O destilátech z agáve mluvil Zdeněk Kaštánek nedávno v rozhovoru pro magazín VisitChef jako o nápojích, které si právem žádají pozornost každého barmana i hosta. Tentokrát jsme se s ním a několika barmany vydali po pražských barech, kde nás nechal nahlédnout do bohatství mexických destilátů. Pilotní večer projektu Cesta za agáve byl nejen oslavou tradičního řemesla, ale i poctou koktejlům, které z těchto destilátů vznikají.
Špejle: První doušek a úvod do světa agáve
Začali jsme stylově – v hojně vyhledávaném podniku Špejle v Jindřišské ulici, kde každý chod přichází na špejli, a nutná kreativita se v kuchyni potkává s nápaditostí na baru. Než jsme se pustili do degustace, Zdeněk Kaštánek krátce pohovořil o rozdílech mezi tequilou a mezcalem, o způsobech výroby a historii destilátů z agáve.
První koktejl večera byl postaven na limitované pražské edici PRG Arcos, vyrobené v mexické palírně Agave De La Realeza. PRG v tomto případě opravdu znamená Prague – ano, česká metropole má díky Zdeňkovi svoji unikátní verzi. Originální destilát Los Arcos Blanco vzniká výhradně z plně zralé agáve Blue Weber, bez jakýchkoli aditiv, s důrazem na udržitelnost a řemeslnou poctivost. V chuti dominovala výrazná agáve s kořeněnými tóny – perfektní úvod.
AnonymouS Bar: Tequila od architekta
Druhou zastávkou se stal ikonický AnonymouS Bar, místo, kde se snoubí storytelling s vytříbenou barmanskou technikou. Zde jsme měli možnost ochutnat působivou Arquitecto Tequilu, a to jak čistou, tak v koktejlu. Pokud chcete trochu inspirace, tak tuto tequilu zkuste použít například v moderní interpretaci klasické Palomy.
Za touto aromatickou tequilou stojí architekt a master distiller Enrique Fonseca. Zralá modrá agáve z Jalisca, žádná aditiva, žádné difuzéry; v chuti dominovala sladká vanilka s tóny pepře – hřejivá, komplexní, a přesto svěží tequila.
Banker's Bar: V trezoru s Reposadem
Večer pokračoval do hlubin podniku Banker’s Bar, který je známý svým důrazem na detaily a elegancí. V jeho privátním salónku za trezorovými dveřmi jsme si vychutnali ArteNOM Selección de 1414 Reposado. Destilát, jehož každá kapka odráží terroir a řemeslnou práci palírny El Ranchito.
Chuť připomínala slanou sušenku s vanilkou, kořením a nádechem kouře a citrusů. Velmi jemné pohlazení tímto destilátem na patře s dlouhým dozvukem, který přímo vyzýval k tomu, nechat se oslovit dalším koktejlem. A taky se tak stalo – drink na parádní 1414 na sebe nenechal dlouho čekat.
L'Fleur bar: Mineralita, kouř a elegance z Oaxacy
Čtvrtou zastávkou této tour se stal vyhlášený koktejlový chrám L'Fleur bar, plný skvělých koktejlů a samozřejmě i bublinek champagne. Barmani zde připravili koktejly na bázi La Travesía Destilado De Agave – tradičně vyráběného destilátu dle tradice mezcalu z regionu Oaxaca.
Agáve Espadín zpracovává rodina Arellanes už po jedenáct generací, v Česku jej díky dovozcům Trunkbros a následné distribuci společnosti Fénix Drinks můžeme konečně ochutnat také. Destilát voněl po pečeném ananasu a sušených bylinách, chuťově se mísily tóny tabáku, třešní, hub a minerální slanosti. Zážitek jako z rukopisu starého mexického kronikáře.
Hemingway Bar: Grande finále s Añejo
Závěr patřil legendě – Hemingway Baru, kde se umění mixologie servíruje s noblesou. Finální tečkou večera byla láhev ArteNOM Selección de 1146 Añejo, stařená téměř tři roky v sudu po Cabernet Franc a následně po americké whiskey.
Chuť? Jako byste kousli do pralinky z tmavé čokolády a pomerančové kůry, následované krémovým toffee, ořechem a vanilkovým závěrem. Barmani na jejím základě vytvořili koktejl, který jsme si chtěli objednat ještě jednou – a pak ještě jednou… Ovšem pokud si v Hemingway baru neobjednáte třeba champagne. Samozřejmě, pro takovou skupinu minimálně v magnum verzi. I na to jsou tu řádně připraveni, jak jsme záhy odzkoušeli.
Tequila do každého baru!
Pilotní večer Cesty za agáve ukázal, jak pestrý a komplexní může svět těchto destilátů být. Stejně jako gin, i tequila a další agávové destiláty nabízejí rozmanitost, kterou mohou barmani využít k tvorbě nových a nečekaných zážitků pro své hosty. A to je klíč – umět s nimi pracovat, chápat jejich původ, chuťové vrstvy a potenciál.
Zdeněk Kaštánek a společnost True Believers připomněli, že agáve není jen o limetce a soli. Je to svět tradice, terroiru a řemeslného umění, který se právě začíná naplno otevírat i české barové scéně.