Zkuste se v roce 2023 stát veganem. Paul McCartney a Lewis Hamilton vám s tím pomůžou!

Zkuste se v roce 2023 stát veganem. Paul McCartney a Lewis Hamilton vám s tím pomůžou!

autor: Red. foto: se svolením Veganuary.com

Celosvětová nezisková organizace Veganuary vydala šikovnou pomůcku: „The Vegan Kit“. Jedná se o dárkovou krabičku s radami a inspirativními kartičkami, které poskytují vše, co potřebujete vědět při přechodu na veganství, včetně motivačních vzkazů od celebrit, jako jsou Paul McCartney, Lewis Hamilton, Sara Pascoe, Evanna Lynchová nebo Chris Packham.

V balíčku 40 karet najdete praktické, informativní, inspirativní a zábavné rady, jak vyzkoušet rostlinnou stravu, včetně toho, jak plánovat týdenní nákupy potravin, orientovat se v restauracích nebo dělat vhodná výživová rozhodnutí.

„Jíst více rostlinných potravin je výhra pro životní prostředí, pro zvířata, pro globální zdraví a často i pro osobní zdraví,“ uvedla Toni Vernelliová, vedoucí komunikace Veganuary. „Jedno víme jistě: malé změny v tom, co jíme, mohou mít velký dopad na svět, a svět potřebuje, abychom všichni udělali pozitivní změny právě teď.“ Sada Vegan Kit se prodává za 400 Kč a je k dostání v britském knihkupectví Waterstones a také na Amazonu. Tantiémy z prodeje této sady pomohou financovat celosvětovou činnost Veganuary, jejímž cílem je usnadnit lidem konzumaci rostlinné stravy.

Každý leden přechází na veganství více lidí. Proč?

Kampaň vybízí lidi na celém světě, aby se v lednu, ale i v dalších měsících, stali vegany. Podle organizace se od jejího založení v roce 2014 k výzvě přihlásilo téměř 2,5 milionu lidí, přičemž účastníci pocházejí ze všech zemí světa kromě Severní Koreje. To znamená, že od ledna 2021, kdy se do Veganuary přihlásilo více než 582 000 lidí, se počet účastníků kampaně více než zčtyřnásobil.

V šestiměsíčním průzkumu se do Veganuary 2022 zapojilo více než 629.000 lidí, čímž byly překonány všechny předchozí rekordy. Šest měsíců po dokončení měsíční výzvy si 80 % účastníků, kteří nebyli vegany, udrželo snížení spotřeby živočišných produktů, včetně 28 %, kteří se stále stravují plně vegansky, a 37 %, kteří jedí alespoň o 75 % méně masa a dalších živočišných produktů než před přijetím výzvy.

„Vyřazení masa a mléčných výrobků je nejlepší způsob, jak snížit naši uhlíkovou stopu. Jako bonus navíc dvě třetiny účastníků, kteří se drží rostlinné stravy, pociťují i zdravotní výhody. Přihlásit se k Veganuary prostě nemá chybu,“ dodala Vernelliová.

Veganská pětiletka

Ačkoli je Veganuary nezisková organizace založená ve Velké Británii, má globální ambice. Jen ve Spojených státech se v lednu 2020 k veganství přihlásilo více než 50.000 Američanů. V roce 2023 se kampaň Veganuary dále rozšíří do Německa, Brazílie, Chile, Argentiny, Indie. Bližší informace o pětiletém plánu si můžete stáhnout ZDE.

Kampaň Veganuary poskytuje lidem, kteří se zavážou k veganství, nástroje a zdroje, které jim s přechodem pomohou. Zdroje zahrnují bezplatnou elektronickou kuchařku pro celebrity, oficiální startovací sadu „Veganuary Starter Kit“, stejně jako denní recepty, sledovače výživy, jídelní plány, tipy na stravování a průběžnou podporu prostřednictvím 31denního newsletteru. V předchozích letech do kuchařky pro celebrity přispěli například Venus Williamsová, Jane Goodallová, Bryan Adams, Mayim Bialiková a starosta New Yorku Eric Adams.

Další značky podporující Veganuary

V posledních letech se k Veganuary připojily velké značky, prodejci a restaurace, které nabízejí propagační akce, dárky a speciální položky v menu a zároveň vytvářejí specializované marketingové kampaně pro rostlinné produkty.

Například v roce 2021 se britská pobočka IKEA zapojila do kampaně Veganuary a propagovala své veganské hot dogy a alt-masové kuličky ve snaze povzbudit zákazníky, aby se v lednu a dalších měsících stali vegany. „Chceme inspirovat ke změně a umožnit lidem, aby se rozhodovali udržitelněji,“ uvedla tehdy v prohlášení Ellie Pnioková, vedoucí obchodního oddělení potravin IKEA UK & Ireland. „Veganský den je pro nás skvělou příležitostí, jak toho dosáhnout. Upozorňujeme jak na dopady přechodu na bezmasou stravu na životní prostředí, tak na snadné a cenově dostupné změny, které lze za tímto účelem provést.“

Dalším příkladem spolupráce je globální řetězec Burger King. Ve Velké Británii se veganská slanina od 4. ledna objeví v nabídce 510 poboček. Veganská slanina, kterou vyrobila francouzská společnost La Vie, zůstane v nabídce Burger Kingu natrvalo.

Zdroj: vegnews.com

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář