Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 3 kávy z Letné v našem přehledu

Vyzkoušeli jsme za vás: TOP 3 kávy z Letné v našem přehledu

autor: Red. foto: VisitChef.com

Letná – Mekka hipster-bister, hospod a kaváren. Koncentrace reprezentantů moderních pražíren a progresivních kávových stylů na první pohled slibuje, že by letenské podniky mohly mít kafe v malíku. Skutečně to tak ale je…?

Po úspěšné první edici naší kávové tour, kdy jsme hodnotili kávu s sebou do kelímku, pokračujeme jednou z nejvýznamnějších pražských kávových zón, Letnou. Jsme tu, abychom ten kavárenský kopec vyšlapali a následně z něj zase postupně sešli dolů a uzavřeli tak pomyslný okruh vybraných kaváren, které nám doporučili kamarádi a gastroprofesionálové, nebo jednoduše ty kavárny, které známe, kde nám kafe chutná a třeba mají na netu skvělá hodnocení od návštěvníků.

Redakce si tentokrát do poroty přizvala hodně odlišné jedince. Na jedné Letné se tak sešli kávomilci i ti, kteří skoro nad každou kávou ohrnují nos, byl tam kuchař i redaktor a přidali se (díky bohu) pražiči a pytlonosiči kávy.

Koho jsme hodnotili: Letná je naší druhou pražskou kávovou zónou, jak jsme si ji vytyčili. V jejím rámci jsme se mrkli do kavárny Kolektor, naše kroky z ní pak vedly do Cafe Hrnek, Ye´s kafe, Cafe Tvaroh, Cafe Letka, Dos Mundos, Cobra a Kafe Francin. Kavárna Nacafe měla v době návštěvy zavřeno navzdory tomu, že jsme na webu takové upozornění nenašli a vypadalo to, že otevřeno mají mít. Costa Cofe jsme… nakonec vzdali.

Co jsme vlastně hodnotili: V každé kavárně jsme si objednali espresso a flat white – jak jinak, jsme přece na Letné. Hodnotili jsme kvalitu přípravy nápoje, použitý porcelán, kompletní servis, chuťovou charakteristiku a zajímala nás samozřejmě zručnost baristy v umění latte art.

fluent

KOLEKTOR

Dojem:

Uffff… První štace a hned tak skvělá káva! Pili jsme tu El Salvador od pražírny Rusty Nails. Čokoláda a oříšky ve vůni a přesně tak káva i chutná. Nápoj má výbornou ovocitost, přitom i sladkost, jemný náznak třísloviny je pozitivním zjištěním a díky balanci mezi aciditou a sladkostí právě tříslovina dělá tuto kávu zajímavou, tak nějak živou. Flat white? Nádhera! Profi práce s mlékem, krémové, moderní kafe, které očekáváte třeba někde v Kodani. Mléko má správnou teplotu, je dobře našlehané, malinko vyšší pěna, což je v tomto případě dobře, s kávou je mléko perfektně scelené. TOP flat white na Letné a zřejmě i v Praze. Laťka je nasazena hodně vysoko…

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

1080 1080 kava 2

CAFE HRNEK

Dojem:

Tak trochu speak easy kavárna uprostřed kopce, kterou lehce minete, pokud ji neznáte, nebo ji záměrně nehledáte. Velmi sympatický podnik i personál, káva skvělá, a to především epresso, na které si sem rozhodně zajděte. Na mlýnku v Hrnku měli kávu z pražírny Adun Coffee. Espresso má opět krásnou vůni, na první napití je ještě malinko ovocnější, než tomu bylo u prvního podniku. Sladkost opět výrazná, hořkost v podstatě postrádá, toto espresso má příjemné střední tělo a stává se TOP espressem naší degustační tour. Flat white na hodně vysoké úrovni, latte art povedený, problémem je vysoká teplota nápoje, u kterého si spálíte jazyk, což by se nemělo stát a také sice vizuálně efektní, ale ne moc funkční porcelán, který je příliš tenký na to, aby udržel teplotu nápoje. Ten pak rychle chladne, což je na škodu věci. Jinak je Hrnek super podnik.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

YE'S KAFE

Dojem:

Sympatická obsluha vám přinese nápoje v originálním, působivém porcelánu. Těžší espresso je přepraženější více než u předchozích podniků, postrádá ovocitost a lehkost. Ale není to špatné kafe, jde jenom více do hořkých tónů. Flat white neurazí, cítíme základní tóny čokolády a oříšků, teplota správná, mléčný nápoj je fajn ale nemusíme se tam na něj vracet. Na mlýnku byla káva z Bonanza Coffee Roasters.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

CAFE TVAROH

Dojem:

Na adrese, kde před tím Oldřich Sahajdák se svou ženou provozovali Bistro Milada, je teď Café Tvaroh. Zůstala efektní podlaha, kterou si z Milady pamatujeme. Espresso zde je zatím nejhorší z toho, co jsme měli možnost ochutnat. Mimo hořkost po napití z nápoje nic nevynikne, chybí sladkost, ovocitost… Působí to tak, že surovina na mlýnku není v optimální kondici. U flat white mléko překrývá chuť kávy, což je škoda. Chválíme skutečně krásný porcelán, ty hrnky bychom chtěli všichni! Karolíno Jeřábková, gratulujeme ke krásné práci!

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

CAFE LETKA

Dojem:

Do hojně navštěvované kavárny s krásným interiérem jsme se moc těšili, měl to být jeden z highlightů tohoto tripu. A nebyl. Bohužel. Čekali jsme dlouho, což se u vytíženosti tohoto populárního podniku dá omluvit, ale že vám přinesou espresso totálně bez pěny, to už nepromíjíme. Buď baristi nápoj špatně vyextrahovali nebo káva stála na pultu dlouho poté, co ji připravili a následně přinesli na stůl. V chuti i vůni sice cítíme náznaky ovocitosti i sladkosti, celkově ale espresso působí řemeslně nezvládnuté. Chybí plnost, chybí aftertaste, chuťově velmi krátké. Flat white vypadá na první pohled mnohem lépe, nakonec ale ničím nezaujme. Teplota je dobrá, ovšem baristovi se nepovedlo propojit mléko s kávou, obě složky zůstávají v hrnku téměř nepropojené. Celkově zklamání. Čtyři z pěti baristů by doporučili začít používat jiné mléko.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

CAFÉ LETNÁ - DOS MUNDOS

Dojem:

Reprezentativní prostor přímo pod křídly známé pražírny Dos Mundos. Interiér neotřelý a hezký. A pozor – na mlýnku byla Indie! Espresso hodně dobré. Sice jsme se u prvního přivonění lekli silnějšího pražení, ale chuť je naprosto v pořádku. Porcelán správně, v chuti balanc, sem si na espresso určitě bez okolků zajděte. Umí. Flat white je na napití velmi příjemný, ucítíte výraznou ovocitost, zřejmě nejvíce ze všech zatím navštívených kaváren. Na Letné najdete i lepší nebo zajímavější kafe, ale Dos Mundos kávu umí a sem si pro kafe klidně skočte.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

COBRA

Dojem:

Celodenní provoz – od ranní kávy přes obědy až po večerní koktejlový bar je hodně velká výzva a my říkáme bravo! V Cobře mají velmi dobrou, nadprůměrnou kávu stejně, jako si tam třeba večer zajdete na dobrý drink. Espresso sice nemá nijak zvlášť výraznou vůni, ovšem díky chuti je to skutečně fajn pití. Sladkost i kyselost v relativní rovnováze, jako kdyby to ani nebyl hipsterský podnik. Flat white má dobře našlehané mléko, zajímavou ovocitost, je to velmi příjemný nápoj. Dobře připravené a rychle vydané kávy, profi servis… není co dodat, Cobra je dost dobrý podnik.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

fluent

KAFE FRANCIN

Dojem:

A překvapení na závěr! Poslední kavárna a zároveň i pražírna naší dnešní tour je podnikem, kam se moc rádi vrátíme. Na mlýnku je místní City Blend. Prostředí je sice nehipsterské, ne-Letenské, epresso je ve vůni ovšem příjemné, v chuti je nejvýraznější koření, doznění dlouhé, je to dost dobré espresso. Flat white vizuálně dokonalý, skvěle našlehané mléko velmi dobře propojené s kávou, na první napití skvělé. City Blend znamená mix arabik z Brazílie a Tanzanie, doplněný o „superkvalitní“ robustu, což se u kaváren s výběrovou kávou moc nevidí. O to větší je pro nás toto místo překvapením. Pokud bychom našim čtenářům nakonec doporučovali, kam na Letné zajít, tak espresso si dejte v Cafe Hrnek, na flat white zajděte do Kolektoru ve Veletržáku, ale na nejlepší komplexní kávovou nabídku právě do Kafe Francin. Káva je tu velmi dobře upražená (včetně té překvapivé robusty) i připravená pro hosta.

Podrobné obrázky v galerii pod článkem.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář