Moskva má svého vlastního průvodce MICHELIN Guide. Napoprvé lítaly i dvojhvězdy

Moskva má svého vlastního průvodce MICHELIN Guide. Napoprvé lítaly i dvojhvězdy

autor: Red. foto: se svolením Twins Gareden

Dohromady 9 restaurací dostalo v Moskvě v rámci historicky prvního udílení michelinskou hvězdu nebo dvě. Celkem průvodce zaznamenal 69 gurmánských míst.

Čekalo se na to relativně dlouho. Historicky první vydání průvodce MICHELIN Guide má být uznáním rychlého rozvoje gastronomické kultury v Rusku posledních tří dekád. Historie a tradice regionu, tvořená rozmanitostí vysoce kvalitních místních produktů z Dálného východu, Altajské republiky, Černého moře a severozápadu Ruska, inspiruje talentované kuchaře k vytváření kulinářských děl, která rozhodně nikde jinde na talíři nenajdete.

Vůbec první slavnostní předávání hvězd MICHELIN v Moskvě se uskutečnilo v minulém týdnu v koncertní síni Zaryadje v centru ruského hlavního města. Slavnostního večera, uspořádaného se všemi nezbytnými bezpečnostními opatřeními, se zúčastnilo více než 500 hostů.

„Průvodce MICHELIN Guide a Moskva společně sdílejí historický okamžik v podobě první selekce MICHELIN Guide Moscow 2022. Inspektory navnadila zejména kvalitní místní produkce. Rusko je úžasně rozmanitým hřištěm přírody: od mořského pobřeží po divoké lesy, od aromatických bylinek po prvotřídní mořské plody… Čeká na nás spousta objevů," řekl Gwendal Poullennec, ředitel MICHELIN Guide International. „Navíc díky kulturní výměně, která probíhala v průběhu dějin mezi Ruskem a Evropou, střední Asií a Blízkým východem, zažijí gurmáni nezapomenutelná autentická jídla plná originálních chutí."

V Moskvě se tedy udělovalo. Označení BIB Gourmand, michelinské hvězdy a cinkly i zelené hvězdy za udržitelnost.

Stejně jako u všech ostatních výběrů užil průvodce MICHELIN stejnou historickou metodiku. Tým inspektorů průvodce vyrazil do terénu a restaurace podrobil testům, během nichž hodnotil servírované jídlo prostřednictvím 5 hodnotících kritérií:

- kvalita produktů

- kuchařské techniky

- koncentrace a projev chutí

- osobnost šéfkuchaře v kuchyni

- konzistence kvality mezi jednotlivými návštěvami

Po dvou hvězdách si rovnou odnesly dvě moskevské restaurace - ARTEST - Chef's Table a Twins Garden.

ARTEST - Chef's Table je podle inspektorů jednou z nejmodernějších kuchyní ve městě, s neotřelým designem. Kuchyň se zaměřuje především na fermentaci, skládání kontrastních chutí a proměnlivost textur. U Twins Garden průvodce vyzvedl akcent na vegetariánské pokrmy a udržitelný přístup v kuchyni. „Dvojčata Ivan a Sergej Berezuckovi nabízejí zcela jinou nabídku než je běžná v Moskvě. Zdůrazňují symbiózu vědy a přírody,“ píše MICHELIN Guide.

A právě díky tomu dostala restaurace Twins Garden také zelenou hvězdu za udržitelnost. Mimo ní má ve zbrusu novém a historicky prvním průvodci MICHELIN Guide pro Moskvu zelenou hvězdu už jenom restaurant Björn a nová jednohvězda Biologie.

Biologie je součástí letošní sedmičky moskevských podniků, které se mohou pyšnit jednou hvězdou MICHELIN Guide. Mimo zmíněnou Biologii do této skupiny prestižních kulinářských míst v ruském hlavním městě patří ještě Beluga, Grand Cru, Sakhalin, Savva, Selfie a české gastronomické scéně malinko známější White Rabbit, jehož šéf Vladimir Mukhin se objevil v Praze na předposledním ročníku Culinary Symposia Prague.

Mimo zmíněné restaurace je v Moskvě aktuálně 15 podniků s označením BIB Gourmand, zbytek nemá žádné označení (ocenění The Plate se v Moskvě vůbec neudělovalo) a v průvodci MICHELIN Guide Moscow 2022 jsou jednoduše jenom zapsané.

Celý seznam oceněných moskevských restaurací naleznete ZDE.

Zdroj: TheMICHELINGuide.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář