Hiša Denk – na vaší mapě právě sem zapíchněte vlaječku!

Hiša Denk – na vaší mapě právě sem zapíchněte vlaječku!

autor: Ján Chovanec foto: Ciril Jazbec

Musíte, musíte, musíte. Je to zážitek. Kulinářský i designový. Pro gurmána i pro kolemjdoucího je Hiša Denk nutnou slovinskou gastrodestinací.

Hiša Denk je jednohvězda jako vyšitá! Místo, prostředí, kuchyně. Celoprosklený moderní dům mezi vinařskými oblastmi rakouského Štýrska a Mariborského pohoří nadchne už zvenku. Velkorysá terasa, atypicky navržená stavba, vstup do domu i vaše cesta k samotnému stolu, kde se bude degustovat, jsou… tak trochu jinak.

Samotný tasting doporučujeme začít slovinským šumivým vínem připraveným champagne metodou, které leželo 5 let(!!!) na kalech. Je vynikající. Na vína, ostatně jako v mnoha špičkových slovinských restauracích, si tu potrpí. Na vinném lístku najdete dokonce i vína z řady Hiša Denk, které si restaurace nechává v konkrétním vinařství nalahvovat a opatřit etiketou přímo pro své využití. Dle slov obsluhy se kompletní nabídka vín pohybuje kolem 470 pečlivě selektovaných kousků.

A menu nečekejte. Není. Vaše menu je váš číšník a to, co vám na stůl z kuchyně zprostředkuje. Pokud nějaká surovina dojde, nemá ji šéfkuchař Gregor Vračko problém velmi rychle alternovat a pokračovat v servisu jídla. Taková pověst ho předchází. A mimo to třeba i reputace spíše introvertního člověka, který se nerad ukazuje na veřejnosti, ovšem ve své restauraci je všude. Dělá plating, krájí chleba, rozlévá víno, vítá hosty, servíruje… říká tomu pohostinství a věří, že právě toto je nejlepší PR. Proto do Hiša Denk míří hosté z celé Evropy. Možná i proto nás v Hiša Denk jako v jediné restauraci našeho slovinského tripu s kamerou nepustili do kuchyně.

Další důležitou myšlenkou, kterou místní šéf kuchyně prosazuje, je, že hlavní hvězdou gastronomie jsou farmáři a zemědělci, ne kuchaři. „Na tomto malém území zvaném Slovinsko najdeme všechno, na co si vzpomeneme: kamzíky, jeleny, laně, ryby, pstruhy, candáty, prasata z mangalice atd. Máme všechno. Žijeme doslova v pohádkové zemi," říká Gregor Vračko. A servis jídel, která jsme měli možnost z jeho kuchyně ochutnat, tomu napovídá. Prim hraje jedna konkrétní surovina, kterou ty doplňující nepřekrývají, jenom chuťově i vizuálně doplňují.

Jediné, v čem vám ustoupí, je výběr množství pokrmů, které chcete v Hiše Denk ochutnat. Můžete si vybrat mezi tříchodovou (jenom v čase obědů), pětichodovou a sedmichodovou nabídkou, v případě posledních dvou k obědu nebo k večeři. Samozřejmostí je sada amuse bouche servírovaných postupně mezi jídly, v pravidelných intervalech a v komfortním rytmu. Výborné, technicky skvěle zvládnuté, progresivní, neotřelé, do detailu propracované – takové je jídlo v Hiša Denk. Servis koresponduje s jednou hvězdou MICHELIN Guide, kterou si Denk bezpochyby zaslouží. Vše je, jak má být. Svět se tu jeví naprosto v pořádku. Udělejte si rezervaci a vychutnejte si sofistikované pokrmy s víny, za která se slovinští vinaři rozhodně nemusí stydět.

A radši nespěchejte. Stolování zde může trvat klidně déle než tři hodiny. Mimochodem, kdyby se vám už nechtělo po degustaci jet na hotel, Hiša Denk je také penzion se šesti moderními pokoji, jejichž cena začíná na 100 dolarech za noc. Za nás skvělá volba.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář