Rioja – cesta aristokratickými a moderními vinařstvími za unikátním vínem

Rioja – cesta aristokratickými a moderními vinařstvími za unikátním vínem

autor: Red. foto: se svolením Premier Wines & Spirits

Vybereme taková vinařství, která potvrdí pověst špičkových červených vín, a navíc se necháme překvapit vynikajícím bílým vínem, které má potenciál zrání v láhvi. Vítejte v Rioje, zemi aristokratických a moderních vinařství!

Na rozloze zhruba 63 tisíc hektarů vinic se rozkládá jedna z největších gastronomických perel slunného Španělska, známá Rioja. Vládnou jí ušlechtilá a elegantní červená vína postavená na odrůdě Tempranillo, která jsou známá po celém světě. Neměli bychom však zapomenout na vynikající bílá vína z odrůdy Viura, ze které pak vznikají vína s velkým potenciálem ke zrání. Oficiálně má 3 podoblasti – Alta, Alavesa, Baja (podle nového označení Oriental). Jejich nezaměnitelná chuť a charakter z nich dělá důležitou součást vinotéky každého milovníka kvalitních vín a také archivů znalců, kteří si umí počkat.

Pokud se vydáte objevovat vína Rioji, doporučujeme zvolit cestu skrze moderní vinařství Viña Real. Poměr ceny a kvality je zde nastavený opravdu perfektně. Pro začátek zvolte velmi příjemné víno Rioja Reserva 2015 nebo krásně živé Rioja Grand Reserva 2014 s jemným taninem a dlouhou dochutí, pak se dostanete ke krásným rezervním kouskům, třeba i v lahvích velikosti magnum.

Výborné, komplexní, parádně vyzrálé a sametové víno Rioja Reserva 2016 nabízí samozřejmě i vinařství Viñedos del Contino. Nachází se kousek od města Laserna, ve vinařské hodně významné oblasti Rioja Alavesa. Ta rozhodně musíte. A pokračujte pohodlně skrze Rioja Reserva Magnum 2015 k luxusním Viña del Olivo ročníky 2015 a 2017. Jsou to vína jedinečná, která znalec ocení pro jejich rafinovanost, mineralitu, sílu a náznak zemitosti. Obě lahve jsou skutečným pokladem, a pokud na vás ve vašem archivu ještě pár let počkají, odmění se vám náramně.

Slibovali jsme vynikající bílé ze Španělska? Tak zde je! Rioja Blanco 2017 nebo 2018. Obě vína pochází z vinic starších více než 40 let, hrozny jsou sklízené pouze ručně a před alkoholovým kvašením prochází víno macerací na slupkách při nízkých teplotách. Následně po alkoholovém kvašení víno dozrává v dubových sudech po dobu 24 měsíců. Contino Blanco je doslova masité víno s objemem a čerstvostí. Velmi zralé tóny bílého ovoce elegantně smíchané s tóny praženého sušeného ovoce. Jedná se o prvotřídní bílé víno z této oblasti, které vás potěší i za několik let. Toto je skvělá volba!

Nastavujeme laťku ještě výše a míříme do vinařství Marqués de Murrieta. Jejich vinice Ygay rodí superkvalitní hrozny, z nichž se vyrábí nejtradičnější vína v oblasti La Rioja. A pokud ještě chvilku zůstaneme u bílého vína, nabídnou nám nevšední Capellanía Blanco Rioja Reserva 2015 z vinic starých více než 50 let. V chuti zaujmou vyzrálé ovocné tóny citrusových plodů s nádechem dřeva. Toto víno zrálo 15 měsíců na francouzských dubových sudech. A než se rozloučíme, ochutnáme ještě špičkové Rioja Reserva Finca Ygay 2016. Ideálně z Magnum lahve. Přesvědčí nás, jak byl 2016 povedený ročník.

A nakonec naší cesty snad to nejzajímavější – vinařství Macán, které je společným projektem vinařství Benjamina de Rothschild a Vega Sicilia. Macán na to jde stylem Bordeaux, využívá potenciál konkrétního terroiru, vína zrají v nových i použitých dubových sudech minimálně 16 měsíců. Pro fajnšmekry nevyhnutelná záležitost. Ať už začneme vínem Macán ročník 2014 nebo 2016, případně se pustíme do Magnumky, ochutnáme špičkovou záležitost vyrobenou ze 100 % odrůdy Tempranillo. Jsou to elegantní, vyvážená vína se sametovými taniny a hodně velkým potenciálem ke zrání. Tedy pokud to vydržíte. A až ochutnáme Macán Clásico 2017 odmění se nám svěžestí, ovocitostí a podpisem terroiru z podhůří pohoří Sierra de Cantabria v oblasti La Rioja. Přitom nemá problém mít parádní hloubku a komplexnost.

Taková jsou vína z Rioji – unikátní díky vínoznalci vyhledávané lokalitě, terroiru a španělskému sluníčku. To vše s potenciálem zrání, zavřené korkem, který když otevřete, budete se opět se skleničkou v ruce procházet vinicemi jihu. Díky nabídce těchto víno od společnosti Premier Wines & Spirits je tato procházka nadosah kdykoli po ní zatoužíte.

Komerční sdělení

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář