Desserto – vaše křeslo může být vegan, přitom z kůže

Desserto – vaše křeslo může být vegan, přitom z kůže

autor: Red. foto: se svolením Desserto

A nejenom křeslo. Mexický brand Desserto produkuje kůži z kaktusů, a z ní pak luxusní dámské kabelky, interiéry pro BMW, designové oblečení nebo třeba rukavice pro boxery.

Opuncie, chcete-li nopál, tedy rostlina z čeledi kaktusovitých, jak by řekl naučný slovník, je základem pro výrobky mexické značky Desserto. Ta je významným a hojně oceňovaným brandem (má například několik prestižních PETA Award, tedy People for the Ethical Treatment of Animals), zaměřující se na výrobu ekologické kůže a výrobků z nich.

Gauče, křesla, dámské oblečení, kabelky, boty, doplňky a třeba i první veganské rukavice pro boxery. I tyto částečně biologicky odbouratelné rukavice jsou také krokem k větší udržitelnosti. „Existuje mylná představa, že tradiční boxerské rukavice z hovězí kůže jsou ideální rukavice. A my se to snažíme změnit," řekl Imran Jawaid, zakladatel a generální ředitel společnosti Sanabul, v rozhovoru pro Green Matters. „Od prvního dne jsme vždy používali materiály, které nebyly vyrobeny ze zvířat, a to je pro nás docela dobrý výchozí bod, ale rozhodně ještě nejsme ani zdaleka tak daleko, jak bychom chtěli být. Syntetické materiály mají mnohem nižší uhlíkovou stopu než materiály na zvířecí bázi, ale nejsou ideálním řešením, protože některé z nich se vyrábějí z vedlejších produktů ropy… Naším cílem bylo najít udržitelnější materiál."

Zájem o kaktusy po celém světě všeobecně roste, přičemž zvláštní pozornost je věnována právě nopálu (Opuntia ficus-indica), a to díky jeho jedinečným vlastnostem – nemá problém růst v suchu, při vysokých teplotách ani v nekvalitní půdě. Nopál je doslova schopen růst na půdě, kde se jiným plodinám nedaří. V mnoha zemích jej lze využít k obnově degradované půdy, je to jediná plodina, které lze důvěřovat tam, kde všechny ostatní selhaly. Tato rostlina je tak trochu zázrakem přírody. Pěstování nopálu vzniklo v Mexiku, které je dodnes hlavním producentem a spotřebitelem na světě. Zvyšování počtu nopálových plantáží může být strategií, jak zmírnit hromadění CO2 v atmosféře. Nopálové plantáže lze využít jako zásobárnu vody a uhlíku v suchých a polosuchých oblastech s nestálým klimatem. A podobnou plantáž má i Desserto.

„Na farmě jsme nekáceli žádné stromy, naopak, protože vysazujeme původní kaktusy z regionu, plantáže odpovídají biodiverzitě a mísí se s divokou flórou. Protože jsou naše plantáže plně ekologické, nedochází k poškozování biodiverzity, a také naše přírodní techniky stimulují mikroflóru a mikrofaunu v půdě, která se udržuje bez poškození, a divoká fauna, jako jsou jestřábi, zde nachází příznivé prostředí s potravou.,“ vysvětlují zástupci brandu.

„V rámci ranče po odřezání zralých listů je sušíme pod sluncem po dobu tří dnů, dokud nedosáhneme přesné úrovně vlhkosti, o kterou usilujeme. Při tomto procesu sušení se tedy nespotřebovává žádná další energie. Poté tuto organickou surovinu zpracováváme, aby se stala součástí naší patentované receptury, která nám umožňuje vyrábět Desserto.  Ranč je plně ekologický, takže se nepoužívají žádné herbicidy ani pesticidy. Veškerá zbývající organická surovina z kaktusů, která se nepoužije v našem procesu, se vyváží a prodává v národním potravinářském průmyslu.“

Zakladatelé brandu jsou Adrián López Velarde a Marte Cázarez, oba z Mexika. Nápad vznikl poté, co oba pracovali v nábytkářském, automobilovém a módním průmyslu, kde zjistili, že problém znečištění životního prostředí je velmi závažný. Společně postupně vyvinuli veganskou alternativu kůže s cílem vytvořit alternativu ke zvířecí kůži, kterou poprvé a úspěšně představili v říjnu 2019 v italském Miláně. Zakladatelům trvalo dva roky, než konečně mohli dokončit a představit materiál na bázi kaktusu jako alternativu kůže, které obchodní název je Desserto® a ve srovnání se zvířecí nebo syntetickou kůží má bez problémů konkurenceschopné vlastnosti, jako je udržitelnost, odolnost či estetika.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář