Dáte si Virus?

Dáte si Virus?

autor: Ján Chovanec foto: Archiv redakce

Ne, není to sranda. Dezert, který nejvíce odráží tuto dobu, vám nabídnou v Černé madoně.

Olga Budnyk, mladá dáma z Ukrajiny, jela do Prahy především studovat ekonomii na VŠE. Chtěla tak navázat na bakalářské studium ze své rodné země. Nedopadlo to a začala se věnovat cukrařině, kterou ovšem nikdy nestudovala. Teď nabízí dezert s názvem Virus, jehož vzhled vás nenechá na pochybách. Aktuálně je to zřejmě nejvyhledávanější zákusek v hlavním městě.

„Denně jich prodáme v průměru sto kusů,“ vypočítává mladá cukrářka. Vzhledem k tomu, že mají u Černé madony otevřené výdejní okno sedm dní v týdnu, měsíční prodeje jediného druhu dosahují úctyhodného čísla 3 000 kusů. Samozřejmě, v nabídce jsou i další dezerty. Na první pohled je v její práci zřejmá inspirace slavnými cukrářskými jmény, jako Amary Guichon a Cédric Grolet. Také první, co ze své cukrářské dílny hostům nabídla, jsou dezerty Jablko, Kokos a Ořech, které si od té doby drží přední pozice v prodejích u Černé madony. Virus je ale v těchto týdnech zákazníky žádaný ze všech nejvíce.

A jak Virus chutná? Základem je šlehaná pistáciová ganache s bílou čokoládou a kousky pistácií, uvnitř naleznete malinovou náplň, vše je uzavřeno ve skořápce z mléčné a hořké čokolády. Dezert je dozdobený bílou čokoládou a lyofilizovanými malinami. Po ochutnání působí vybalancovaně, žádná ingredience není výraznější než ostatní. Je to vlastně příjemný dezert, který nikoho neurazí. A tak byl dle slov cukrářky také zamýšlený.

„Nevěděli jsme, jestli bude Virus vůbec prodejný. Část zaměstnanců Černé madony byla k tomuto zákusku skeptická. Vsadili jsme na smysl pro humor našich hostů a vyplatilo se. Rozhodně ale tímto nechceme situaci zlehčovat. Uvědomujeme si, že je vážná. Chci takto co nejširšímu spektru hostů nabídnout zákusek, který je v nelehké době alespoň trochu potěší,“ míní Olga Budnyk o Virusu. Ten kolemjdoucí z vitríny směřující do Celetné ulice kousek od Staroměstského náměstí rozhodně zaujme vizáží.

„Když začínám tvořit nový dezert, vždy si nejdříve ujasním, jak by měl vypadat. Následně přichází samotná receptura,“ uzavírá cukrářka tvorbu nejenom tohoto populárního zákusku, který si svým způsobem vynutila nelehká doba.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář