Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 5 bramborových lupínků v našem přehledu

Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 5 bramborových lupínků v našem přehledu

Redakce Redakce foto: Archiv redakce

Novodobých historek, jak přišly bramborové lupínky na světlo boží, je mnoho. Ta, která se ujala, je z roku 1973. Je z dílny reklamní agentury, která v novinách St. Regis označila za vynálezce George Cruma, jenž působil jako kuchař v luxusním hotelu Moon’s Lake House u města Saratoga Springs ve státě New York.

Stalo se to prý takto: 24. srpna 1853 jeho stálý klient a druhý nejbohatší z amerických magnátů, „král železnic“ Cornelius Vanderbilt nebyl spokojen s objednanými opečenými bramborami, které Crumovi několikrát vrátil. Byly na něj moc tlusté a mastné. Cruma stížnost velice pobouřila (zda hodil po číšníkovi pánví, se neví), a proto brambory nakrájel na co nejtenčí plátky, které osmažil na oleji a osolil. Vanderbilt byl z výsledku nadšený a restaurace tyto brambůrky pod názvem Saratoga Chips zařadila do svého menu. A mimochodem, lupínky pod touto značkou si můžete koupit i dnes.

Nás ovšem tučné a tlusté bramborové lupínky nepobuřují, a protože je naše redakce odvážná, vyzkoušeli jsme jich rovnou 30 druhů. Zvládli jsme to během jednoho odpoledne a naše žlučníky to kupodivu přežily. Čtyři hodnotitelé bodovali design obalu, vůni po otevření sáčku, křupnutí, texturu brambory a samozřejmě chuť. Maximální počet bodů, který mohl výrobek dosáhnout, byl 240 bodů. Hodnotily se pouze hladké, relativně stejně tlusté plátky různých příchutí.

Každý měl svého favorita, jeden hodnotitel dokonce chová k brambůrkům jistý odpor. Přesto panovala na výsledcích velká shoda a všeobecné překvapení, že chipsy z IKEA dopadly tak dobře. To bylo asi opravdu největší překvapení celého testu. Co naopak nepřekvapilo, bylo zjištění, že když si dáte brambůrky jen tak u televize, "sežerete je" na posezení bez ohledu na jejich kvalitu. Což se během testu opravdu nestalo. V přímém porovnání totiž některé opravdu luxusní a oblíbené značky zcela propadly a rozdíl v textuře nebo chuti byl mezi vzorky dramatický.

Ceny a odkazy na prodejce záměrně neuvádíme, protože některé druhy jsou opravdu jen na objednávku a jejich nákup je trochu dobrodružství. A až se někdy dostanete z bytové cely do zahraničí, nakupte si cizácké brambůrky na doma. Nemáte ani tušení, kolik příchutí a značek se u nás vůbec neprodává. Křupnutí zdar!

Abecední seznam dalších hodnocených lupínků: Da Vinci Chips - ol. olej, himalájská sůl; Flor de Sal - středozemní; Hobžovy - Strážnické, jemně solené; IKEA Festligt - houby; IKEA Festligt - sůl; IKEA Festligt - zakysaná smetana, cibule; Lay´s - chilli, limeta; Lay´s - sůl; M&S - čedar, červená cibule; M&S - hovězí Wellington; M&S - mořská sůl; M&S - mořská sůl, balsamikový ocet; M&S - mořská sůl, sladový ocet; M&S - parmazán, prosciutto; M&S - pečené kuře, česnek, bylinky; Mackie´s of Scotland - mořská sůl; Mackie´s of Scotland - mořská sůl, ocet; Pringles - original; Pringles - japonské BBQ teriyaki; Pringles - kuře tikka masala; Pringles - pekingská kachna, hoisin; Pringles - texas BBQ; Tesco - BBQ trhavé vepřové; Tesco - čedar, červená cibule; Tesco - mořská sůl, černý pepř; Tesco - mořská sůl, jablečný ocet; Tesco - thajské sladké chilli

lupinky 1080x1080px10

BURTS - GUINNESS

Dojem:

Absolutní vítěz! Skvělá hořkosladká chuť ikonického irského stoutu. Ječmen je v relativně tlustém lupínku opravdu cítit a bude chutnat i lidem, kteří neholdují pivní kultuře. Křupnutí i textura brambory jsou skvělé. Anglická rodinná manufaktura Burts si dala záležet. 

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

FLOR DE SAL - SOLNÝ KVĚT

Dojem:

Španělské bramborové lupínky se Solným květem z Mallorky patří mezi luxusní zboží a odpovídá tomu i cena. Stojí ovšem za to, chuť je vyvážená a delikátní, plátky tenké a dokonale křupnou. Nemusíte se bát využít tyto ručně sklizené brambory při svých gastronomických experimentech. Jen tak "u televize" jich je škoda.  

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

M&S COLLECTION - ČERNÝ LANÝŽ, OLIVOVÝ OLEJ

Dojem:

Relativně drahé potraviny (a to i ve Spojeném Království) patří za etalon kvality. Stejně tomu je tak i v případě těchto ručně smažených lupínků. Podprůměrnou texturu a skoro žádné uspokojení při křupnutí vám zcela vynahradí vůně lanýžů po otevření sáčku. A ani chuť nezaostává. U televize jich je trochu škoda, ledaže si budete chtít dopřát u Růžové zahrady trochu toho luxusního oparu.  

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

KETTLE - MOŘSKÁ SŮL, PEPŘ

Dojem:

Vyrobeno v Dánsku, relativně tlusté neloupané plátky a původní receptura z daleké Hawaje. To vše, včetně skvělé vůně a chuti, vyneslo tyto brambůrky na čtvrté místo. Křupnutí a struktura je trochu slabší, ale americký výrobce své řemeslo ovládá na jedničku. Kladně hodnotíme také obal, který je velmi dobře zpracován.  

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

IKEA FESTLIGT - PEPŘ, PÓREK

Dojem:

Velké švédské překvapení celého testu. Zajímavá kombinace pepře s pórkem a kromě obalu - skoro nejlepší hodnocení. A právě obal, který téměř nechrání lupínky, uškodil celkovému dojmu nejvíce. Jinak se z nich stal černý kůň celého testu a ve všech hodnocených parametrech dosáhly nábytkářské brambůrky skoro plný počet bodů.   

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...
Tentokrát si to nanejvýš užijeme, přátelé. Zde zaplesají srdce i chuťové buňky gurmána a na své si přijde i výlety zmožené tělo. Bad Ischl, šarmantní, elegantní město, ležící doslova mezi jezery...