Symposium Culinary Prague 2021

Symposium Culinary Prague 2021

autor: Ján Chovanec foto: Archiv restaurací. Úvodní foto restaurace Jordnaer

Čekalo se strašně dlouho. Symposium muselo být stejně jako celé gastro odloženo. 27. září bude v rámci svého 7. ročníku opět hostit šest špičkových šéfkuchařů.

„Alfou a omegou je udržet špičkovou kvalitu,“ řekl v rozhovoru pro VisitChefTV Tomáš Kalina, zakladatel a organizátor Symposium Culinary. „Je to pro mě stejné jako v kuchyni. Kdybych to měl odfláknout, tak to radši neudělám.“

Symposium má svůj styl představení programu. Spustí prodej vstupenek a postupně odkrývá jednotlivá jména hostů. Kuchaře za kuchařem, hvězdu za hvězdou – stupňuje napětí. A daří se. Divadlo Hybernia, kde se bude akce opět odehrávat, není nafukovací. Pokaždé se vyprodá. Psychologický tah organizátorů funguje perfektně. Když před několika málo týdny ohlásili posledního plánovaného hosta, Erica Vildgaarda, bylo jasné, že ani letos Tomáš Kalina nepolevil. Mít v Praze šéfa kodaňské dvojhvězdy Jordnaer je velká bomba.

A neméně bude dráždit naši zvědavost také dalších pět známých jmen, která Vildgaardovi předchází. Kde začít? Michelinskou trojhvězdou Paolem Casagrandem, který vede barcelonskou Lasarte? Nebo vás více zajímá restaurace Koks na Faerských ostrovech? Šéfuje jí Poul Andrias Ziska. K němu jenom několik čísel pro zahřátí – 2 hvězdy Michelin Guide, 90. nejlepší restaurace podle The Best Chef Awards a 31 (tolik mu bude let, až se postaví v Divadle Hybernia před publikum). Koks začal vést před sedmi lety.

Thajská kuchyně je na vzestupu a potvrzuje to i popularita „šéfkuchaře bez restaurace“, Wuttisaka Wuttiamporna. Ne, nemá žádnou hvězdu od Michelin Guide, alespoň zatím ne. Zato má dobrých 200 tisíc followers na Instagramu a jeho plating lahodí oku nevídaně. Jak vypadá jeho přístup k surovině a kam pod jeho rukama míří progresivní thajská kuchyně, nám na Symposiu předvede osobně.

Jak vás před dvěma lety na Symposium bavil Vladimir Mukhin, šéfkuchař luxusního moskevského podniku White Rabbit? Jaké dojmy ve vás zanechalo jeho vystoupení? Letos totiž do Prahy přijede další zástupce moderní ruské kuchyně, Igor Grishechkin z Petrohradu. Právě zde šéfuje restauraci Cococo a té si moc nejde nevšimnout. Cococo je dalším impulsem vykašlat se na stereotypy, že Rusové jedí jenom bliny a kaviár. A Grishechkin nám to v Praze podle všeho patřičně předvede.

Nakonec, ale rozhodně ne z posledního místa – Oldřich Sahajdák opět na Symposium Culinary! Nikde jej není moc, nepředvádí se, není tolik vidět jako mnoho jeho kolegů. A že si od roku 2012 drží restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise jednu hvězdu od Michelin Guide, je především jeho zásluha. O tom není pochyb. Naše radost z jeho vystoupení je o to větší, že diváky nechá nahlédnout do své kuchyně. Takové štěstí nemá jen tak někdo a redakce VisitChef bude u toho.

Na stránkách VisitChef budeme postupně představovat jednotlivé účastníky letošního Symposia Culinary.

Takže si držme palce. Ať to letos dobře dopadne a vše proběhne, jak má. Ve hře je stále hodně proměnných, nicméně – jak zní podtitul Symposium Culinary Prague 2021 – show must go on. A vstupenky jsou už v prodeji.

Magazín VisitChef je mediálním partnerem Symposium Culinary Prague 2021.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář