Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 5 Pastrami v našem přehledu

Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 5 Pastrami v našem přehledu

Redakce Redakce foto: Archiv redakce

Už déle než 132 let nabízí Katz´s Deli na manhattanské Lower East Side (New York) své nakládané hovězí. Je tedy logické, že se tento legendární podnik stal etalonem kvality a všichni se ho snaží napodobit. Jak se to daří podnikům u nás, jsme se pokusili zmapovat v našem pastrami testu. 

Od roku 1888 se toho při výrobě pastrami, corned beef nebo brisket moc nezměnilo a právě v tom tkví kouzlo celé operace. Tradice se udržuje, nikam se nespěchá, maso se nenapichuje ani vodou, ani jinými elixíry chutí a dodržují se zavedené postupy. Mezi ty by mělo patřit naložení masa na tři týdny do nálevu, poté obalení celého kusu masa v koření a pomalé uzení na nízkou teplotu po dobu tří dnů. Finální uvaření ve vodě trvá tři hodiny a před podáváním by se mělo maso napařit.

Pak už jen zbývá maso nakrájet na tlusté plátky, vložit jej do žitného chleba (něco na způsob naší Šumavy) a přidat hořčici. A aby byl zážitek dokonalý, je potřeba přikusovat nakládanou okurku. A pozor! Sendvič se sýrem, zelím a ruským dresinkem není pastrami sendvič, ale Reuben. 

Porota složená s našich předních šéfkuchařů měla tentokrát jednoduchou práci. Maso mezi dvěma krajíci chleba s různými doplňky, které tam většinou neměly co dělat. Takže test pastrami sendviče se vlastně ani tak nekonal - většinou to totiž byla taková zvláštní variace. Kvalita a chuť masa byla u některých vzorků vysoká, hodnocení ovšem srazil dojem z chleba. Naše pátrání po tom, na jak dlouho prodejci maso nakládají a jak při výrobě postupují, vyšlo na prázdno. Obsluha byla buď zcela neinformovaná, nebo nám to nechtěla říct. Dokonce to vypadalo, jako že nám něco tají. V každém případě jsme se těšili na věž s hromadou tlustých plátků růžového hovězího. Realita byla však jiná, většinu sendvičů byste se styděli dát i dětem ke svačině do školy.

Pastrami je populární produkt, na našem trhu je možnost si jej bez větších problémů koupit, ale v chlebu ho prostě neumíme. Bylo by tedy možná lepší, kdyby se prodávaly rovnou celé sety, které si zákazník dodělá doma. V Katz´s deli to tak dělají a nikdo v tom nevidí problém. Pokud máte chuť na vlastní kreaci, tak se bát nemusíte. Maso bude sice nakrájené na nesmyslně tenké plátky, ale kvalita určitě neurazí. 

Abecední seznam hodnocených podniků: Deli Bistro Butky, Kantýna - řeznictví, Lahůdkářství Sváček, Masna Kozí, Meat Vandals, Řeznictví Naše Maso. 

Co jsme vlastně hodnotili: chuťový profil masa, texturu masa, vyváženost koření, strukturu chleba a celkový dojem. Každý produkt mohl obdržet maximálně 250 bodů.

fluent

ŘEZNICTVÍ - NAŠE MASO

Dojem:

Žádné překvapení, pastrami sendvič, který naše očekávání nezklamal. Lehce zauzené a voňavé maso naložené dva týdny v láku, perfektní chleba z Esky a trocha majonézy, která tam nemá co dělat. Rozumný poměr masa k výšce krajíce chleba sice nedosahuje originálních výšin, ale stále je to slušná porce.  

Cena:

220 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

1080 1080 kava 2

LAHŮDKÁŘSTVÍ SVÁČEK

Dojem:

Známá prodejna nabízí mezi mnoha druhy sýrů a světovými lahůdkami také předem připravený a ve folii zabalený pastrami sendvič. Stačí přivonět a již na první pohled je jasné, že tady jde o poctivou řezničinu. Chuťově velmi povedené, perfektní struktura masa, kyselá okurka, hořčice a vlhký chleba. Ten také zavinil, že tenhle sendvič nedostal více bodů a nestal se tak absolutním vítězem testu. Pokud zapracují na způsobu balení a na dodavateli pečiva, bude to s přehledem nejlepší pastrami sendvič v Praze a rádi se sem budeme vracet. 

Cena:

99 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

fluent

MEAT VANDALS

Dojem:

Dobře ochucené a okořeněné maso, které bylo naložené týden v nálevu. Hamburgerová bulka s hořčičnou majonézou je chutná, ale u pastrami sendviče nemá ani jedno z toho co dělat. Maso bylo světlé, celkový dojem nebyl špatný, ale nazývat to "Classic" je trochu přešlap. Kombinace s kysaným zelím tak trochu evokuje legendární noční stánky na Václavském náměstí. Takže, pokud se chcete "zprasit", doporučujeme. Ale pastrami sendvič to není. 

Cena: 

195 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

fluent

MASNA KOZÍ

Dojem:

Krásná masna s teplým bufetem určitě stojí za návštěvu. Její provozovatel patří k největším obchodníkům s masem a uzeninami u nás. O to více zamrzí, že prezentovanému sendviči chybí to hlavní: pastrami maso. Čeho je tam ovšem dost, je pěkná porce krásně červené bresaoly ve výtečné hamburgerové bulce z vedlejší pekárny. Celkový dojem nebyl špatný, v každém případě stojí za ochutnání. Ale název sendviče je rozhodně nutné přepsat. 

Cena:

105 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

fluent

DELI BISTRO BUTKY

Dojem:

V tomto malém bistru se o maso starají s péčí řádného hospodáře a také to podle toho chutná. Pastrami naložené týden, uzené a napařované. To vše je ovšem krutě ubito tím, co k masu dostanete. Po droždí nevonící toastový chléb ze státní pekárny, nepovedený salát coleslaw, kyselá okurka a hořčičná majonéza, které zcela zastře chuť masa. Pastrami v tomto bistru dáváme plusové body, ale chtějte jen maso.  

Cena: 

139 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

fluent

KANTÝNA - ŘEZNICTVÍ 

Dojem:

Největší zklamání testu, očekávali jsme rozhodně víc. Z nějakého důvodu se zde mistři řezníci rozhodli, že pastrami z hrudí umí o něco méně než to ze srdce, a tak se vydali tímto směrem. Zelí, okurka a pozor - po zakousnutí závan lanýžů. Chleba se vysloveně nepodařil a celkový dojem byl katastrofální. Proč nedělají klasický pastrami sendvič je záhadou a jsme přesvědčeni, že by byl rozhodně lepší. 

Cena:

108 Kč, celé menu ZDE. Podrobné obrázky včetně bodového hodnocení v galerii pod článkem.

Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...
Tentokrát si to nanejvýš užijeme, přátelé. Zde zaplesají srdce i chuťové buňky gurmána a na své si přijde i výlety zmožené tělo. Bad Ischl, šarmantní, elegantní město, ležící doslova mezi jezery...