. S tamním šéfem kuchyně Vojtěchem Gaierem nechali desetichodové degustační menu...
San Francisco volá! Právě v tomto americkém městě se letos uskuteční globální finále Nikka Perfect Serve. Předchází mu patnáct regionálních finálových večerů, ze kterých vzejde reprezentant země. A...
Nový přírůstek do portfolia rumů Plantation je světoběžníkem, který pro svou výslednou chuť překonal vody tří oceánů. Atlantiku, Jižního Pacifiku a také Indického oceánu.
Na nenápadné adrese v Nitře stojí elegantní koktejlový bar, kde barmani míchají koktejly světové úrovně. Potvrzuje to i zařazení podniku do prestižního žebříčku 50 Best Discovery. Záhir cafe v čele...
Bydleli tu prezidenti Masaryk a Beneš, komik Vlasta Burian, Alfons Mucha i Claudia Cardinale. I po sto letech od otevření je Thermia Palace vyhledávaným hotelem lázeňské destinace.