Jan Albrecht představuje: rum Plantation Stiggins' Fancy Pineapple

Jan Albrecht představuje: rum Plantation Stiggins' Fancy Pineapple

autor: Red. foto: se svolením Warehouse #1

Jste připraveni na letošní pražský Rumfest, který se uskuteční 20. května ve Žlutých lázních? Jeden ze špičkových českých rumových odborníků Jan Albrecht bude na místě připraven seznámit vás s klasickými, ale i novými lahvemi slavného rumu Plantation. Honza bude mít navíc v rukávu story jednotlivých rumů a některé z nich vám přinášíme také.

Tento příběh začíná docela netradičně. Barový historik David Wondrich totiž vyzval rumového guru Alexandra Gabriela, aby vytvořil rum, který byl a je velmi oblíbený na Barbadosu. Rum, který má šťávu, který bude jednoduše jiný. Díky tomu si dnes můžeme vychutnávat „ananasový rum“.

Dle slov Jana Albrechta se Alexander Gabriel těmto slovům nejdříve pousmál, nakonec ale výzvu přijal a dal tak vzniknout unikátnímu Plantation Stiggins' Fancy Pineapple.

V Maison Ferrand, domově rumů Plantation, ale i ginu Citadelle a cognacu Ferrand, říkají, že tento rum je poctou postavě reverenda Stigginse, kterou vytvořil slavný Charles Dickens pro román Kronika Pickwickova klubu. Právě Stigginsův oblíbený nápoj je ananasový rum.

Jedná se o blend rumů z melasy, z palíren sídlících na Barbadosu (West Indies Distillery), Jamajce (Long Pond Distillery) a Trinidadu (Trinidad Distillery Ltd.). Na Jamajce a Trinidadu proběhne vždy kolonová destilace; rum, který v blendu zastupuje Barbados je vyrobený kolonovou a kotlíkovou destilací. Ano, znalci rumů již vědí – rum Plantation Stiggins' Fancy Pineapple je blendovaný ze skvělých rumů Plantation 3 Stars a Plantation Original Dark. A navíc je ještě něčím ozvláštněný.

Slupky ananasu odrůdy Victoria se pro tento rum totiž macerují v rumu Plantation 3 Stars, který se po té destiluje na destilačním kotlíku přímo v palírně Ferrand ve Francii. Samostatně se vyzrálá dužina ananasu maceruje v rumu Plantation Original Dark. Destilát a macerát se následně blendují dohromady. Výsledný rum má bohaté a delikátní tóny ananasu, podtržené náznaky kouře a hřebíčku.

Ve vůní vás příjemně překvapí bohatý a lahodný buket, zvýrazněný kouřovými tóny a vůní tropického ovoce, ananasu, citrusové kůry a nádechem hřebíčku.

„Co se mi ale nejvíce u tohoto rumu líbí, je, že nejde prvoplánově za chutí ananasu,“ říká Jan Albrecht. „Naopak, Alexandre Gabriel chuť ananasu do rumu pouze elegantně zakomponoval. Rum tam působí svěže, elegantně a zcela jinak než ostatní produkty.“ A je to tak, Plantation Stiggins' Fancy Pineapple má skutečně šťávu. Chuť se otevírá strukturovaným, příjemným pocitem zralého banánu, ananasu a koření hřebíčku, které se vrství v příjemném kouřovém závěru.

Většina z nás si tento rum vychutná především samotný, ale je také perfektním příkladem, kdy je možné takto dobrý produkt také použít i do jednoduchého koktejlu. V tomto případě se jedná o drink Daiquiri, který z toho rumu doporučují připravovat i samotní zástupci Maison Ferrand.

Plantation Stiggins' Fancy Pineapple je výborný, zcela unikátní rum, na který jinde nenarazíte. Nápad, který na začátku Alexandre Gabriel bral spíše jako vtip, se postupem času přetavila v reprezentativní a originální počin. A také je to o důvod víc nadále objevovat široké portfolio rumů Plantation.

Daiquiri – drink s neutuchající slávou, který milujeme a jehož základem je samozřejmě bílý rum. Co když ale narazíte na takový, který je jednoduše – absolutní Game changer?
Slavný nizozemský šéfkuchař a spolumajitel několika michelinským průvodcem oceněných restaurací neztrácí čas. Po té, co restaurace Pure C přišla najednou o dvě hvězdy Michelin Guide, se hodlá...
Cukrářského nadšence a experimentátora hledejte za značkou Sugar Life. Myšlenka vybudovat ji se zrodila už v roce 2018 během jeho cesty do Barcelony, kde ochutnal džem z mučenky a manga, což byla na...
Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou...
Jemnost a hravost chutí, jejich barvitost a nekonečná inspirace – to vše a mnohem více nabízí giny z Japonska, Filipín, Vietnamu nebo třeba z Indie. Nacházíme se ve druhé polovině našeho příběhu....
Jistě, lanýž o váze 1,3 kg jsem mohl prodat za majlant. Bylo mi ale jasné, že se brzy nic tak výjimečného nezopakuje. Takže jsem se rozhodl úplně jinak.
Překvapivě je na maltském talíři nejtypičtější králík. Vaří se na mnoho způsobů. Nejčastěji v rajčatové omáčce se špagetami. Ideální způsob, jak si užít maltskou kuchyni je návštěva podniku...
Usedlost Perano se nachází v srdci Chianti Classico v Gaiole a těší se výjimečnému klimatu i půdě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500 metrů, tedy vysoko nad nadmořskou výškou obvyklou pro...
Nebližší ostrov Karibiku dokáže uhranout několika různými způsoby. Vyberte si – dokonalé pláže, průzračná voda, ve které nešnorchlovat by bylo hříchem, průměrná roční teplota 30 °C nebo výjimečný rum.