Zloději ukradli olivový olej v hodnotě 500.000 eur, cena "tekutého zlata" raketově vzrostla

Zloději ukradli olivový olej v hodnotě 500.000 eur, cena "tekutého zlata" raketově vzrostla

Redakce Redakce foto: Shutterstock

Zloději ukradli španělský olivový olej v hodnotě 500 000 eur, což ukazuje, jak rostoucí ceny některých komodit vedou k nárůstu kriminality a představují problém jak pro výrobce, tak pro úřady.

Když lifestylové magazíny informují o krádežích vysoké hodnoty, obvykle se jedná o drahokamy z obchodu Bulgari nebo drahé supersportovní vozy. Tato zpráva o odvážné krádeži olivového oleje podtrhuje jeho rostoucí hodnotu a mohla by znamenat začátek zcela nového typu vlny zločinnosti.

K incidentu došlo v ranních hodinách, kdy z lisovny ve španělské provincii Cordoba zmizelo přibližně 50.000 litrů extra panenského olivového oleje. Pachatelé pod rouškou tmy naložili olej nejvyšší kvality do dvou velkých nádrží a operace trvala přibližně dvě hodiny. Španělsko, přední světový producent olivového oleje, se potýká s prudkým růstem cen v důsledku velkého sucha. Tyto krádeže zvyšují obavy producentů, kteří se již nyní potýkají s extrémním počasím, rostoucími výrobními náklady a nejistotou v poptávce kvůli spotřebitelům, kteří jsou citliví na cenu.

Martin Parra, manažer společnosti Marin Serrano El Lagar SL, která byla postižena krádeží, vyjádřil své obavy: "Všichni mají strach, protože cena bude stále stoupat a olivový olej se stává skutečně tekutým zlatem."

Probíhající krize s olivami ve Španělsku je jasnou připomínkou toho, jak může změna klimatu ohrozit dodavatelské řetězce. Ničivé sucho již v sezóně 2022-23 snížilo produkci olivového oleje v zemi na polovinu a problémy s produkcí v Itálii dále omezily celosvětové dodávky. To vše se odráží v prudkém růstu cen: podle spotřebitelského sdružení OCU vzrostly ceny extra panenského olivového oleje ve španělských supermarketech od poloviny července o 15 %. V důsledku toho se zloději zaměřují jak na čerstvě sklizené ovoce, tak na zpracovaný olej.

Podle vládních údajů bylo v kritickém španělském regionu Jaen v sezóně 2022-23 ukradeno přibližně 259 tun oliv, což představuje 29% nárůst oproti předchozímu roku. Při podobném incidentu letos se zloději zaměřili na 7.000 litrů olivového oleje v Malaze.

V boji proti rostoucí hrozbě přijímají výrobci opatření ke zlepšení bezpečnosti, včetně instalace nových bran a najímání bezpečnostních pracovníků. Bez oficiálních dokladů o sledovatelnosti však existuje vysoká pravděpodobnost, že pokud se této poslední várce ukradeného oleje podaří překročit španělské hranice, bude nadobro ztracena.

Možná se jedná o jednu z prvních vln kriminality, kterou jsme v důsledku klimatických změn zaznamenali - a jistě nebude poslední.

Zdroj: dmarge.com

Blízký východ se připravuje na výjimečný rok v oblasti pohostinství a pozornost se obrací k řadě velkolepých projektů, které budou otevřeny v tomto roce.
Kubánská značka rumu uvádí na trh svůj exkluzivní 20letý rum Extra Añejo, který je výsledkem výběru pouze z malého množství sudů v jedné z nejstarších výroben na Kubě. Pro Česko bylo uvolněno pouze...
Berlínská restaurace Rutz Marca Müllera se poprvé umístila na prvním místě v žebříčku nejlepších německých restaurací - Marco Müller je nejlepším šéfkuchařem v Německu
Maxime Frédéric at Louis Vuitton – tak se jmenuje pařížský podnik, který díky těmto dvěma jménům před několika měsíci rozvířil hladinu nejen světové cukrářské scény. V těchto dnech francouzský módní...
Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát, řekli si ve společnosti Stock Plzeň-Božkov. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a Stock ji nově...
Více než 80 vzácných lahví zmizelo ze sklepa vítěze Grand Award zřejmě během nedávné rekonstrukce.
Představte si hořkosladké tóny výběrové kávy v likéru Gloria v kombinaci s osvěžujícím charakterem prémiového Fever-Tree Indian Tonic, který vás pohltí v každém doušku. Nechte se unášet harmonií...
Máme za sebou jeden z nejočekávanějších michelinských večerů letošního roku. Gastronomický trh Velké Británie totiž patří spolu s Francií a nordickými zeměmi k tomu nejrespektovanějšímu, co se na...
Společnosti Coca-Cola Company a Pernod Ricard oznámily globální spolupráci, díky které bude v roce 2024 uveden na trh koktejl Absolut Vodka & Sprite.