Unikátní Sedmero je na cestě, která vede do každého baru

Unikátní Sedmero je na cestě, která vede do každého baru

Redakce Redakce foto: se svolením VIKEZA gastro

Takový vermut Česko ještě nezažilo. Vyrábí se na Moravě a stojí za ním nejen špičkový vinař Jan Stávek, ale i barmani z legendárního brněnského Baru, který neexistuje. Dnes se Sedmero vydává novým směrem.

Sedmero – vermut nebo chcete-li fortifikované víno, je výsledkem řemeslné potřeby skvělých barmanů Rudolfa Formana a Tomáše Křemenáka z Baru, který neexistuje, a zkušeností uznávaného vinaře Jana Stávka. Je to produkt, který na českém trhu v podstatě chyběl. Ne, že bychom neměli k dispozici různé druhy vermutů, ale chyběl tu kontinuálněji vyráběný česky vyráběný produkt tohoto typu, za kterým by stála „naše“ domácí story. A právě tu vinař s barmany vytvořili.

„Chyběl nám originální vermut, ve kterém by byla cítit chuť vína, zároveň by nebyl přebitý karamelem a byliny by byly přiznané,“ říkají dnes Forman a Křeměnák, kteří za projektem stojí. „A za Honzou Stávkem jsme šli, protože nám byl blízko a na fortifikovaná vína je za nás největší machr, zároveň se nebrání novým věcem,“ dodávají s úsměvem.

Vermut Sedmero se pyšní rubínovou barvou; rozmanité odlesky, odstíny a nuance, evokující komplexnost a bohatost vína mu přidávají na atraktivnosti. Nechybí ani výrazná aromatika. Ve vůni ucítíte třešňovou ovocnost základního rosé vína i aroma listů maliníku a plodů koriandru, které připomínají citrusovou kůru a dávají tak celkovému vyznění mírně na pikantnosti. Chuť je i přes silnou dominanci pelyňkové hořkosti vyvážená s cukrem, což má podtrhnout digestivní vlastnosti Sedmera. A s takovým charakterem fortifikovaného vína barmani pracují rádi.

Další krok k úspěšnému využívání prvotřídního českého vermutu v místních barech přišel relativně nedávno – pod svá křídla si totiž Sedmero vzal progresivní český distributor Vikeza Gastro. Tuto společnost v oboru není potřeba příliš představovat. Značky jako Double Dutch, Balis či Sūpāsawā jsou pro mnoho barů, včetně těch špičkových, spolehlivým pomocníkem při tvorbě drinků. A Sedmero, jako prémiový český produkt, navíc v limitované produkci, do této skládanky velmi dobře zapadá.

„Bar, který neexistuje, a vlastně celá brněnská gastronomická skupina Lidi z Baru dělají skvělé věci,“ míní Viktor Šolc, který se svým kolegou Michalem Buriánkem za značkou Vikeza Gastro stojí. „Rozhodnutí začít pracovat s jedním z jejich produktů proto nebyl vůbec problém. Naopak, Sedmero nám skvěle sedí do našeho portfolia. Jedná se přece o špičkový lokální produkt, za kterým stojí práce a obrovské zkušenosti jak kluků z Baru, který neexistuje, tak i Jana Stávka, který patří mezi TOP vinaře u nás.“

Barmani z brněnského baru doporučují vyzkoušet vermut Sedmero v klasických drincích, jako jsou Americano nebo Negroni. Znalce v těchto slavných koktejlech mile překvapí šťavnatá ovocnost, kterou má na svědomí právě Sedmero.

Jaru a přicházejícímu létu bude jistě slušet výborný letní drink Sedmero Spritz. Ten namícháte velmi jednoduše: 70 ml vermutu, 70 ml suchých bublinek, 30 ml sodovky, vše nalijte do sklenice s ledem a ozdobte plátkem grepu. Variací, kde Sedmero využít, je ale mnohem více. Přední bary rozeseté různě po republice postupně řadí tento vermut do svých signaturních koktejlů, Sedmero nesmí chybět v nabídce vedle českého ginu či jiných destilátů a gastronomických produktů místních výrobců. Celé to pak dává ještě větší smysl, protože toto je fortifikované víno s českým příběhem, který rok formulovali skuteční lidé, a také jej skuteční lidé stále vyrábí. Je to kraft, je to naše, má to styl a nepochybně i duši. A jak by řekl osobně Jan Stávek – duše je nesmrtelná. Vermut s duší je přinejmenším nezapomenutelný.

Již brzy osmdesátiletý béčkový herec Danny Trejo expanduje se svými populárními restauracemi do Evropy, první se usadila na Portobello Road v Londýně.
Diskuze o postavení žen v gastronomii se dá vyřešit snadno – začněme tím, že ji nebudou řídit muži.
Vedení české části světově nejproslulejší barmanské soutěže světa, World Class, odtajnilo jména dvanácti barmanů postupujících do finále. Jeden z nich by měl, jakožto vítěz českého kola,...
Šéfkuchař restaurace, která se nachází v krásném tatranském Hotelu Lomnica, Patrik Pokrývka sbíral zkušenosti ve světoznámých severských podnicích, jakými jsou Noma či Maemo. Dnes je uplatňuje se...
Spojit nespojitelné. Hlavní myšlenkou čerstvě otevřené restaurace v nejdražší office budově v Praze je fúze. Na 320 místech pro hosty restaurace Fuze nabízí obrovskou škálu možností, prožitků a chutí.
K masu má Eva Che skoro až posvátnou úctu. Když popisuje jeho přípravu, je vidět, že má promyšlený každý krok, což z výsledku dělá skvěle vyladěný pokrm. Vaří v hotelových kuchyních i u klientů...
Znalcům je japonská whisky dobře známá a jména jako Nikka, Suntory nebo Chichibu byste v jejich slovníku našli bez problémů. Méně známý už je ale fascinující příběh o tom, jak se whisky dostala do...
Lukáš Nevyjel vaří českou kuchyni. Rozhodně ale ne v podobě svíčkové s knedlíkem. V jeho pokrmech najdete častěji chuť nebo emoci, kterou možná dobře znáte z dětství. Používá totiž výhradně české...
Od doby, co Petr Kunc nastoupil jako šéfkuchař do restaurace Salabka, je zřejmé, že nemá v úmyslu zůstat v gastronomickém mainstreamu a že bude Salabku po všech stránkách posouvat dál a nahoru. A...