Když sushi, tak pořádně

Když sushi, tak pořádně

autor: Ján Chovanec foto: Archiv redakce

Vypadá to, jakoby se nechumelilo, ale v Praze nedávno Lukáš Želechovský a Krzysztof Puchala otevřeli jedno z nejlepších sushi, co tu můžete ochutnat.

Dva zkušeni borci, jejichž spolupráci si pamatuje známá pražská restaurace Buddha Bar, se po pár letech znovu potkali. Mezitím Lukáš vedl v Saudské Arábii luxusní asijskou restauraci pro síť Nozomi Restaurants a my jsme jej před časem vyzpovídali v rozhovoru Chef to chef, který vede Tomáš Levý. Vrátil se a opět chtěl odletět, ale pandemie tomu zabránila. „Krzysztof dlouho mluvil o tom, že spolu postavíme podnik, kde budeme dělat sushi. Teď nastala ta správná doba,“ říká dnes Lukáš Želechovský.

Ikasu Sushi – dvě pracovní stanice pro dva kuchaře, police s hromadou japonských nožů a brusných kamenů (Krzysztofova manželka je happy, už je neskladují na nočním stolku v ložnici), hangiri na rýži, rýžovar a japonské vitríny na ty nejčerstvější suroviny – tak jednoduše to vypadá v Ikasu Sushi. Žádné posezení, wellcome drink ani hosteska u dveří. Lukáš a Krzysztof vytvořili přesně ten koncept, který jim doba limitovaná pandemickými obstrukcemi diktuje. Je to druh provozu, o kterém jsme psali v předpovídaných gastronomických trendech pro rok 2021 – máte jméno, máte kuchyň, kde svůj produkt připravíte. V té nejlepší kvalitě a čerstvosti si jej pak hosté užijí doma. Co nechybí, je úsměv kuchařů pod rouškou, když si zákazník přijde vyzvednout svou objednávku.

Ano – Ikasu Sushi je především o delivery. Rozvoz si kuchaři zajistí do 15 kilometrů svépomocí a pokud si přijdete pro tento box nebo jinou japonskou specialitu osobně, čeká na vás 10% sleva. Je to zřejmě nejvhodnější koncept pro tuto dobu v tom nejlepším slova smyslu, jak pro samotné kuchaře, tak pro zákazníky. Oba kuchaři vědí, co kvalitní a čerstvé sushi vyžaduje, a tak přednost dostalo kvalitní zázemí (v případě sushi stanic vlastně popředí) před sezením nebo toaletami pro hosty. „Chceme si většinu surovin vyrobit sami a pokud to nejde, tak i těm nejkvalitnějším ingrediencím dodáváme vlastní chuťový profil. Využíváme jen ty nejkvalitnější původní suroviny a snažíme se minimalizovat odpad,“ vysvětluje Krzysztof.

Doporučujeme nechat se uvést do kuchyně Ikasu Sushi kadeřávkovým salátem se sezamovým dresinkem. Lukáš, jak předvedl už v Buddha Baru, saláty rozhodně nestaví na druhou kolej. A tento je opět delikátní, svěží, přitom chuťově vrstevnatý. To spektrum je až překvapivě příjemné. Rozhodně stojí za to, stejně jako spousta dalších věcí. Ať už jste fanoušky Ikasu, Uramaki, parádních Nigri nebo konzervativnějších Maki Sushi, přijdete si na své. V podstatě vše, co Lukáš s Krzysztofem nabízí, jsou jejich vlastní signature kombinace. „Vše jsme si navrhovali sami tak, abychom co nejlépe a naplno využili danou surovinu.“

S radostí můžeme konstatovat, že pánové umí i Sashimi a díky ice boxům není problém je dopravit k zákazníkovi v top kvalitě. Pak už stačí jenom hůlky či vidlička, které vám případně zabalí s sebou.

Jako dezert Ikasu Sushi nabízí datlové suflé či fajnové rýžové koláčky Mochi Daifuku s fazolovou náplní. Milovníci piva si přijdou na své objednávkou Iki Yuzu či známějšího Asahi, ovšem doporučujeme to první z těchto dvou. Pokud jste zapomněli koupit víno pro dnešní večer, pánové vám rádi přibalí jak prosecco, tak pár druhů francouzských vín za rozumnou cenu. Co bychom v menu ocenili navíc, je dobře párovatelné champagne s asijskou kuchyní. Ale třeba to na nás ještě čeká.

Ikasu Sushi Delivery je podnik logický po všech stránkách – dvojice zkušených kuchařů si otevřela provozně jednoduchý koncept s kvalitními surovinami a dobrou spádovou oblastí. Nesložitě a hlavně chutně začali s tím, co v dané lokalitě chybělo. V Ikasu Sushi vědí, co dělají, a je to na těch kouzelných rolkách plných nabušených chutí dost dobře znát.

A protože Krzysztof i Lukáš znají ze svých cest po světě pojem „hospitality“, nebojte se je požádat o něco extra. Neudělají na vás kyselý ksicht, ale vyjdou vám maximálně vstříc. Vědí totiž moc dobře, že úsměv a spokojený zákazník se vždy vrátí, a doporučí dál. Nemusíte se tedy bát nechat výběr na nich a řekněte si rovnou o omakase, o výběr šéfkuchaře. Oba totiž vědí, co dělají, a dělají to s láskou.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář