Haló, tady Londýn!

Haló, tady Londýn!

Redakce Redakce foto: se svolením restaurace Hakkasan

Pokud máte na rozhazování a chcete to rozjet ve velkém, jen těžko najdete v Londýně lepší čtvrť, kde se to hemží restauracemi oceněnými michelinskou hvězdou, než je Mayfair.

Ale kde začít, když na každém rohu servírují šéfkuchaři zvučných jmen to nej degustační menu? Vybrali jsme pro vás restaurace v Mayfair, od indické kuchyně až po tu nejlepší klasickou francouzskou. Jdeme na to!

Hide

Hide šéfkuchaře Ollie Dabbouse není domovem jedné, ale hned tří restaurací, z nichž každá se nachází v jiném patře a má svůj vlastní rukopis. Below je hlavně bar, kde se nachází vinný sklep, který zásobuje společnost Hedonism (mimochodem spoluzakladatel celého Hide), zatímco Ground nabízí celodenní menu a Above se zaměřuje spíše na fine dining, kde se k obědu a večeři podává degustační menu. Hide byla v roce 2018 jednou z nejvíce očekávaných a probíraných restaurací v Londýně. Michelinskou hvězdu získala během pouhých pěti měsíců od svého otevření. A od té doby si ji drží.

85 Piccadilly, W1J, hide.co.uk

Ormer Mayfair

Odchovanec slavného Hand & Flowers (Marlow v hrabství Buckinghamshire) Sofian Msetfi vede restauraci Ormer Mayfair, která byla oceněna jako jedna z nejlepších restaurací v hlavním městě Rozpojeného Království. Restaurace se nachází v suterénu hotelu Flemings a nabízí pěti, sedmi a devítichodové degustační menu se sezónními britskými pokrmy, připravovanými z lokálních surovin a bylinek. Očekávejte například pečený dorsetský jehněčí hřbet s konfitovaným jehněčím hrudím, okurkou a koprem nebo naloženou cornwallskou makrelu se sezamem a kombu řasou nebo teplou šunku Ibérico s parmazánem, jablky Bramley a potočnicí.

7-12 Half Moon Street, W1J, flemings-mayfair.co.uk

Gymkhana

Restaurace Gymkhana, inspirovaná indickými kluby pro smetánku, kde pouze pozvaní členové jedí, pijí, baví se a sportují, byla znovu otevřena v roce 2020 po požáru a následné rekonstrukci, po níž se již tak elegantní restaurace stala ještě elegantnější. Restaurace Gymkhana, kterou vlastní stejní sourozenci jako restaurace Trishna, Hoppers a Bao, je stejně příjemná pro chuťové buňky jako pro oči a díky své severoindické kuchyni získala v roce 2014 michelinskou hvězdu. Vyzkoušejte degustační menu o pěti chodech, které nabízí například Muntjac Biryani s granátovým jablkem a mátovou raitou (zvěřina s rýží v listovém těstě) nebo Aloo Chaat (smažené brambory s chutney a masalou).

Albermarle Street 42, W1S, gymkhanalondon.com

Hélène Darroze at The Connaught

V Londýně je pouze pět restaurací oceněných třemi michelinskými hvězdičkami a Hélène Darroze (více se o této dámě dozvíte zde) v hotelu The Connaught je jednou z nich. Darroze se specializuje na tradiční francouzský styl vaření, který se naučila u svého bývalého učitele Alaina Ducasse, a podává sezónní degustační menu převážně z britských surovin, přičemž v jídelním lístku je podrobně popsán původ jednotlivých pokrmů. Například se jedná o hovězí wagyu ze Skotské vysočiny, velekraby evropské z Davriku v Cornwallu a jehněčí z ekologické farmy Rhug Estate v severním Walesu. Restaurace, kterou v roce 2019 u příležitosti 10 let od jejího otevření zrekonstruoval Pierre Yovanovitch, je elegantním a příjemným prostorem s dřevěným obložením a jemnou růžovou barvou v celém interiéru.

Carlos Place, W1K, the-connaught.co.uk

Le Gavroche

Restaurace Le Gavroche, kterou založili bratři Albert a Michel Rouxové v roce 1967 (více jsme o nich psali zde), je jednou z nejslavnějších restaurací v Evropě a vyrostlo v ní mnoho skvělých šéfkuchařů, mimo jiné Marco Pierre White, Gordon Ramsey, Marcus Wareing, Pierre Koffmann, Monica Galetti nebo Petr Kunc. Důkazem jejich mistrovství a poctivé práce je fakt, že podnik Le Gavroche byl první ve Velké Británii, který získal jednu, dvě a tři michelinské hvězdy. V roce 1993 převzal restauraci Michel Roux jr. a od té doby funguje podnik pod jeho vedením. Nenechte si ujít charakteristické Soufflé Suissesse, tedy sýrové suflé připravené se smetanou.

43 Upper Brook Street, W1K, le-gavroche.co.uk

Bombay Bustle

V Bombay Bustle, zastrčeném mezi uměleckými galeriemi a špičkovými butiky na Maddox Street, jako byste vstoupili do rušného a živého ruchu indického tržiště. A přesně o to tu jde. Všechno od společného sezení a vzorovaných potahových látek, po rozsáhlé menu s indickým tradičním, ale luxusním jídlem je inspirováno Bombají - konkrétně profesí Dabbawalů - mužů, kteří rozvážejí do zaměstnání obědy, které připravily doma manželky pracujícím. K dispozici jsou degustační menu, nedělní brunch a rozvoz, ale pro plný zážitek si zajděte na večeři o několika chodech z nabídky a la carte. Mezi nejzajímavější jídla patří kuřecí křidélka Malabar, Rarah keema pao (sendvič s mletým jehněčím kari) a skopové kari Junglee masa.

29 Maddox Street, W1S, bombaybustle.com

Hakkasan

Hakkasan, který je pravidelně vyhlašován nejlepší čínskou restaurací v Londýně, rozptyluje představy o radioaktivně zářících oranžových sladkokyselých omáčkách nebo smažených krevetách. Tento podnik, který získal michelinskou hvězdu, dělá totiž věci trochu jinak. A i když některé populární pokrmy na jídelním lístku prostě být musí, nepochopíte, že je lze připravit tak, jako to umí jenom tady. Sezamovo-krevetový toast, chobotnice se solí a pepřem a pekingská kachna, ta se tu servíruje s kaviárem, zatímco char siu (čínské vepřové bbq) se připravuje z 24 hodin pomalu pečeného vepřového masa Iberico. Velmi oblíbené jsou zde také knedlíčky dim sum a abyste opravdu poznali, co umí Hakkasan nejlépe, vyberte si jedno ze čtyř degustačních menu.

17 Bruton Street, W1J, hakkasan.com

Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...
Tentokrát si to nanejvýš užijeme, přátelé. Zde zaplesají srdce i chuťové buňky gurmána a na své si přijde i výlety zmožené tělo. Bad Ischl, šarmantní, elegantní město, ležící doslova mezi jezery...