La Degu vaří obědy. Je to dobře?

La Degu vaří obědy. Je to dobře?

autor: Ján Chovanec foto: Archiv redakce

Poté, co skončila pro mnohé restaurace smrtelná omezení, která byla následkem pandemie viru COVID-19, přišla michelinská restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise také s nabídkou obědů. A to zcela správně. Půjdete si tam oběd dát?

My jsme v této restauraci, kterou vede jeden z nejlepších českých šéfkuchařů Oldřich Sahajdák, obědové menu ochutnali hned druhý den po otevření, tedy 26. května. Na stůl nám příjemná obsluha nejdříve přinesla amuse bouche ve formě tataráku a k zakousnutí placky z bramborového těsta, které v La Degustation již tradičně alternují chléb.

V poledním menu byl pevně daný předkrm a dezert, hlavní jídlo si host mohl vybrat ze tří různých variant. Začali jsme tedy svorně předkrmem Kedlubna, jablko, libeček. Technika přípravy zde byla vidět, plating líbivý, nenucený, ale nijak zvlášť sofistikovaný. Zklamáním byla především absence koncentrované chutě. Chod byl lehký, zajímavý přidaným mákem jakožto posypem, jinak ale nevýrazný.

Volba hlavních chodů padla na Celer, medvědí česnek, houby a na Pstruha, chřest, špenát. To, co začalo u předkrmu jako náznak, se zde rozvinulo do ještě silnější podoby. Bohužel. Na talíři jsem nepoznával rukopis Oldřicha Sahajdáka ani michelinské restaurace všeobecně. Ryba mohla být skvělá, další suroviny čerstvé a lokální, to nikdo nepopírá. Na těch krásných, na zakázku vyráběných talířích to ale vypadalo tak, že se s obědovými porcemi kuchaři zatím spíše perou, než hrají, a že obědové menu v La Degu jaksi neumí uchopit. Že dumají, jak se k tomu postavit. Máme u toho stále na paměti, že sedíme v jedné ze dvou českých michelinských restaurací, a že i jinde ve světě nabízejí jednohvězdy či dvojhvězdy obědové menu. Není to gastronomická novinka, není to křeč postapokalyptické krize, je to běžná praxe.

La Degustation má i díky praxi hlavního sommeliera Zdeňka Oudese na vinné kartě skvělou selekci vín. V poledne z nich hostům nabídnou například Champagne Solessence J-M Sélèque po skleničce, klidně si ale můžete objednat i další hodně zajímavé láhve, které vám jistě s radostí otevřou. Otázka zní: Jsou tato jídla adekvátním partnerem takto exkluzivních vín?

Pivní zmrzlina, lískové ořechy, karamel, tedy dezert, jakkoli mohl být příjemný, už dojem zklamání nezvrátil. S velkou lítostí musím konstatovat, že tomuto obědovému menu chyběl nápad, hravost, michelinský punc, cosi navíc, s čím se jinde nesetkáte. Proto se přece do restaurací s hvězdou chodí a my do La Degustation Bohême Bourgeoise chodit chceme. Teď, i v lepších časech. Rádi budeme ochutnávat výjimečné jídlo z kuchyně Oldřicha Sahajdáka, on je přece jedním z těch, kdo určují směřování špičkové české gastronomie. Jeho restaurace přece opakovaně nedostala ocenění od michelinských komisařů pro nic za nic. Zajděte si na večerní pětichodové degustační menu za 1800 Kč, mělo by být super. Obědy za 590 – 810 Kč jim zatím nejdou. Ale třeba je to jenom otázka času.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář