True spirit of KVIFF – dokud budu ŽIFF

True spirit of KVIFF – dokud budu ŽIFF

autor: Ján Chovanec foto: Archiv festivalu

Martin Žufánek a Tomáš Pflanzer si to vymysleli, uspořádali a hodlají se toho účastnit. ŽIFF – festival, týdenní nadupaný mejdan a podpora barů v jednom. „Opravdu moc nám budou letošní Vary chybět, tak jsme chtěli aspoň část z jeho atmosféry přenést do Prahy,“ říká Martin. A co na to Barťák?

Chlapi, co jste si to vymysleli? O čem to bude a jak vás to napadlo?

MŽ: ŽIFF byla spontánní reakce na letos zrušený KVIFF. Řekli jsme si, že když nemůžeme do Varů, tak duch Varů přijde za námi. A co je pravým duchem karlovarského festivalu? Mluvit na párty o filmech, na které jste nesehnali lístky, nebo jste na ně vůbec nešli. Okleštili jsme tedy filmy a založili Žižkovský mezinárodní filmový festival bez filmů. To mezinárodní znamená, že přijedu z Moravy.

TP: Díky rozvolněným pravidlům je opravdu možné cestovat z Moravy. Protože dělat festival po Zoomu, jak to někteří z nás zažili, není to, co jsme chtěli účastníkům zprostředkovat. Zároveň jsme o tom vůbec nepřemýšleli, to by nás totiž mohlo zastavit.

Je hlubší myšlenkou ŽIFF festivalu podpora českých barů a hospod, nebo ji mám hledat někde jinde?

TP: Ta myšlenka podpory českých barů a hospod se objevila úplně sama. Dalo by se říct, že vykrystalizovala na nějakém večírku. Bylo nám totiž smutno na našich oblíbených místech, kde najednou nebyli lidé. Zároveň jsme cítili, že vláda nedělá, co by měla a ani se nesnaží předstírat pomoc, kterou poskytovalo podnikatelům třeba Německo nebo Velká Británie. Ze strany majitelů jsme cítili bezmoc, možná i drobnou rezignaci. A to byl vlastně ten okamžik, kdy jsme si řekli: "Brácho, pojďme z našeho konceptu ´večírek pro kámoše´ udělat něco, co pomůže barům! Jo a měli bychom máknout, je to už za dva týdny."

MŽ: Tomáš to řekl moc hezky. Já bych to jen doplnil. Žádná hlubší myšlenka samozřejmě není, je to celé jen záminka k tomu, že můžu být celý týden v Praze a každý večer chodit na oblíbená místa s oblíbenými lidmi. Jako, byl bych v Praze i bez festivalu, ale takto to zní oficiálně a důležitě.

V čem bychom mohli najít paralelu akce ŽIFF a filmového festivalu v Karlových Varech, jehož atmosféra vám letos tolik chybí?

MŽ: ŽIFF by mohl mít podtitul “True spirit of KVIFF”. Opravdu moc nám budou letošní Vary chybět, tak jsme chtěli aspoň část z jeho atmosféry přenést do Prahy. Minulý týden jsem o tom řekl i řediteli KVIFF Kryštofu Muchovi a Jiřímu Bartoškovi. Jiří řekl: “Martine, ale to je nějaká p*čovina, ne?” Samozřejmě měl zase pravdu.

TP: Ostatně Barťáka jsme na festival pozvali, jako čestného prezidenta, my to být nechceme, kdyby z toho byl totiž nějaký průser jako s dezinfekcemi. Řídíme se pravidlem, že zde není síla, která by odsoudila pana Bartošku. Takže claim festivalu není jen “Zažijte, o čem jsou filmové festivaly doopravdy...”, ale také “Možná přijde i Barťák”. 

A bude v tom i nějaký ten kousek kultury?

TP: My to opravdu chtěli udělat jen jako večírky pro pár kamarádů. Ale začalo se to hrozně nabalovat, jako takové ty oslavy narozenin sedmnáctek, které nechaly omylem událost na Facebooku otevřenou a najednou tam mají dorazit tisícovky lidí. Takže i nám to trošku narostlo. Proto například ve čtvrtek 9. 7. vystoupí Kapitán Demo na Žižkov BeerGarden. Ten se nám tam ale taky správně podemovsku nacpal.

MŽ: Ano, plánujeme ukazovat správnou kulturu konzumace absintu a dlouze hovořit o důležitosti správného poměru toniku v gin&tonicu.

Proč padla volba právě na Žižkov BeerGarden, Drink, Bugsy´s, Fat Cat, Hemingway a L´Fleur bar?

MŽ: Do prvního ročníku jsme zcela bezelstně a bezúplatně zařadili místa, kam chodíme nejčastěji a kde to máme rádi. Cítíme povinnost jim vrátit tržby a návštěvnost jako měli před březnem.

Celé to startujeme v BeerGarden, který bude spirituálním zázemím celého festivalu. Mají tam prima pivo, hruškovici z dubového sudu, spoustu místa a gril. V létě nebude lepšího místa. Nu a pak každý večer někde po barech, které připraví něco speciálního. Drink (ex Cash Only) a nejlepší Basil smash široko daleko, Bugsy’s a jejich DNA 25 anniversary, Fat Cat a jejich house gin, Hemi a jejich sbírka absintů, L’Fleur a tajná předpremiéra absintu, který jsem jimi inspirován vydestiloval.

Prokrista! To´s ani neměl říkat, Martine!

MŽ: A to ani nezmiňují, že v případě L’Fleur to bude i restart baru na novém místě a my budeme mít tu čest ho posledním večerem otevřít.

TP: Jak správně říká Martin, chceme podnikům pomoci. Ostatně my už jsme se o to snažili během karantény. Ale po mnoha vyčerpávajících pokusech jsme zjistili, že to sami nedáme a potřebujeme k tomu vás! Tebe i tebe! A ten výběr míst byl zcela logický. Samozřejmě, že jsme mohli přidat ještě více podniků, měst a zemí, ale pro první ročník je toto asi optimální.

A fakt vás tam lidi všude potkají?

TP: Již dnes mohu říci, že bohužel ano. Náš lobbing na zrušení omezení otvíracích hodin do 23 hodin zafungoval skvěle. Ale to je samozřejmě dvousečné. Každý den tam tedy opravdu budeme od 19 hodin někde sedět, stát nebo zmateně pobíhat. A na každém místě budou moci příchozí ochutnat nějaký signature drink pro to místo. Dokonce pro všechny bude po dobu festivalu od kluků v Meat Vandals k dispozici festivalový burger s ultimátní ginovou raytou. Detaily brzo odhalíme na Facebooku.

MŽ: Je to tak. Na nás je vidět, jak těžká a záslužná práce to je. Někdo dokáže dělat Tour de bar jeden večer. Někdo to dokáže dělat dva dny. Ale jen dva lidé to zvládnou celý týden. Takže ano, každý den budeme na každém místě a všude něco zorganizujeme. Připomínám, že v L’Fleur baru bude tajná degustace absintu, který jsem na jejich počest vydestiloval. Ostatní ho ochutnají až v listopadu.

Nebojíte se, že na akce dorazí polovina Prahy?

MŽ: Bojíme. Ale strach se má překonávat!

TP: Máme z toho hrozný strach. Ostatně jako ze všeho, co jsme kdy udělali. Takže si prosím najděte ŽIFF na Facebooku a přijďte si s námi užít epický první ročník festivalu od 3. 7. do 10. 7. v Praze a trochu tato skvělá místa podpořit.

VisitChef je hrdým mediálním partnerem ŽIFF.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář