Den, kdy Makovička prošel ohněm a Štipcem

Den, kdy Makovička prošel ohněm a Štipcem

autor: Red. foto: VisitChef.com

Čím dál známější šéfkuchař a majitel pražské restaurace Vallmo Martin Makovička hostoval v plzeňské restauraci Štipec. S tamním šéfem kuchyně Vojtěchem Gaierem nechali desetichodové degustační menu projít otevřeným ohněm.

Restaurace Štipec zasazená do historického centra Plzně je destinací, o které se ještě mezi gurmány bude mluvit, tedy pokud se už nezačalo. Má totiž přidanou hodnotu, která se u nás jen tak nevidí – dominuje jí kamenná pec, kterou místní vytápí bukovým dřívím. Ano, přesně v těchto sychravých podzimních dnech přijde oheň pro zahřátí hodně vhod. Vytápění místnosti ale není primárním úkolem pece. Kuchaři s ní svedou mnohem víc, jak jsme se přesvědčili u degustace společně připravené Štipcem a Makovičkou.

 

„Absolutně ojedinělý koncept na celé Česko, proto jsem se tady do toho zamiloval,“ souhlasí s naším tvrzením Martin Makovička, když ještě před začátkem degustace společně procházíme otevřenou kuchyní. Používat tímto způsobem oheň, což u nás snad nikdo nedělá, je inspirativní na všechny strany. Co se týká á la cart nabídky Štipce, host má možnost poskládat si svoji večeři pokrmy připravenými bez pece i s pecí, u degustace Makovička-Štipec měli návštěvníci dotek ohně v každém servírovaném jídle. Proč? Protože Martin Makovička se zamiloval.

„S Vojtou jsme se potkali náhodou na Angusfarm a spontánně jsme si čtyři hodiny povídali o našem přístupu k práci, inspiracích… Až z toho vzniknul tento pop-up,“ začíná story šéfkuchař známé pražské restaurace Vallmo. „Vojta Gaier a jeho lidé dali do dnešní večerní degustace své specifické suroviny, já zase přidal hlavně svoje techniky,“ vysvětluje ve zkratce Makovička, přitom nám servíruje první předkrm Flammkuchen, pstruh, rajčata, ředkvička a slunečnice. Ryba na talíři je chuťově o patro výš – jemný dotek ohně je skvělý, Flammkuchen díky ohni navíc jemně křupne. Skvělá práce je odvedená i u dalšího servírovaného chodu - Hovězího tataráku s bramborou z pece, sýrem, morkem a okurkou. „Bramboru jsme nejdříve museli upéct, pak začmudit uhlířkami, následně vychladit, nakrájet, a pak tu bramboru opět upéct,“ vysvětlují oba šéfkuchaři současně.

Až kdesi uprostřed degustace přichází na stůl chléb, samozřejmě z místní pece, jakožto plnohodnotný chod, doplněný o uzené máslo s kapřími jikrami. Ano, to by nebyl Makovička, aby se na degustaci něčím podobným nepodepsal. Jeho vztah k různým částem sladkovodních ryb pozorný čtenář jistě v restauraci Vallmo už zaznamenal a ve Štipci tomu nemohlo být jinak. A správně! Tento pokrm byl nápaditý, sofistikovaný, přitom tak jednoduchý. Tleskáme.

Přes Houbové pelmeně s česnekovými výhonky, skvělou bryndzou a mákem, dále Ragú z kuřecích žaludků s kapustou, hořčicí a žloutky, a další kombinaci Amur (kůže na mase ryby nádherně křupla!), pivo, křen, celer, se dostáváme k podzimnímu signifikantnímu pokrmu Jelen sika, kadeřávek, ostružiny, houby, řepa. Pokrm s jednoduchým platingem vyzvedává do chuťových výšin opět kouř ohně a současně avizuje sezonu v plné gurmánské palbě. Maso je perfektně připravené, chutě silné, přitom vybalancované.

Znáte z Vallma dezert makový puding? Tamní klasiku kuchaři v každém ročním období ve Vallmu obohatí o jiné ovoce, čímž jej dotahují k dokonalosti. Ve Štipci se pro tento jeden večer stal z makového pudingu další twist na známý dezert. Doplnila jej totiž pošírovaná hruška s bílým vínem, následně opečená v peci, čímž karamelizovala, a v této formě sehrála svoji roli u posledního dezertu dokonale. Mimochodem dezert, který pudingu na degustaci předcházel, tedy Zmrzlina ze spálených jablek s rozinkami, byl skvělý nápad, klidně si jej dáme i u příští návštěvy.

Úctyhodnou práci odvedl i místní sommelier Štipce, který zdárně pároval vytvořená jídla, což pro jednorázový pop-up nemusí být nejlehčí úkol. Ale podařilo se, protože třeba Riesling Quarzit 2021 od Petera Jakoba Kühna seděl k hovězímu tataráku stejně dobře, jako například Bourgogne Chardonnay AOC Les Charmes 2016 k ragú z kuřecích žaludků nebo Gruner Veltliner Alter Rebe 2022 z Wein-Gut Nigl k jelenímu masu.

„Jedna z nejlepších spoluprací, co jsem kdy dělal,“ říká na závěr Martin Makovička a my s ním souhlasíme.

Dáte si tu vína a champagne, která běžně dostanete spíše v michelinských restauracích. Teď se v pražském vinném baru Autentista začalo také vařit.
Trutnovská restaurace Vejmrda se za necelé dva roky stala gurmány vyhledávanou destinací. Cení si tu kreativní práce v kuchyni i striktní selekce lokálních surovin. Ovšem do doby, než do podniku...
8 000 přihlášených, jenom 2 000 vyvolených. Přesně taková je bilance posledního gastronomického veletrhu v Miláně co do počtu vystavovatelů. Kvalitou hostů je ještě dál. HostMilano je projektem, od...
Talentovaný český čokolatiér spojil svůj um s prestižní rumovou značkou, vznikla tak výjimečně delikátní kombinace. Ti, co zažili, mohou popsat smyslovou extázi, na další milovníky rumů a jeho...
Čím dál známější šéfkuchař a majitel pražské restaurace Vallmo Martin Makovička hostoval v plzeňské restauraci Štipec. S tamním šéfem kuchyně Vojtěchem Gaierem nechali desetichodové degustační menu...
San Francisco volá! Právě v tomto americkém městě se letos uskuteční globální finále Nikka Perfect Serve. Předchází mu patnáct regionálních finálových večerů, ze kterých vzejde reprezentant země. A...
Nový přírůstek do portfolia rumů Plantation je světoběžníkem, který pro svou výslednou chuť překonal vody tří oceánů. Atlantiku, Jižního Pacifiku a také Indického oceánu.
Na nenápadné adrese v Nitře stojí elegantní koktejlový bar, kde barmani míchají koktejly světové úrovně. Potvrzuje to i zařazení podniku do prestižního žebříčku 50 Best Discovery. Záhir cafe v čele...
Bydleli tu prezidenti Masaryk a Beneš, komik Vlasta Burian, Alfons Mucha i Claudia Cardinale. I po sto letech od otevření je Thermia Palace vyhledávaným hotelem lázeňské destinace.