Toskánské vinařství CastelGiocondo: když hledáte krásná vína ke skvělým pokrmům

Toskánské vinařství CastelGiocondo: když hledáte krásná vína ke skvělým pokrmům

autor: Red. foto: se svolením Premier Wines & Spirits

Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou ladit i s víny z vinařství CastelGiocondo. S podzimem za dveřmi rozhodně nebude hříchem obrátit pozornost k plnějším červeným vínům.

Toskánské vinařství CastelGiocondo najdete na cestě mezi městy Grosseto a Montepulciano. Dominantou tohoto místa je starobylý hrad a malá středověká vesnice. Samotné vinařství leží v nadmořské výšce kolem 300 metrů nad mořem, což je ideální terroir pro výrobu Sangiovese. Z CastelGiocondo se vám naskytne výhled na historické panství Frescobaldiů v Montalcinu – starobylou pevnost postavenou v roce 1100 na obranu cesty vedoucí od moře do Sieny, hlavního města stejnojmenné provincie.

Samotná usedlost patří mezi první čtyři, kde se v roce 1800 začalo vyrábět slavné Brunello di Montalcino, vyrobené z kultivaru Sangiovese, klonu Brunello, což v místním dialektu znamená krásně temný. Historický význam tohoto místa je na etiketě CastelGiocondo znázorněn postavou kondotiéra, tedy velitele žoldnéřů, ze slavné fresky sienského umělce Simone Martiniho. Ten na fresce zobrazil Guidoriccia da Fogliano, který v roce 1323 vedl útok na hrad Montemassi. Je to historický okamžik, který se shoduje s počátkem staletí dobrodružství rodiny Frescobaldi, která pod spojuje několik špičkových toskánských vinařství, ve světě vína.

A když už zmiňujeme Brunello, pojďme si jako první do sklenky nalít komplexní, krásné a uhlazené Castelgiocondo Brunello di Montalcino DOCG 2018. Lepší začátek této degustace bychom si snad ani nemohli přát. Na první pohled vás osloví jiskrná, rubínově červená barva, ve druhém kroku pak středně intenzivní vůně připomínající ostružiny, višně, borůvky, v pozadí s tóny černorybízového džemu, sladkého koření a tmavých květů. Po napití se v ústech rozvine středně plná, přitom bohatá a elegantní šťavnatá chuť s tóny peckového ovoce, koření a s příjemnou tříslovinkou, kterou znalci jistě ocení. Poměrně dlouhý závěr nabízí jemné minerální tóny a uhlazenou ovocnost. Toto víno skvěle doprovodí dušenou či pečenou zvěřinu, jako je například divočák, perlička nebo kachna, vynikající toto Brunello bude také k telecí nebo vepřové pečeni.

Pokud máte v plánu servírovat dušená masa, chuťově bohaté těstoviny s tomatovou omáčkou či houbové pokrmy, rozhodně zkuste snoubení s Rosso di Montalcino DOC Campo ai Sassi 2021, což je mladší sestra předchozího Brunella. Víno se může pochlubit nádhernou rubínovou barvou a také středně intenzivní vůní s převážně ovocným a květinovým charakterem, kde vyniká červený a černý rybíz a třešně morello. Objeví se i nádech květinové vůně. Chuť Rosso di Montalcino je středně plná, svěží, ale jemná a přesvědčivá s měkkými taniny a středně dlouho dochutí.

Jestli jste milovníci steaků a pokrmů z vysoké zvěřiny, rozhodně si zamilujete i CastelGiocondo Brunello di Montalcino Riserva Ripe al Convento DOCG 2017. Skvěle se totiž snoubí. Víno pochází z Ripe al Convento, což je krásná, relativně vysoko položená single vinice, dávající elegantní, charakterní a dlouhověká vína. Ta jsou zářivá, rubínově červená s granátovým okrajem. Vůně této Riservy je středně intenzivní a hodně bohatá, s jemností a elegancí, s tóny lesních plodů, višňového kompotu a sladkého koření, v pozadí s podtóny fialek či divoké růže. A pozadu nezůstává ani chuť, která je velmi plná, bohatá a strukturovaná s příjemnou kyselinkou a pevnými a měkkými taniny. Toto víno ocení znalci i pro jeho velmi dlouhý, minerální závěr s patrnou stopou ušlechtilého dřeva či tabáku.

A na závěr jedna specialita, která by na degustaci skvělých vín neměla chybět. Story začíná v roce 1991, kdy vinaři ve vinařství CastelGiocondo vytvořili hrdé a silné víno Lamaione. Tomu ovšem samozřejmě předcházelo osázení vinice v Montalcinu odrůdou Merlot, což v tomto kraji nebylo zcela běžným jevem. Díky této odvaze ale si dnes ale můžeme vychutnat vynikající Lamaione IGT 2018. I v chladnějších ročnících, jako je ten z roku 2018, dokáže Lamaione vyjádřit veškerou svou sílu a komplexnost. Dostane vás jeho hluboká až neproniknutelná rubínově červená barva s vyšší viskozitou. A následně vůně. Ta je intenzivní a bohatá, s tóny třešní, černého rybízu nebo zralých švestek, v pozadí s podtóny kakaa, kávy, grafitu a koření. Chuť ročníku 2018 je plnější a strukturovaná, se sametovými a pevnými tříslovinami, s tóny tmavého peckového ovoce a koření. Poměrně dlouhý a intenzivní závěr s tóny tabákového listu a hořké čokolády vybízí vychutnat si toto víno například s hovězími steaky, vepřovou pečení, nebo pečenou či grilovanou divokou drůbeží.

Vína se nadechují v otevřených láhvích, jídla se postupně nosí na stůl… Podzim v toskánském stylu může začít.

Daiquiri – drink s neutuchající slávou, který milujeme a jehož základem je samozřejmě bílý rum. Co když ale narazíte na takový, který je jednoduše – absolutní Game changer?
Slavný nizozemský šéfkuchař a spolumajitel několika michelinským průvodcem oceněných restaurací neztrácí čas. Po té, co restaurace Pure C přišla najednou o dvě hvězdy Michelin Guide, se hodlá...
Cukrářského nadšence a experimentátora hledejte za značkou Sugar Life. Myšlenka vybudovat ji se zrodila už v roce 2018 během jeho cesty do Barcelony, kde ochutnal džem z mučenky a manga, což byla na...
Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou...
Jemnost a hravost chutí, jejich barvitost a nekonečná inspirace – to vše a mnohem více nabízí giny z Japonska, Filipín, Vietnamu nebo třeba z Indie. Nacházíme se ve druhé polovině našeho příběhu....
Jistě, lanýž o váze 1,3 kg jsem mohl prodat za majlant. Bylo mi ale jasné, že se brzy nic tak výjimečného nezopakuje. Takže jsem se rozhodl úplně jinak.
Překvapivě je na maltském talíři nejtypičtější králík. Vaří se na mnoho způsobů. Nejčastěji v rajčatové omáčce se špagetami. Ideální způsob, jak si užít maltskou kuchyni je návštěva podniku...
Usedlost Perano se nachází v srdci Chianti Classico v Gaiole a těší se výjimečnému klimatu i půdě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500 metrů, tedy vysoko nad nadmořskou výškou obvyklou pro...
Nebližší ostrov Karibiku dokáže uhranout několika různými způsoby. Vyberte si – dokonalé pláže, průzračná voda, ve které nešnorchlovat by bylo hříchem, průměrná roční teplota 30 °C nebo výjimečný rum.