V Berlíně na kávě

V Berlíně na kávě

Ján Chovanec Ján Chovanec foto: Archiv redakce

Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?

Třeba do pražíren, které vám nabídnou rovnou i kávu. Nebo do kaváren, které mají v nabídce ještě něco navíc. Totiž mít skvělou kávu je prostě standard, s tím se počítá, to je bez diskuze. A připravte se na to, že ve většině podniků už prostě hotovost neberou. Tak kam?

19grams

Místo ve čtvrti Kreuzberg s pražírnou, tréninkovou laboratoří, kuchyní a úplně obyčejnou a přitom o to hezčí zahrádkou pod stromy. Na pražírnu vidíte přímo od barového pultu, natočí vám i pivo, připraví drink. Mají výbornou kuchyni! Kdyby vařili v Praze, tak se na ně stojí fronta. Svěží, nápaditou, povětšinou i zdravou a lehkou. Parádní. A kafe? Nekompromisní. Jednoduše Bloody Good Coffee.

www.19grams.coffee

Chapter One Coffee Berlin

Kavárnu Chapter one vlastní německo-české duo, které je známé svým zaměřením na přípravu kávy, které se říká slow coffee. Pokud vstoupíte do prostorů Chapter one, budete si možná připadat tak trochu jako ve vědecké laboratoři. Majitelé-baristi používají různé metody přípravy se zaměřením především na filtrovanou kávu a nabídnou vám v podstatě vše od V60 po Aeropress, French Press a Chemex. Interiér pak už jenom vizuálně podtrhuje jedinečný styl této kavárny s nesourodými dlaždicemi a dělá z tohoto místa povinnou zastávku na vaší berlínské honbě za kávou.

http://www.chapter-one-coffee.com

Elemenza Coffee Roasters

Pražírna a kavárna pro pokročilé. Neobjednáte si jenom kafe a hotovo. Barista vám dá vybrat z minimálně čtyř druhů káv – každá jinak upražená, jiného původu a tím pádem s jinou chutí a vůní. Holt jste v pravověrné pražírně, takže „choose your bean“. Ke kávovým zrnům, které Elemenza praží, si můžete přivonět, prohrábnout je, přitom posedět v útulné kavárně plné zeleně. Navíc dělají kávové drinky v plechovce, které potěší hlavně v letních měsících. Na rozdíl od mnoha podobných plechovek jsou tyto nápoje fakt dobré.

www.elemenza.com

THE BARN ROASTERY

No jasně, modla a konečná destinace mnoha tripů baristů z celé Evropy. Jak bychom mohli zapomenout? Poboček mají hodně, ale pokud máte čas, zajděte rovnou do pražírny na adrese Schönhauser Allee 8. Právě The Barn udělali svým produktem skutečnou díru do kávového světa. Vstoupíte do industriálního prostoru zaházeného dřevěnými paletami a párkrát zakopnete o pytel s kávou, než se dostanete k pultu s kávovarem. Káva ale stojí za to. Je fakt dost dobrá. Posedíte na malých židličkách venku nebo uvnitř, dáte si kafe či něco malého k zakousnutí, a především NEZAPNETE laptop – to je zakázané, což je super. Poučení pro mnoho dalších provozů kdekoli na světě.

www.hebarn.de

Wintergarten im KaDeWe

Kávu na chvíli hoďte za hlavu. Zapomeňte na ni. Toto je zcela jiný level vašeho berlínského výletu. A to doslova. Na střeše luxusního nákupního střediska je bufet, kde si dáte snídani nebo jenom skleničku šampaňského, případně prosecca. A klidně přidejte i ústřice. S takovým výhledem to bez pardonu stojí za to. Otvírají v deset ráno a bublinky jsou po ránu přece nejlepší. Ostatně, kafe tam nestojí za nic. Ale to jídlo, prostředí a okolí… Nutnost zažít!

www.aleria-restaurant.de

Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...
Tentokrát si to nanejvýš užijeme, přátelé. Zde zaplesají srdce i chuťové buňky gurmána a na své si přijde i výlety zmožené tělo. Bad Ischl, šarmantní, elegantní město, ležící doslova mezi jezery...