MICHELIN Guide Švýcarsko 2021 – trojhvězdy zůstaly, dvojky a jednohvězdy na vzestupu

MICHELIN Guide Švýcarsko 2021 – trojhvězdy zůstaly, dvojky a jednohvězdy na vzestupu

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Ještě nikdy nebylo ve Švýcarsku oceněno prestižní hvězdou tolik restaurací jako letos.

Zatímco průmysl i nadále řeší velké výzvy, které jsou důsledkem pandemické krize, na naše týmy zapůsobila kreativita, odbornost a snaha švýcarských restaurací nabízet i nadále zážitek ze skvělého jídla. Inspektoři byli ve švýcarských městech i na venkově potěšeni kvalitou nabízených pokrmů ve spojení s velmi vysokou úrovní služeb. Toto nové vydání chceme proto využít jako příležitost k opětovnému vyznání lásky k nejlepším švýcarským restauracím, a zároveň povzbudit gurmány, aby se do restaurací vrátili co nejdříve. V těchto těžkých dobách je osvěžující a vzrušující vidět nové talenty, které překypují energií a kreativitou, a to jak z hlediska originality, tak z hlediska udržitelnosti. I proto zde představujeme nové ocenění Zelenou hvězdu,“ uvedl Gwendal Poullennec, international director MICHELIN Guides.

U tříhvězdových švýcarských restaurací nenastala žádná změna – stále si je drží restaurace Cheval Blanc Petera Knogla v Basileji, Le Restaurant de l'Hôtel de Ville v Crissieru a Schloss Schauenstein ve Fürstenau. Ovšem u dvojhvězd je to úplně jiné! Letos přibyly další čtyři, čímž celkové číslo švýcarských restaurací se dvěma hvězdami vystoupal na 24. A to tu ještě nikdy nebylo.

4x2 hvězdy

První novou dvojhvězdou je Cà d'Oro a nachází se v Grand Hôtel des Bains Kempinski ve městě St. Moritz. Restauraci vede šéfkuchař Matthias Schmidberger a se svým týmem hostům nabízí středomořskou, přitom odvážnou, sofistikovanou a příjemně lehkou, kuchyni. Inspektoři vyzdvihli skvělou práci servisu, který pracuje v „dokonalé harmonii s personálem kuchyně“. Jídlo označují za precizně připravené; kombinace chutí jsou především překvapující a samotné chutě vyladěné. Nezaostává ani vinný lístek. Navíc, je plný raritních kousků.

Restaurant Magdalena, další novou dvouhvězdičkovou záležitost najdete ve městě Schwyz. A nejenom vy. Magdalena je gurmány hojně vyhledávaným místem. Šéfem je zde mladý a ambiciózní Dominik Hartmann, který hostům na talíři předvádí originální zeleninové pokrmy. Maso je naopak spíše v úzadí. Na stůl vám tedy přinesou steak z červené řepy se šalotkou a pohankou, což je skutečný dvojhvězdový masakr a navíc místní signature dish. Z okna koukáte na vesnici, hory a jezero, ideálně při západu slunce… Dokonalost sama.

Třetí dvojka – restaurant Sens je doma v hotelu Vitznauerhof, ve Vitznau, což znamená vynikající polohu u Lucernského jezera. Holandský šéfkuchař Jeroen Achtien předtím pracoval ve tříhvězdičkové restauraci Jonnie Boer De Librije ve Zwolle a do Vitznau si přinesl akcent na superkvalitní suroviny, moderní pojetí kuchyně a také vášeň pro sofistikovaná jídla. Sens je prostě senza.

Z hor zpátky do civilizace, konkrétně do Curychu, kde má v normální době normálně otevřeno poslední letošní nová dvojhvězda, restaurace Widder. Známý šéfkuchař Stefan Heilemann je ve Švýcarsku hodně populární. Poté, co s celým týmem odešel ze špičkové restaurace Ecco Curych (už tam neměli o ocenění a uznání nouzi) právě do hotelu Widder, jednoduše navázal na již započaté.

Jedná se o elegantní gurmánskou restauraci s otevřenou kuchyní, kde svým hostům přináší sofistikované ovšem nijak zvlášť těžké jídlo. Dovednost propojení surovin, chuťová harmonie a zručnost – přesně to oceňují inspektoři. Mimo Wagyu Short Rib, Fennel nebo Chorizo je k dispozici i vegetariánské menu. Servis je dle hodnotitelů také velmi kompetentní a kolem hostů se točí s příjemnou lehkostí.

Jedničky? Šestnáctkrát!

Přesně tak. Restaurací nově oceněných jednou hvězdou mají ve Švýcarsku celkem šestnáct. Celkově přesně 95. Připomeňme si, že ke všem těm troj-, dvoj- a jednohvězdám náleží zhruba osm a půl milionu obyvatel. Gastronomická scéna je zde tedy obrovsky vitální, progresivní a nebojí se toho. A jak ukazuje níže uvedený seznam, není potřeba nutně vařit jídla dle receptů českých, respektive švýcarských babiček. Takže, až bude ta možnost, vyberte si a zajděte:

Sushi Shin, Curych

Neue Taverne, Curych

IGNIV Zürich by Andreas Caminada, Curych

La Rôtisserie, Curych

I Due Sud, Lugano

META, Lugano

Principe Leopoldo, Lugano

Verve by Sven, Bad Ragaz

Memories, Bad Ragaz

IGNIV by Andreas Caminada, Bad Ragaz

Japanese by The Chedi, Andermatt

GÜTSCH by Markus Neff, Andermatt

Alpenblick-Stuba, Adelboden

La Table du Lausanne Palace, Lausanne

UniQuisine Atelier, Stansstad

The Nucleus, Wolhusen

Les Ateliers, Vevey

The K by Mauro Colagreco, St. Moritz

19 švýcarských restaurací vůbec poprvé ocenil průvodce MICHELIN Guide svojí Green Star za snahu o udržitelnost, což je letošní novinka, kterou světu poprvé v praxi představili při udělování hvězd ve Francii, o kterém jsme na stránkách VisitChef také psali.

Díky patnácti nově uděleným cenám BIB Gourmand mají aktuálně ve Švýcarsku dohromady přesně 140 restaurací s tímto označením.

Milovníci ovocných destilátů a vyznavači tradičního řemesla mají důvod k oslavě. Společnost RUDOLF JELÍNEK právě uvedla na trh hned čtyři nové limitované sadařské produkty. Ovoce, použité pro jejich...
Dvoudenní akce se ve slovenských Piešťanoch uskuteční už za pár dní. Na pódiu se objeví slovenská kuchařská špička, ale třeba i Rastislav Kasár, vítěz loňského finále londýnské Coffee Masters a...
Mixéry se řadí k základním kamenům každého baru, jsou totiž nedílnou součástí koktejlových hitů i léty ověřených klasik. A proto je vždy vybírejte poctivě a zaměřte se na kvalitu. Tu nabídne třeba...
Pojem pravý český česnek dostává nový rozměr. Velkoobchod makro ČR pro své zákazníky z řad českých restaurací zařadil do sortimentu v rámci Iniciativy České pole novinku.
Většina Italů si užívá výhled na moře s ginem a tonikem s přidáním plátku čerstvě utrženého citronu, pomeranče nebo grapefruitu. Super-prémiové giny Malfy jsou ztělesněním té pravé Itálie. Právě...
Brunche jsou všeobecně osvědčená záležitost. V pražské restauraci The Artisan bude na hosty čekat vždy více než 45 chodů a suroviny českých farmářů.
Oblíbený gin přímo ze srdce naší země se nově představuje v unikátní příchuti kopřivy. Novinka je zároveň limitkou, je to originalita v každém loku. Voňavý a chutný Bohemian svět v krásné lahvi.
Flor de Caña, proslulý rum z Nikaraguy, se těší celosvětové oblibě. Jeho milovníci z oboru se nyní mohou zúčastnit soutěže, během které budou mít jedinečnou příležitost: zaregistrovat do konce léta...
Plzeňský Prazdroj výrazně akceleroval svůj program Fresh Outlet zaměřený na vylepšování exteriérů hospod a restaurací, do kterých dodává pivo. V posledním roce s ním zamířil i do menších měst a na...