Jak řešit unavené a těžké nohy? Může jít o žilní nedostatečnost

Jak řešit unavené a těžké nohy? Může jít o žilní nedostatečnost

Redakce Redakce foto: Shutterstock

Nejenom profesionálové v gastronomii znají velmi dobře pocit těžkých a unavených nohou, který se během dne zhoršuje a k večeru je stále více citelný. V gastronomii dvojnásob, protože večer pracovní zátěž vrcholí. Může jít o chronickou žilní nedostatečnost. Co tyto pocity způsobuje a jak se tyto obtíže dají řešit?

Co je chronická žilní nedostatečnost? 

Chronická žilní nedostatečnost (chronická žilní insuficience) je degenerativní onemocnění. Jedná se o zhoršený odtok krve z končetin vlivem ochabnutí žilní stěny, rozšířením žíly a poškozením žilních chlopní. 

Termín žilní nedostatečnost označuje neschopnost žilně-svalové pumpy dolních končetin dostatečně odčerpat krev směrem k srdci. V rozšířených žilách dochází ke zpomalení krevního průtoku, což napomáhá vzniku krevních sraženin. Tyto sraženiny se zvětšují, až žílu ucpou, a tím dojde ke vzniku křečových žil (varixů). 

Jaké jsou příznaky žilní nedostatečnosti? 

Prvotními projevy chronické žilní nedostatečnosti jsou pocity těžkých a unavených nohou. Potíže se zhoršují během dne a vrcholí k večeru, v noci se mohou přidat i křeče. Ke zhoršení dochází také v závislosti na ročním období, hlavně v letních měsících. 

U žen dochází ke zhoršení i v období menstruace. Tyto obtíže lze zmírnit uvedením nohou do zvýšené polohy, naopak stání nebo sezení tyto příznaky zhoršují. Postupně se přidávají zdravotní problémy v podobě otoků, bolesti i změny pigmentace. 

Otoky nohou časem oslabují ochrannou funkci kůže a narušují její integritu do té míry, že může vzniknout bércový vřed. 

Má toto onemocnění nějaké fáze? 

Postupně se zvýrazňuje modrá kresba žil dolních končetin a následně dochází k uzlovitým ztluštěním (křečovým žilám). V dalších fázích přichází otoky, pigmentové změny (hromadění barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží) a ekzémy. Poslední fází je bércový vřed, který postupuje až do hloubky ke kosti. 

Co onemocnění zhoršuje? 

Pacienti s chronickou žilní nedostatečností by se měli vyvarovat kouření, nadváze a hlavně nedostatku pohybu. Vyhněte se rovněž nadměrnému pobytu na slunci, nadměrnému teplu či dlouhému stání. Celkově zdravý životní styl a zdravá výživa chrání před zhoršením onemocnění.

Jaké jsou způsoby léčby? 

Rozvoj onemocnění lze zpomalit úpravou životního stylu a adekvátní léčbou ve spolupráci s lékaři a lékárníky. V léčbě chronické žilní nedostatečnosti se uplatňuje buď konzervativní léčba, nebo chirurgické řešení. Konzervativní léčba je léčbou symptomatickou (léčí příznaky), ulevuje od obtíží a předchází jejich zhoršení. 

Léky (venotonika) jsou podávány samostatně nebo se kombinují s kompresní terapií. Konzervativní léčba zahrnuje i nošení kompresních punčoch – ty sice nevyléčí už vzniklé křečové žíly, ale zmírní jejich další zhoršování. Venotonika chrání a zpevňují žilní stěnu, a pomáhají tak zlepšit její funkci. Navíc zvyšují efekt kompresní terapie. Prokazatelně zmírňují křeče i pocit napětí a mají efekt na hojení bércového vředu. Tato léčba však působí jen po dobu aplikace. 

Co se doporučuje ke zmírnění obtíží? 

Ke zmírnění pocitu těžkých nohou se doporučuje relaxační běh, jízda na kole nebo speciální gymnastika. Tyto fyzické aktivity zapojují žilně-svalovou pumpu a zlepšují odčerpávání krve směrem k srdci.

O neuvěřitelných 28 příček poskočil aktuálně nejznámější slovenský bar Mirror, který vedou barmanské osobnosti Peter Marcina a Stanislav Harciník. Impozantní podnik se v rámci rozšířeného prestižního seznamu The World´s 50 Best Bars z loňského 90. místa vyšplhal na 62. nejlepší bar na světě.
Field, jedna z nejlepších českých restaurací, ohlásil nové menu. Šéf podniku Radek Kašpárek v něm předvádí, že má invence stále na rozdávání. Pojďme se podívat, jak podzim v pražské michelinské...
Česká gastronomie je na vzestupu a připravená obstát v mezinárodní konkurenci. To vyplývá z výsledků analýzy ministerstva. Hlavními pilíři mají být do budoucna autentické sezónní suroviny a...
Velký svátek milovníků a znalců rumů je za dveřmi. Alexandre Gabriel, rumový mág a celosvětově uznávaný výrobce rumů Planteray, začátkem října opět zavítá do Prahy. Destiláty s jeho podpisem se...
Ale kdy ji dostane? Bude se letos vyhlašovat první oficiální český průvodce Michelin Guide? Jan Knedla a jeho tým restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě michelinské inspektory rozhodně nezklamou, jak...
Překročil svůj stín a stal se nadčasovým ikonickým prvkem. Drink Negroni totiž zdaleka není pouze klasickým italským koktejlem, je to životní styl i kulturní element, který za poslední století...
Pět barmanů z Česka a pět z Polska se příští týden postaví za soutěžní barový pult nového pražského podniku Forbína, aby se utkali v jedné z nejuznávanějších barmanských soutěží světa. Nikka Perfect...
S přicházejícím podzimem už možná nebudeme potřebovat tak svěží růžová vína, ovšem pro ty, kteří je nehodlají opustit, můžeme doporučit „růžovky“ sofistikovanější, komplexnější a v chuti i vůni...
Ať už jste milovníci whisky nebo úplní nováčci, extravagantní zážitek od Johnnieho Walkera na Princes Street ve skotském Edinburghu musí být na prvním místě vašeho seznamu.
Pro barcelonskou restauraci Disfrutar, která byla na slavnostním ceremoniálu v Las Vegas nedávno vyhlášena za nejlepší restauraci světa pro rok 2024, to mohlo být všechno jinak.