Mysterium neznámých rumů El Salvadoru

Mysterium neznámých rumů El Salvadoru

Redakce Redakce foto: se svolením Ultra Premium Brands
1x
0,75x
1x
1,25x
1,5x
1,75x
2x

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět.

Nádherná hornatá krajina má unikátní mikroklima skvělé pro cukrovou třtinu, ze které se tu vyrábí rum. El Salvador je ale uhrančivý i díky své mytologii. Ta se podepisuje nejen v tamním každodenním životě, ale právě i při výrobě prémiového destilátu. Pokud i vás zajímají prémiové rumy španělského typu - ideálně z méně tradičních lokací, chcete si rozšířit svůj zážitek za hranice typické chuti a vyzkoušet něco nového, aniž byste ale zcela opustili svůj známý chuťový profil, vydejte se s námi objevit Salvador a jeho tamní rumovou kulturu…

Spasitel, jak zní překlad názvu El Salvador ze španělštiny, je jednou z nejmenších zemí světa, která jako jediná ze zemí Střední Ameriky nemá přístup ke Karibskému moři. Celoročně zde ale panuje vesměs teplé, tropické počasí, které si lze vychutnat na nádherných plážích s tmavým pískem a vodou Tichého oceánu. A přesně toto příjemné klima se přepisuje také do rumů jediného výrobce v zemi, který začal s produkcí v roce 2004, brzy oslaví 20. výročí a od roku 2019 můžeme jeho lahve ochutnávat i v Česku.

Ležící bohyně

Rumy Cihuatán jsou inspirovány stejnojmenným údolím v El Salvadoru. V údolí Cihuatán kdysi stálo stejnojmenné město. Bylo postaveno mayským kmenem, původními obyvateli, kteří zde žili mezi roky 900 a 1 200 n. l. Mayové byli prosperující společností, tvořili ji matematici, astronomové a obchodníci. V jejich touze po vědění a inovacích nalézají rumy Cihuatán svou inspiraci. Slovo Cihuatán v jazyce pipil, který je příbuzný aztéčtině, znamená zem za spící ženou.

Legenda vypráví, že před mnoha staletími přišla do údolí Cihuatán bohyně, která tamní půdu obdařila hojností a úrodností. Z její vůle údolí rozkvetlo do podoby úrodných polí s cukrovou třtinou a tou nejčistší vodou. A právě tyto dva elementy dnes tvoří klíčové ingredience rumů Cihuatán. Místní věří, že do dnešních dnů Cihuatán dohlíží na jejich cukrovou třtinu a zrání rumů. Také proto obyvatelé El Salvadoru říkají, že do výroby rumu dávají vše – rozum i duši, každý jeden sud rumu jim připomíná jejich úsilí, plány a sny. Každá lahev má jinak krásně zdobenou etiketu dle mayských motivů, každá nese jinak vznešené jméno.

Žena na prvním místě

Destilerie, ve které se ručně vyrábí rumy Cihuatán, je jedinou palírnou v celé zemi. Právě díky téměř nulové historii výroby rumů a jedné mladé destilérii je naše povědomí o rumech El Salvadoru podobně nízké. Samotná destilérie je poháněna obnovitelnou energií, kterou čerpá z vylisovaných zbytků cukrové třtiny. Jak sami výrobci s úsměvem říkají, doslova vše je napojeno na cukrovou třtinu. Na každý krok výrobního procesu, od sazenic třtiny přes fermentaci a destilaci třtinového sirupu a melasy až po lahvování, se pečlivě dohlíží. „Zdokonalovali jsme se v pěstování cukrové třtiny téměř sto let a pak jsme se sami sebe zeptali – proč se vlastně v El Salvadoru nevyrábí žádný rum?“ vzpomíná dnes Juan Alfedo Pacas, jeden ze zakladatelů rumové značky Cihuatán. „Následně jsme se rozhodli, že začneme tvořit náš rum, budeme jej vyrábět ručně a budeme jej vyrábět tak, aby mohl být našim velvyslancem, prostřednictvím kterého chceme sdílet dědictví naší země.“

A zde vstupuje na scénu další významná žena - místní master blender Gabriela Ayala. Právě tato inženýrka chemie tvoří okouzlující a jedinečné rumy inspirované mayským odkazem a ze sudů, ve kterých její výtvory odpočívají, odchází rum až tehdy, kdy je s ním plně spokojená. Cihuatán destilérie používá především nové sudy z amerických dubů a středně vypálené sudy ze stejného dřeva, ve kterých byl dříve uložen bourbon. Má ale v portfoliu i jiné sudy. Naložené rumy následně zrají ve skladech 305 metrů nad mořem a jsou v horizontálně ležících sudech. „Věříme, že právě toto je cesta, jak si milovník užije nejlépe náš rukodělný, vynikající rum,“ vysvětluje Gabriela Ayala přímo u sudů, ve kterých rum zraje. „Každý den se alkohol v sudu zvětšuje a zase smršťuje jako srdce. Přesně to je důvod, proč si náš sklad rumů představujeme jako živoucí srdce údolí Cihuatán.“

Bohové propůjčují jména rumům

Od fermentace až po blending, v tomto mystickém údolí se vyrábí rumy, které potěší smysly každého znalce a milovníka rumů. Od základního rumu Cihuatán Indigo, který je vyroben k poctě mayskému bohu deště Tlaloc. Tento osmiletý rum je lehoučký, vyznačuje se tóny vanilky, tmavé čokolády, lískových ořechů, cappuccina, mléčného karamelu a citronové trávy. Název je inspirován modrou barvou, která se dříve vyráběla z květů indigovníku. Jde o posvátnou barvu boha deště a symbol El Salvadoru. Tyto symboly jsou vyobrazené i na etiketě lahve: bůh deště, který má podobu dešťového mraku, spící žena a had, posvátné zvíře Mayů a symbol moudrosti.

Neméně zajímavým rumem je novinka Cihuatán Suerte, což je limitovaná edice inspirovaná legendou o Muwaat Matovi, mayském bohu štěstí. Mayové věřili, že jim tento bůh poslal prostřednictvím meteoritů kus štěstí v podobě křemenných krystalů. Aby jej mohli využít, při posvátném rituálu přes krystaly křemene filtrovali vodu. A dle této legendy master blenderka Gabriela Ayala přes křemenné krystaly přefiltrovala rum Suerte. Je lahvován při síle 44,2 %, a pokud mu dáte šanci, odmění se vám tóny slaného karamelu, sezamového cukroví, kandovaných fíků, espressa, máslových sušenek a skořice.

Další skvělou limitovanou edicí je Cihuatán Alux, pojmenovaný podle Aluxů, bohů ochraňujících půdu. Podle mayské mytologie Aluxové chránili pole s kukuřicí a kakaem, dvěma plodinami, které Mayové považovali za posvátné. Tito bohové žili v polích, která chránili, a Mayové jim na začátku každého období sklizní za jejich ochranu vyjadřovali vděčnost. Rum Cihuatán Alux z dílny master blenderky Gabriely Ayala je vytvořený z 15letého rumu, který dozrával v sudech po sherry oloroso a v sudech po koňaku. Okouzlí vás tóny mayského nápoje atole, což je teplý nápoj z kukuřičné mouky, vody nebo mléka, třtinového cukru a koření, zejména skořice, nechybí chutě kešu oříšků, zázvoru, skořice, pražené kukuřice a čokoládové pěny. Barevně etiketa láhve připomíná pražené kakao a kukuřičné klasy, ale také lahodné salvadorské pochutiny, které se z kukuřice a čokolády vyrábí.

A pak je tu Cihuatán Xaman, který představuje nejvyšší poctou mayskému odkazu a zemi svého původu, El Salvadoru. Jeho název byl inspirován mayským bohem Polárky, který byl ochráncem údolí Cihuatán. Xaman byl vždy nejzářivější hvězdou na obloze, ke které se Mayové obraceli pro rady a moudrost, a ráno poté odpočíval na posvátnem stromě Ceiba. Cihuatán Xaman představuje první XO rum této značky. Obsahuje rumy, které dozrávaly v sudech ze dřeva posvátného mayského stromu Ceiba (Vlnovec), který pochází z El Salvadoru. Dřevo tohoto mohutného stromu bylo vybráno pro plný a svůdný charakter, který destilátu propůjčuje, a Cihuatán je prvním rumem, který v sudech z tohoto dřeva zraje. Výsledný rum se vyznačuje zejména tóny kůže, hřebíčku, švestek, toustu s balzamikovým octem, grilovaného ananasu a slaniny s panelou, tedy ztuhlou šťávou z cukrové třtiny.

Ať už sáhnete po kterémkoli z těchto rumů, můžete si být jisti, že na vás v lahvi čeká vzkaz, na kterém jsou vepsané ideální podmínky, které příroda a podnebí El Salvadoru nabízí, um a láska lidí, kteří rumy pod značkou Cihuatán vyrábí. A v neposlední řadě na své příznivce čeká tamní mystika a ta nemá nikde na světě konkurenci. V každém doušku k milovníkům rumů promlouvají bohové, jejich příběhy a síla, které obyvatelé nenechají upadnout v zapomnění. Cihuatán vypráví dávné story a my si je můžeme vychutnat plnými doušky.

Již brzy osmdesátiletý béčkový herec Danny Trejo expanduje se svými populárními restauracemi do Evropy, první se usadila na Portobello Road v Londýně.
Diskuze o postavení žen v gastronomii se dá vyřešit snadno – začněme tím, že ji nebudou řídit muži.
Vedení české části světově nejproslulejší barmanské soutěže světa, World Class, odtajnilo jména dvanácti barmanů postupujících do finále. Jeden z nich by měl, jakožto vítěz českého kola,...
Šéfkuchař restaurace, která se nachází v krásném tatranském Hotelu Lomnica, Patrik Pokrývka sbíral zkušenosti ve světoznámých severských podnicích, jakými jsou Noma či Maemo. Dnes je uplatňuje se...
Spojit nespojitelné. Hlavní myšlenkou čerstvě otevřené restaurace v nejdražší office budově v Praze je fúze. Na 320 místech pro hosty restaurace Fuze nabízí obrovskou škálu možností, prožitků a chutí.
K masu má Eva Che skoro až posvátnou úctu. Když popisuje jeho přípravu, je vidět, že má promyšlený každý krok, což z výsledku dělá skvěle vyladěný pokrm. Vaří v hotelových kuchyních i u klientů...
Znalcům je japonská whisky dobře známá a jména jako Nikka, Suntory nebo Chichibu byste v jejich slovníku našli bez problémů. Méně známý už je ale fascinující příběh o tom, jak se whisky dostala do...
Lukáš Nevyjel vaří českou kuchyni. Rozhodně ale ne v podobě svíčkové s knedlíkem. V jeho pokrmech najdete častěji chuť nebo emoci, kterou možná dobře znáte z dětství. Používá totiž výhradně české...
Od doby, co Petr Kunc nastoupil jako šéfkuchař do restaurace Salabka, je zřejmé, že nemá v úmyslu zůstat v gastronomickém mainstreamu a že bude Salabku po všech stránkách posouvat dál a nahoru. A...