Plachutta Wollzeile

Plachutta Wollzeile

Michal Günsberger Michal Günsberger foto: Archiv restaurace

"Wien bleibt Wien" je název populárního vojenského pochodu od Johanna Schrammela. A přestože je tato rázná skladba stará více než 130 let, její název je platný dosud. Vídeň zůstává Vídní – noblesní, kultivované, kulturní a především gastronomické centrum starého mocnářství, kterého již bohužel nemůžeme být součástí.

Jak to začalo?

Hezky, pomalu a poctivě. Majitel podniku Ewald Plachutta, vídeňský rodák a ikona rakouské gastronomické scény, za celý život prošel mnoha podniky a již v jednadvaceti letech se stal šéfkuchařem hotelu Astoria. Jeho hvězda stoupala, ocenění se hromadila a z šéfa národního týmu a zlatého medailisty z kuchařské olympiády v roce 1968 se stal nejen kuchař roku, ale také uznávaný provozovatel prestižních restaurací. Nejenže další a další generace Rakušanů stále kupují jeho kuchařky, dokonce se stal profesorem a lze o něm prohlásit, že je pro Rakousko ambasadorem klasické kuchařské školy C.K. Rakouska. V roce 1993 otevřel první podniky svého hovězího království a ve spolupráci se svým synem Mariem tuto říši stále rozšiřuje.

Jak se tam dostat a co si dát k jídlu?

Přestože se naše dálniční síť rozšiřuje překotným tempem 4 km za dekádu, do Vídně na oběd je nejlepší si zajet vlakem. Cesta je to levná, příjemná, svižná. Z hlavního nádraží stačí přestoupit na tramvaj nebo metro a jste tam hned (12 minut). Ostatně podnik se nachází přímo u stanice metra Stubentor. Jako orientační bod poslouží nádherný 15 metrů vysoký platan, jeden z nejstarších ve městě. Nebudeme zde suplovat turistické průvodce, ale dáme vám jednu radu – nainstalujte si aplikaci vídeňského dopravního podniku, kupte si celodenní jízdenku a po centru kombinujte tramvaj a chůzi pěšky.  

Termín návštěvy volte obezřetně, protože je to opravdu populární podnik (zaslouženě). A jak to v dnešní době bývá, jeden Japonec si něco hodí na instáč a během několika minut tam musí být celá Ósaka. Plachutta je také velice oblíbený mezi místními, takže je zcela běžné, že je o svátcích nebo víkendech plný krojovaných a vkusně upravených starších dam a pánů. Ty od amerického turisty v kraťasech nebo ruského bohatýra v teplácích poznáte na první pohled, umí držet příbor a fingerbowli vypijí, až když mají opravdu velkou žízeň.

Nabídka jídelního lístku není obsáhlá a není ani důvod, aby byla. Základní surovinou tohoto rodinného podniku je hovězí a telecí. Pochází výhradně z rakouských farem. Je jasné, že na kvalitu masa jsou zde kladeny vysoké nároky. Ostatně i valná většina dalších surovin je lokálních. Na rozdíl od nás, rakouské zemědělství je vlastněno rakouskými bankami a ty skutečně dbají na to, aby byl místní producent vždy na prvním místě. Na kartě sice najdete také krevety nebo mořského vlka, ale patří spíše k trpěným jídlům, protože existuje velká část turistů, která si zásadně na svých cestách nedává to, co jim nabízí místní gastronomie. My to máme podobně s ikonou světové cukrařiny – když Sacher, tak jedině v Praze (že?), protože ten originál je v místě svého vzniku nepoživatelná past na turisty.

Mezi jasnou a zaslouženou jedničkou na jídelním lístku je zde Tafelspitz, tedy oblíbené jídlo císaře Franze Josepha. Jedná se o vařené hovězí v silném vývaru se zeleninou a morkovými kostmi. Na výběr máte až 10 druhů různě tučných partií (včetně jazyka), je možné si je také libovolně nakombinovat. Vždy ovšem dostanete na stůl velký měděný hrnec s vývarem a masem, topinku, na kterou si natřete hovězí morek, a naběračku. Topinku si nezapomeňte osolit a opepřit. Je to zdravé, minimálně pro vaši duši. K tomu si lze objednat bujón šálek s fritátovými nudlemi nebo zeleninou, který vám číšník naplní vývarem z hrnce.

Přídavek už je ve vaší režii. Číšník pak odnese prázdné talíře a založí k hlavnímu jídlu opečené brambory, studenou křenovo-jablečnou a pažitkovou omáčku, plus skvělý dušený polníček s hráškem a špenátem. Maso si sami vylovíte (pokud nějaký vývar zbyde) a opět přeložíte na talíř. Takto budete postupovat tak dlouho, dokud se nepoperete o poslední kus masa a nevysajete poslední zbytek morku z kosti. Vývar samotný si můžete na památku koupit v zavařovačce od okurek a dovézt si jej domů.

Mezi další oblíbené položky na kartě patří hovězí tatarák, paštika z hovězích jater, krémová česnečka s krutonem, telecí řízek se špičkovým bramborovým salátem, hovězí hašé s bramborovou kaší, telecí játra na cibulce nebo vepřové medailonky na houbách. Když dostanete z nějakého neznámého důvodu chuť na steak, čekají na vás pepřové nebo Béarnaise omáčky. Vše servírováno jednoduše, poctivě a s maximálním důrazem na kvalitu. Na nějaké vyšší dívčí tu totiž nemá nikdo čas.

Servis v rukavičkách?

Kdyby na to byl čas, tak by hosta i na rukou nosili. Ale protože jim ty davy lezou na nervy a občas i na záda, nečekejte přes den a v turisticky exponovaných měsících nic jiného, než dobře fungující fabriku na peníze, ale i zážitky (tedy z jídla). V podniku se také celkem snadno domluvíte, meďák bude buď z Bratislavy, nebo z Olomouce. Restaurace je velká, má krásnou zimní zahradu a letní zahrádku. Nám se jednou podařilo si objednat den předem oběd pro tři, při příchodu jsme zjistili, že jsme čtyři a za námi stála fronta Číňanů bez rezervace (už v té době dost podezřele kuckali a utírali si nosy). Hosteska sice pohledem trvala na tom, že ten, kdo to rezervoval, je asi těžce retardovaný, přesto s profesionálním úsměvem vykouzlila během několika málo minut krásné místo pro čtyři v zimní zahradě.

Dobře namazaná mašina jede ve svém tempu, klasický porcelán s logem, měděné hrnce, plachý úsměv číšníka, když zjistí, že víte, jak se drží forlég a že tu fingerbowli nemáte v plánu vypít. Doufejme, že Vídeň zůstane Vídní a Plachutta tu bude s ní.    

Trocha čísel závěrem

Rezervaci si udělejte minimálně den předem, jinak budete stát dlouhé fronty před vchodem. Za Tafelspitz dáte 25 EUR a předem se domluvte s číšníkem, kolik vás ho bude jíst. Přílohy k němu jsou za 4 EUR, polévka vyjde na 6 EUR. Předkrmy jsou v průměru za 13 EUR a patrně nejlepší vídeňský řízek stojí 22 EUR. Obsluha je oblečena vkusně, vedoucí personál vždy v obleku. Pokud nebudete mít montérky, tak oblečení řešit nemusíte, je to prostě turistika.

Třešničkou gastrotripu do New Yorku je rozhodně tento kulinářský chrám. Na newyorské adrese 11 Madison Avenue už od roku 1998 sídlí oceňovaný podnik Eleven Madison Park, který nepřestává udivovat. Dva roky nazpět tím, že své degustační menu restaurace změnila na komplet veganské, vloni zase tím, že s tímto menu obhájila nejvyšší možné hodnocení – tři hvězdy Michelin Guide.
Ti, kdo znají Hestona Blumenthala, nepochybně tuší, co je v nové dubajské restauraci čeká. Excentrický britský šéfkuchař, který se stal televizní superstar, je známý svými divokými (a někdy i...
První sérii seriálu Medvěd jsme popsali jako "inspirativní spojení krásného gurmánského filmu a delirické sondy do světa provinční gastronomie“. Ve druhé sérii zůstávají některé věci stejné:...
Pod tíhou všeobecného nadšení, že se v Praze otevřelo konečně nové "Króčko", jsme neodolali a podlehli tlaku marketingu, který má tato zavedená gastronomická skupina dotažený k dokonalosti. S...
Název podniku nejenže odpovídá svému umístění, adresou také navazuje na letitou tradici honitby Gold Eck. Ta byla zachycena na mapách už v 18. století. Nachází se prostě v rohu. Celé jihozápadní...
Rodinné drama Medvěd je jedním z nejlepších filmových počinů z prostředí profesionální kuchyně poslední dekády. Osmidílný originální seriál z produkce FX/Hulu, který sleduje talentovaného,...
Jde o úplně jiný styl, než jaký tu před lety předváděli Pavel Býček nebo Roman Paulus. Ale to neznamená, že je to špatně.
Stejně jako špičková zážitková restaurace Hawthorne, kde se odehrává většina děje, je i tato brutální filmová alegorie na elitářství (čti třídní boj) a myšlenkové pochody těch nejlepších šéfkuchařů...
Prší a venku se setmělo, tato recenze bude krátká, punk sushi se nám zachtělo, bratříčku, za vším, co jsi doteď znal, jsi právě zavřel vrátka.
Vítejte u jednoho z nejslavnějších šéfkuchařů na světě! Vinný lístek zde rozpláče i dospělého muže, jachtu můžete zakotvit před hotelem a vyjet do lobby přímo z přístavu výtahem. Formulí by to sem...