Francouzský gin par excellence se rodí v Château

Francouzský gin par excellence se rodí v Château

Redakce Redakce foto: se svolením Warehouse #1

Jak byste pojmenovali gin, který vás překvapí, nakopne, osvěží a k tomu všemu i udiví? Gin&tonic si umíme namíchat z různých druhů ginů, ale jenom díky jediné značce se můžete cítit zároveň součástí francouzské elegance, ale také extravagance.

Zrození ginového klenotu

„Když jsem v roce 1996 začal vyrábět Citadelle Gin, byla tu pustina, žádný kraftový gin v té době neexistoval,“ řekl v rozhovoru pro VisitChefTV osobně Alexander Gabriel, tvůrce nejenom této ginové značky, ale také legendárních rumů Plantation. „Hodně lidí mi tehdy říkalo, že jsem dobrý, že vím, co chci. Nebyla to pravda. Vlastně jsem vůbec neměl ponětí o tom, co dělám,“ dodává s úsměvem a vysvětlením, že jednoduše začal dělat to, co sám miloval.

Deset let trvalo, než se Citadelle ginu a jeho tvůrcům dostalo adekvátního uznání za ojedinělý destilát. Dnes se jedná o jeden z nejslavnějších, a profesionály nejuznávanější francouzský gin vůbec. Citadelle je prvním řemeslným francouzským ginem a mnozí jej označují za poctu tamním ginům.

Postupná infuze

Pokud přijedete do Château de Bonbonnet v legendární francouzské oblasti Cognac, setkáte se s destilačními kolonami, ve kterých se Citadelle Gin vyrábí. Nejdříve vás ohromí krása samotné budovy, následně výroba destilátů právě v těchto místech. Ale vlastně to dává celé smysl – na tak okouzlujícím místě je velmi dobře možné vytvořit právě takto ojedinělý destilát.

CItadelle má jako jediný gin na světě patentovaný proces progresivní macerace, kdy každá z 19 botanicals se infuzuje různě dlouhou dobu podle své unikátní aromatické funkce. Po tomto ne zcela běžném procesu následuje destilace v měděných kotlíkových destilačních přístrojích Petit Charentais o objemu 25 hektolitrů. Vzniká tak řemeslný gin s jedinečným chuťovým profilem a destilačním procesem, který ho řadí mezi ultraprémiové giny. Výsledek této precizní technologie je totiž originální, elegantní a jemný. Po ochutnání Citadelle Ginu vás dostane ta dokonalá rostlinná balanc mezi svěžestí jalovce, šťavnatostí citrusů a exotickou chutí koření.

Jalovec na zahradě

K výrobě ginu potřebujete nejprve jalovcové bobule. Ty dávají ginu jeho aromatický základ. A typické pro Alexandra Gabriela je, že mnoho věcí zvládá jaksi sám – uvnitř firmy nechává repasovat desítky let staré destilační kolony, sázet bylinky, hodiny je schopný osobně se domlouvat s master blenderem na výsledném profilu rumu, navrhuje, sepisuje kroniku, tvoří a zřejmě snad ani nespí. Je to ideální pro kontrolu kvality a dostupnost všeho, co k tvorbě svých destilátů potřebuje. Jestli je to ideální pro jeho zdraví, může být diskutabilní. A tak se stalo, že kolem destilérie nechal vysázet jalovec. Mimochodem, na Alexandrův pokyn bylo jalovcovými keři osazeno úctyhodných 50 akrů a tato plocha se postupně rozšiřuje.

Fialka, citronová kůra, pepř kubéba, aframon rajské zrno, koriandr… Tam někde začněte hledat základy prvotřídního rukodělného francouzského ginu. Klasikům a všem, kteří chtějí vejít tou správnou branou do světa francouzských ginů, lze doporučit vytříbený elegantní a v chuti krásně kulatý Citadelle Gin Original. Navíc je jemně peprný a kořeněný, ze začátku ucítíte domácí francouzský jalovec, o kterém už byla řeč. Ale nejdříve přivoňte! Stojí to za to! Navnadí vás totiž jemná a křehká vůně čerstvých květin. Po chvilce se projeví silnější, více bylinné aroma jalovce, citrusů a kardamomu. Úplnou novinkou je Citadelle Rouge, ovšem není to gin sladký, naopak krásně suchý, přitom plný šťavnatého ovoce. A navíc stoprocentně přírodní. Proces infuze a destilace totiž extrahuje aromata šťavnatého ovoce a proměňuje je z výparů v čistý, průzračný destilát, který doslova prozpěvuje chutěmi.

Šťáva, tradice i extravagance

Chcete opět svěžest? Tak to si zkuste namíchat třeba gin&tonic z krásného Citadelle Jardin d'été. Při výrobě do něj v destilérce navíc přidávají dužinu cukrového melounu Charentais, celé citrony a kůru citrusu yuzu. Gin se destiluje při nízké teplotě, aby byla zintenzivněna čerstvost ovocných tónů. Citadelle Jardin d'été je proto svěží, delikátní a aromatický. A pro fajnšmekry tu máme navíc ještě pár lahví limitky Citadelle Vive Le Cornichon! 2023. Pojďte si nejdříve přivonět! Jistě vás osloví intenzivní bylinné tóny jalovce a anýzu, které přechází v octový a slaný nádech nakládaných okurek. Proč? Protože při destilaci se do originálního ginu přidávají navíc malé nakládané okurky od francouzské rodinné firmy Maison Marc, která se jejich pěstování věnuje již třetí generací. Okurky se pěstují v BIO režimu, bez použití herbicidů, insekticidů či konzervantů a navíc se sklízejí ručně. Při výrobě ginu prochází okurky vakuovou destilací při nízké teplotě. A díky tomu všemu je chuť totálně unikátní, gurmánská! Jalovec velkolepě otvírá cestu ke smyslné a svěží chuti, která je slaná a octová. Pokud jste milovníky osvěžujícího koktejlu Gin&Tonic nebo atraktivního drinky Dirty Martini, Citadelle Vive Le Cornichon! 2023 by měla být přesně vaše volba.

I zde se potvrzuje kreativita Alexandra Gabriela, který je v mnoha ohledech lídrem udávajícím trend trhu, ať už s giny nebo rumy. Je to vizionář, který v mnohém předbíhá dobu, mnozí jej následují, inspirují se jeho cestou a my můžeme být dokonce u toho! Stačí zvolit tu správnou láhev Citadelle ginu a užít si skvělý drink připravený na základě dokonalého destilátu.

O neuvěřitelných 28 příček poskočil aktuálně nejznámější slovenský bar Mirror, který vedou barmanské osobnosti Peter Marcina a Stanislav Harciník. Impozantní podnik se v rámci rozšířeného prestižního seznamu The World´s 50 Best Bars z loňského 90. místa vyšplhal na 62. nejlepší bar na světě.
Field, jedna z nejlepších českých restaurací, ohlásil nové menu. Šéf podniku Radek Kašpárek v něm předvádí, že má invence stále na rozdávání. Pojďme se podívat, jak podzim v pražské michelinské...
Česká gastronomie je na vzestupu a připravená obstát v mezinárodní konkurenci. To vyplývá z výsledků analýzy ministerstva. Hlavními pilíři mají být do budoucna autentické sezónní suroviny a...
Velký svátek milovníků a znalců rumů je za dveřmi. Alexandre Gabriel, rumový mág a celosvětově uznávaný výrobce rumů Planteray, začátkem října opět zavítá do Prahy. Destiláty s jeho podpisem se...
Ale kdy ji dostane? Bude se letos vyhlašovat první oficiální český průvodce Michelin Guide? Jan Knedla a jeho tým restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě michelinské inspektory rozhodně nezklamou, jak...
Překročil svůj stín a stal se nadčasovým ikonickým prvkem. Drink Negroni totiž zdaleka není pouze klasickým italským koktejlem, je to životní styl i kulturní element, který za poslední století...
Pět barmanů z Česka a pět z Polska se příští týden postaví za soutěžní barový pult nového pražského podniku Forbína, aby se utkali v jedné z nejuznávanějších barmanských soutěží světa. Nikka Perfect...
S přicházejícím podzimem už možná nebudeme potřebovat tak svěží růžová vína, ovšem pro ty, kteří je nehodlají opustit, můžeme doporučit „růžovky“ sofistikovanější, komplexnější a v chuti i vůni...
Ať už jste milovníci whisky nebo úplní nováčci, extravagantní zážitek od Johnnieho Walkera na Princes Street ve skotském Edinburghu musí být na prvním místě vašeho seznamu.
Pro barcelonskou restauraci Disfrutar, která byla na slavnostním ceremoniálu v Las Vegas nedávno vyhlášena za nejlepší restauraci světa pro rok 2024, to mohlo být všechno jinak.