47 botanicals

47 botanicals

autor: Ján Chovanec foto: Archiv společnosti

Black Forest Distillers – kraftová palírna, kterou najdete uprostřed malebného prostředí Schaberhof, se za dekádu své existence proslavila úžasným produktem, ginem Monkey 47.

Mohlo by se vlastně zdát celkem příznačné, že právě obklopený přírodou, uprostřed zelených kopců se rodí tento skvělý bylinný destilát. „V naší oblasti máme vysoce kvalitní vodu,“ říká Domenico Termine, náš průvodce po palírně Monkey 47.

Pokud se vydáte po stopách tohoto výjimečného ginu a navštívíte jeho rodiště, okamžitě si toto místo oblíbíte. Od prvního okamžiku cítíte, že destilerie Black Forest, byť produkuje tolik oblíbený gin, zůstává malou palírničkou s malým počtem lidí, kde se vše dělá ručně - od loupání kůry citrónů a sicilských pomerančů až po samotnou destilaci na nádherných kolonách Arnold Holstein. Budete svědky ručního míchání připravené směsi bylinek před macerováním, obsluhy destilační kolony jediným člověkem i nalévání již namacerované botanicals z pověstných modrých sudů. Na příští ráno bylo připraveno i místo, kde se loupou zmíněné citrusy. Tak nějak si to na začátku Alexander Stein, zakladatel Black Forest Distillers, vysnil.

„Některé kraftové palírny začnou s ginem a daří se jim, za půl roku už ale vyrábějí třeba i vodku či jiné destiláty. Toto není naše cesta. Chceme se soustředit pouze na výrobu ginu Monkey 47,“ říká Domenico. Přesto, že Black Forest Distillers před několika málo lety začal spolupracovat s velikánem Pernod-Ricard a logicky by se tedy nabízelo i zvýšení produkce a s ní spojená automatizace a rozšiřování kapacity palírny, tady to tak není.

Číslo 47 v názvu značí procento alkoholu, ale poukazuje také na počet botanicals. Nikdo v palírně vám je ale nebude chtít vyjmenovat všechny. Jejich seznam zůstává opředený tajemstvím. Pokud se Domenika zeptáte na nejdůležitější z ingrediencí, označí klikvu, která v okolí palírny volně a hojně roste. Samozřejmě nesmíme opomenout jalovec, ale také pepř, levanduli, citrusové kůry či výhonky jehličnanů. Ale ne všechny ingredience jsou lokální, jak se mnohokrát probíralo v médiích. „Nikdy jsme netvrdili, že je vše lokální, a ani by to nešlo. Důležitá je pro nás především konstantní kvalita surovin,“ vysvětluje. Kvalita jednotlivých nakoupených bylin se znásobuje i tím, že se skladují vcelku a rozemletím se „refreshnou“ až před jejich samotným použitím.

Nemůže to být ani jinak, že všude voní bylinky a gin vůbec. O to lákavější je ochutnat Gin & Tonic z designového keramického poháru, kde je jenom jako detail uvnitř vyraženo logo opice. A drink chutná!
Domenico sice říká, že zůstanou u jednoho produktu, ovšem i ten má několik hodně zajímavých verzí. Je naprosto úžasné na místě ochutnat Monkey 47 Barrel Cut, kterého se každý rok vyrobí limitovaných 4000 lahví. „Poprvé gin ležel na sudu šest měsíců, od druhého ročníku je to již devět měsíců,“ vysvětluje u této láhve Domenico a ukazuje nám pro porovnání i lahev z první várky. Vynikající je i hnědá, sladší, medová verze Distiller’s Cut 2017. Až pojdete do této palírny a budete mít tu možnost, určitě věnujte pozornost černé etiketě! Monkey 47 Smoke House Cut – luxusní nakouřený gin, který dostane snad každého milovníka výjimečných destilátů. Dá se zakoupit pouze v prodejně Black Forest Distillers a nikde jinde.

A podobných limitek, netradičních verzí a překvapení připravuje Monkey 47 každým rokem několik. Nadále budou zkoušet, objevovat, bádat. I proto mají v malé laboratoři vaporizér a v minulosti na novinkách spolupracovali třeba i s Alexem Kratěnou. Základ ale zůstane stále stejný, jak nám řekl Domenico Termine – prostě 47 bylinek a na nich postavený poctivý kraftový gin Monkey 47.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář