Symposium Culinary Prague 2021: Oldřich Sahajdák

Symposium Culinary Prague 2021: Oldřich Sahajdák

autor: Red. foto: Archiv La Degustation Bohême Bourgeoise

Dnes už žijící legenda české gastronomie a šéfkuchař, kterému se daří držet u nás michelinskou hvězdu nejdéle ze všech.

Když poprvé restaurace, kterou na Starém městě vede, získala hvězdu MICHELIN Guide, byl, a stále je, to pro českou gastronomii zázrak. Je to ocenění i marketingový nástroj, o kterém si 99,99 % českých kuchařů může nechat jenom zdát. Ovšem udržet ji od roku 2012 stále naleštěnou je… Jednoduše Oldřich Sahajdák svou prací a tím, co dokázal a stále dokazuje, nastavuje české gastronomii novou laťku.

Pracovní zkušenosti ještě před vojenskou základní službou sbíral především v Německu a při našem posledním rozhovoru potvrdil, že se kdykoli rád vrátí do Berlína na jídlo, které jej dokáže stále překvapovat. Mimo to je absolventem prestižní kuchařské školy Culinary Institute of America.

Přístup kuchyně La Degustation Bohême Bourgeoise je naprosto perfektní. Jak se píše na webových stránkách restaurace: „Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.“ Této filosofii taky věříme. Někdy se mluví o dodavatelích v okruhu 200 km, někdy má okruh 300 km, v každém případě je lokálnost a čerstvost jedním z těch elementů, které gurmána rozhodně zaujmou, a nutkavou potřebu „La Degu“ navštívit dělají nesnesitelně akutní.

A prestižní průvodce MICHELIN Guide toto tvrzení podtrhuje. „Restaurace se sice nachází v historické budově na konci úzké uličky, ale je překvapivě stylová – nad dubovými stoly visí na zakázku vyrobené lustry. Kuchařská škola Marie B. Svobodové z 19. století je inspirací pro kreativní moderní pokrmy, které stimulují chuťové pohárky,“ píše se v průvodci.

Oldřich Sahajdák vystoupí v rámci Symposium Culinary Prague už podruhé. Je to další z jeho prvenství, kterým se jen tak někdo pochlubit nemůže. Přitom zůstává skromný, místy spíše uzavřený až introvertní, soustředěný především na svou práci. Nikam se necpe. Dokonce odmítl i účast v MasterChef.

Pandemie hodila vidle do plánů snad všem v gastronomii, La Degustation Bohême Bourgeoise nevyjímaje. Dle dostupných informací bylo v plánu hostování světových kuchařů a nadále se plánuje otevření druhého podniku pod hlavičkou této prestižní restaurace. „Říkáme tomu La Degustation second hand,“ řekl nám s úsměvem před časem o novém projektu šéfkuchař. Jasně, že nás to zajímá, jasně, že chceme, ať se něco takového v Praze otevře. Restaurací, pod kterými jsou podepsaní tak skvělí kuchaři, jakým Oldřich Sahajdák dozajista je, není nikdy dost. A v Praze už tuplem ne.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář