Antonio Carluccio: Ze Salerna do univerzitní knihovny

Antonio Carluccio: Ze Salerna do univerzitní knihovny

Vanessa Thorpe Vanessa Thorpe foto: se svolením Handout

Rozsáhlá sbírka poznámek a receptů šéfkuchaře, který naučil Británii milovat italskou kuchyni, bude vystavena v knihovně Brookesovy univerzity.

Bývaly doby, kdy kupovat "čerstvé těstoviny" znamenalo jednoduše vzít si z regálu balení suchých špaget.

Uplynulo jen několik desetiletí a revoluce v našem chápání italské kuchyně přinesla do britských domácností pesto, tortellini, polentu a dokonce i těstovinovou mouku. Je to změna kuchyňských návyků, která je z velké části dědictvím jednoho muže: Antonio Carluccia.

Rozsáhlá sbírka historických receptů, poznámek a artefaktů, které shromáždil Carluccio, jenž zemřel před čtyřmi lety ve věku 80 let, bude nyní vystavena v nové univerzitní knihovně a archivu v Oxfordu.

Záznamy o životě a díle tohoto kuchařského spisovatele, kuchaře a restauratéra byly otevřeny 13. září v rámci speciálních sbírek a archivu Oxford Brookes. A první ve frontě u dveří byl šéfkuchař Gennaro Contaldo, Carlucciův dlouholetý přítel, který prohlásil, že se nemůže dočkat.

Ztráta nejlepšího přítele

"Je tam tolik vzpomínek. Opravdu na Antonia myslím každý den a modlím se za něj. Vždycky v duchu slyším jeho hlas a hádám se s ním a představuji si, jak mi říká, že to, co dělám, je nesmysl." Ztrátu Carluccia stále ostře pociťuje Contaldo, který se se svým přítelem často objevoval na obrazovce, mimo jiné v jejich společném seriálu BBC2 Dva italští gurmáni.

"Strašně mi chybí. Mám dokonce několik jeho košil a sako, které mi ho připomínají," řekl dvaasedmdesátiletý Contaldo, který je známý také jako mentor Jamieho Olivera. "Antonio byl neobvyklý tím, že měl mnoho starých knih a zajímal se o historii. Ano, byl to kuchař, ale byl také neuvěřitelnou inspirací. Každou verzi receptu by vám řekl zpaměti. Byl jako otevřená univerzita jídla."

Commendatore Antonio Carluccio se narodil v Salernu v roce 1937 a brzy se s otcem nádražákem, matkou a pěti sourozenci přestěhoval do severní Itálie. Do Británie přišel v roce 1975 jako dovozce vína a začal shromažďovat osobní knihovnu potravinářské literatury od 16. do 21. století, z níž téměř 800 titulů putovalo do Oxford Brookes.

Mezi jeho díly jsou knihy o italské kuchyni, o houbách a o sběru darů lesa všeobecně, ale i o světové kuchyni. Rukopisy Carlucciových vlastních knih s ručně psanými poznámkami a výstřižky z tisku dokládají jeho vliv na gastronomickou scénu 80. let 20. století, stejně jako rané záznamy jeho vystoupení v pořadu BBC2 Food and Drink, jeho první samostatný seriál Antonio Carluccio's Italian Feasts z roku 1996 a jeho poslední pořad Antonio's Six Seasons.

"Antonio se zabýval tolika druhy vaření. Italská kuchyně sahá od Dolomit přes Jadran a pobřeží Středozemního moře až po jižní ostrovy," řekl Contaldo. "Římané si opravdu vybrali nejlepší místo na světě, protože v Itálii si každý region myslí, že má nejlepší jídlo. Je to "campanilismo", jak říkával Antonio. Každý zná zvuk zvonu své vlastní vesnice."

Gastronomický poklad století

Na výstavě budou k vidění ručně psané jídelní lístky s uměleckými díly Davida Hockneyho z Carlucciovy vlivné restaurace na Neal Street, stejně jako umělecká díla, která darovali někteří ze slavných klientů místo platby. Archiv obsahuje také výběr vycházkových holí, které s oblibou vyřezával.

Helen Workmanová, ředitelka vzdělávání na Oxford Brookes, označila Carluccia za "velikána gastronomické scény" a uvedla, že nová knihovna bude důležitým doplňkem speciálních sbírek o jídle a pití, mezi něž patří i sbírky Kena Homa a Jane Grigsonové.

"Krásné vycházkové hole, které vyřezal, patří k našim nejoblíbenějším předmětům," řekla.

Carlucciův potravinářský odkaz udržuje při životě také nadace, kterou založil krátce před svou smrtí. Její motto zní: "Školení k jídlu, jídlo pro život". Nadace podporuje lidi pracující v pohostinství a prostřednictvím grantů poskytnutých v Británii, Indii, Jihoafrické republice, Itálii a Malawi poskytla jídlo více než milionu lidí.

Podzimní měsíce, kdy se dvojice často vydávala společně hledat houby a ořechy, budou pro Contalda obzvlášť těžké. "Ale za něj jsem na tuto knihovnu velmi hrdý. I když "hrdý" je možná špatné slovo, protože to zní, jako bychom se na ni dívali shora. Jsem tedy jen velmi "spokojený". Pokud jde o jídlo, byl to král," dodal Contaldo. 

 

Zdroj: The Guardian.com

 

Od doby, co Petr Kunc nastoupil jako šéfkuchař do restaurace Salabka, je zřejmé, že nemá v úmyslu zůstat v gastronomickém mainstreamu a že bude Salabku po všech stránkách posouvat dál a nahoru. A...
Jedna z nejlepších slovenských restaurací s adresou přímo v srdci velehor twistuje tradiční místní suroviny do jídel evropské úrovně. Podnik Franz Josef a jeho degustační menu jsou rozhodně důvodem...
Pod vedením stále výraznějšího šéfkuchaře Jana Knedly se finediningový koncept ve Vysokém Újezdu dostal velmi rychle mezi české gastronomické stálice. V komorním prostředí tu servírují pokrmy, které...
Před sedmi lety opustil dobře placené manažerské místo a odešel k „cirkusu”. Jeho celoživotní koníček, který se motal kolem motorek, aut a veteránů, ho dovedl až k inzerátu na americký karavan...
Jak se špičkový pražský podnik připravil na inspektory prestižního průvodce a co prozradilo zbrusu nové jarní degustační menu?
Deset minut před jedenáctou vchází do malého vegetariánského bistra Falafelo v centru Brna první nedočkavý zákazník. Slavo už má upečený pita chléb, rychle usmaží porci cizrnových kuliček a ještě...
V Česku odstartoval jubilejní 10. ročník celosvětově nejrespektovanější barmanské soutěže World Class. K postupu do finále mají pomoct koktejly na bázi nejprodávanější tequily v Mexiku.
„Když k nám přijíždějí vařit francouzští kuchaři, vždycky jim ve dveřích ztvrdne úsměv. A to jim posílám fotky i videa,” popisuje usměvavá Jitka Sauvage začátek léta v Divokým Bistru v kempu u...
„Na účtu zbylo 185 korun a auto mělo dojezd 25 kilometrů,“ usmívá se Lukáš Vašek, když vzpomíná na otvírací den. Ten se odehrál před několika málo dny, přesně 14. února. Oh Deer Bakery, populární...