Poznáte rozdíl koktejlu s nealko ginem?

Poznáte rozdíl koktejlu s nealko ginem?

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: Archiv společnosti

Story prvního nealkoholického ginu v republice. Aneb když na party nechcete být za křena.

Trend nízko či nealkoholických koktejlů je čím dál tím patrnější. Chceme být mladší? Zdravější? Zachovat si čistou hlavu?

Psal se rok 2018 a Viktor Šolc, jeden z partnerů společnosti Fenix Drinks s.r.o., která do České republiky dováží destiláty i soft drinky, už nějakou dobu sledoval, jak rychle se rozvíjí kategorie nealkoholických produktů. Už v té době na světové barové scéně začala dávat smysl a nyní, po téměř třech letech, je to trend, o kterém se hodně mluví. Rozhodně rezonující téma.

Buď je nealko gin kontroverzní, nebo jej klienti vítají. Nikoho nenechá chladným. Udělali jsme si průzkum mezi výrobci – kdo a co vyrábí, v jaké kvalitě a ceně. A přitom jsme narazili právě na bezalkoholický destilát Borrago. Bylo těsně před Bar show a nám to přišlo jako super nápad, uvést produkt tam,“ vzpomíná Viktor Šolc.

„Kontaktovali jsme Toma (Tom Tuke-Hastings, pozn. red.), majitele a zakladatele Borraga. Ten nás dostal tím, že neváhal, sedl do auta a z Anglie dovezl vše osobně. S ohledem na dnešní stav ve společnosti se to zdá být skoro až neuvěřitelný tah. Naše komunikace proběhla pouze pár dní před akcí a přitom všechno klaplo. V té chvíli Borrago začalo psát příběh nealkoholických produktů v České republice, čímž se trochu hrdě nebojím říct, že jsme byli první, kdo v ČR kdo začal pracovat s nealkoholickými destiláty.“

Jistě, nebudete do sebe lámat panáky nealko ginu. Borrago i další nealkoholické destiláty jsou primárně určené pro přípravu koktejlů. A nejen Gin&Tonicem je člověk živ. Za použití Borraga namícháte takové klasiky, jako třeba Bloody Mary nebo NOgroni. Ano, název klasického drinku je skutečně upravený pro účely nealko destilátu. Ochutnáte? Třeba přes den, po obědě? V klidu po něm sednete do vozu a odjíždíte. Nealko destiláty jsou napříč gastronomií vidět čím dál víc. Setkáte se s nimi v barech i restauracích, ať už je to bar Cobra, Bistro Špejle, Restaurant Paloma Průhonice.

„Zmíněnou pražskou Bar show ale vše jen začalo. Cesta byla mnohem spletitější. Často jsme narazili na argumenty typu: "Ale to přeci nemá alkohol!", "Proč by to mělo stát tolik?" nebo "Kdo by si to dal?" Přitom, barman má při tvorbě drinku stejné know-how, jako u běžného destilátu. Nealko gin má stejný proces výroby jako ten s obsahem alkoholu, ať už je to použití destilační kolony, selekce bylinek nebo další práce na destilátu.

Ty rozhovory jak s barmany, tak s konzumenty, jsem vedl vlastně hrozně rád. Věřím, že i díky tomu se nám podařilo změnit u mnoha lidí úhel pohledu na nealko destiláty. Navíc tato komunikace připravila půdu pro další dovozce,“ míní Viktor Šolc. „Ať už je to Pernod-Ricard a jejich Ceders nebo Ultra Premium Brands a jejich produkt Seedlip z portfolia Diageo. Ale také český projekt Vassa. Nakonec i nás to dovedlo k rozšíření nabídky o další produkty.“

Borrago je svým charakterem hrdý Brit, bylinně suchý Brit. Mimo jalovce je zásadní bylinou Brutnák lékařský – od něj také destilát odvozuje svůj název. Na jeho cestě k zákazníkovi ho provází kardamom, bazalka, pepř, citronová tráva, Aloisie citronová a rozmarýn.

A zpět k otázkám. Kdy pít a vlastně nepít? Kdykoliv. Když jste po dlouhém večírku, když nechcete pít, když je dáma těhotná... Když lyžujete, máte chuť dát si drink na sjezdovce a přitom chcete zůstat zodpovědný, když máte ráno meeting a večer před tím jste byli na party, nebo ráno řídíte auto. Když večer chcete jet domů autem a nevolat anděly, přitom nemáte chuť pít jednu limonádu za druhou… Těch chvilek, kdy se rozhodnout pro koktejl z nealkoholického destilátu je nepočítaně.

„Nealko, které nahrazuje alko, přináší možnost užívat si tzv. bez následků, pokud to řeknu nadneseně,“ vysvětluje spolumajitel Fenix Drinks. „Ale podívejme se na to i pohledem barmana. Má snaha je, aby barmani měli více možností z čeho nealko drinky připravit nebo jak snížit procento alkoholu. Čím dál tím víc lidí vyhledává nízkoalkoholické drinky, nebo přímo nealkoholické drinky, ale také drinky s nízkým obsahem kalorií. Kalorie jdou samozřejmě ruku v ruce s obsahem alkoholu – a opět jsme u Borraga. Ten je odpovědí na tyto otázky.“

Již brzy osmdesátiletý béčkový herec Danny Trejo expanduje se svými populárními restauracemi do Evropy, první se usadila na Portobello Road v Londýně.
Diskuze o postavení žen v gastronomii se dá vyřešit snadno – začněme tím, že ji nebudou řídit muži.
Vedení české části světově nejproslulejší barmanské soutěže světa, World Class, odtajnilo jména dvanácti barmanů postupujících do finále. Jeden z nich by měl, jakožto vítěz českého kola,...
Šéfkuchař restaurace, která se nachází v krásném tatranském Hotelu Lomnica, Patrik Pokrývka sbíral zkušenosti ve světoznámých severských podnicích, jakými jsou Noma či Maemo. Dnes je uplatňuje se...
Spojit nespojitelné. Hlavní myšlenkou čerstvě otevřené restaurace v nejdražší office budově v Praze je fúze. Na 320 místech pro hosty restaurace Fuze nabízí obrovskou škálu možností, prožitků a chutí.
K masu má Eva Che skoro až posvátnou úctu. Když popisuje jeho přípravu, je vidět, že má promyšlený každý krok, což z výsledku dělá skvěle vyladěný pokrm. Vaří v hotelových kuchyních i u klientů...
Znalcům je japonská whisky dobře známá a jména jako Nikka, Suntory nebo Chichibu byste v jejich slovníku našli bez problémů. Méně známý už je ale fascinující příběh o tom, jak se whisky dostala do...
Lukáš Nevyjel vaří českou kuchyni. Rozhodně ale ne v podobě svíčkové s knedlíkem. V jeho pokrmech najdete častěji chuť nebo emoci, kterou možná dobře znáte z dětství. Používá totiž výhradně české...
Od doby, co Petr Kunc nastoupil jako šéfkuchař do restaurace Salabka, je zřejmé, že nemá v úmyslu zůstat v gastronomickém mainstreamu a že bude Salabku po všech stránkách posouvat dál a nahoru. A...