Restaurace uprostřed ničeho. Emilie Qvist Kjaergaard udělala dojem i na slavného René Redzepiho

Restaurace uprostřed ničeho. Emilie Qvist Kjaergaard udělala dojem i na slavného René Redzepiho

autor: Red. foto: Archiv restaurace

Prošla si kodaňskými restauracemi Amass a Relae, vařila v Blue Hill at Stone Barns v New Yorku. Příští měsíc otevře špičkovou restauraci v malé rybářské vesnici.

Odvahu má. Kuchařka Emilie Qvist Kjaergaard si zajela do malého rybářského městečka v severní části dánského Jutska a tak se jí tam zalíbilo, že se rozhodla otevřít tam svou první restauraci.

Je to rybářská vesnice uprostřed ničeho. Je tam pouze přístav a 2000 obyvatel. Nic víc. Ale místo toho, abychom v tom hledali negativa, bereme to jako výhodu. Chci tím poukázat na to, že všechny části Dánska jsou skvělé,“ řekla Emilie Qvist Kjaergaard v nedávném rozhovoru.

„Taková rozhodnutí mohou krok za krokem změnit tento svět,“ okomentoval tuto událost René Redzepi, šéfkuchař Nomy, jedné z nejslavnějších restaurací světa. „Těžko se mi věří, že tam před tím nikdy nebyla. Zní to sice šíleně a rozhodně je to zvláštní místo pro otevření restaurace, ale Emilie je energická a spontánní bytost.“

Redzepi souhlasí i s názorem, že se nová šéfkuchařka rozhodla podnik umístit zřejmě na nejsložitější místo, které z tohoto pohledu můžete v Dánsku najít.

Emilie otevírá restauraci Medvind, což je název nového provozu, se společnicí Emmou Milner a obě věří ve výhodu maximální čerstvosti surovin. Ryby a mořské plody se nikam nemusí zavážet. Loví se přímo z moře a vaří tam, kde se vylovily. „Šla jsem za jídlem, ne jídlo za mnou,“ říká Emilie.

Medvind hlásí jednoduché, kvalitní a poctivě připravené jídlo. Grilované ryby, zelenina od místních farmářů, čerstvé mořské plody. „Chceme zapojit místní lidi do provozu. Budeme odebírat suroviny jenom od nich. Nic jiného není třeba.“

Medvind restaurace se zařizuje, sociální sítě fungují a podnik začal přijímat rezervace.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář