V gastronomii často platí, že v jednoduchosti je krása. A právě touto filozofií se řídí i každoroční kulinární výzva Krug in the Kitchen, kterou pořádá prestižní šampaňský dům Krug. Letos se šéfkuchaři z celého světa spojili, aby vzdali hold jedné z nejzákladnějších a zároveň nejvíc univerzálních surovin – mrkvi. Českou interpretaci výzvy zastupuje šéfkuchař Pavel Býček z restaurace The Eatery v Praze, který se mrkve chopil s elegancí a kulinární invencí.
KRUG ROSÉ 29ÈME ÉDITION
- Blend: 29 vín z 5 ročníků (2010–2017)
- Zajímavosti: Obsahuje Pinot Noir z vinic Les Crayons (Mutigny) a Côte Valnon (Aÿ)
- Zrání: cca 7 let ve sklepích Krugu
- Styl: elegantní, strukturované, jemné a překvapivě hluboké růžové šampaňské

Mrkev: barevná, základní a plná možností
Mrkev je zelenina, kterou máme všichni spojenou s každodenní kuchyní – je základem vývarů, pečených pokrmů, příloh i salátů. Jenže v rukou kreativních kuchařů se její chuťový potenciál dostává na zcela novou úroveň. Může být nasládlá i zemitá, krémová i křupavá, decentní i výrazná. Krug ji letos vybral jako hlavní ingredienci své globální kulinární mise s cílem ukázat, že i takto prostá surovina může stát po boku nejprestižnějších šampaňských cuvée.
V rámci výzvy Krug in the Kitchen vytvářejí šéfkuchaři z Krug ambasád po celém světě originální recepty, které mají nejen chuťově fungovat samy o sobě, ale především dokonale rezonovat s aktuální edicí Krug Grande Cuvée. Letos je to 173ème Édition, cuvée tvořené 150 víny ze 13 různých ročníků, z nichž nejstarší sahá až do roku 2001. Šampaňské zrálo 7 let a jeho hloubka, svěžest i elegance tvoří ideální kontrapunkt k chuťovým profilům mrkve.
Pstruh, mrkev, hrášek: česká odpověď na globální výzvu
Pavel Býček, známý svou technikou a smyslem pro rovnováhu chutí, se výzvy chopil kreativně. Výsledkem je elegantní předkrm, kde hrají hlavní roli tři komponenty: jemně připravený pstruh, různě upravená mrkev (karamelizovaná, nakládaná i ve formě čerstvé šťávy) a hladké hráškové pyré.
„Chtěl jsem vytvořit pokrm, který bude lehký, ale zároveň vrstvený. Kde bude každá textura a každá chuť přesně tam, kde má být. V omáčce jsem spojil teple upravenou mrkev s její šťavnatou svěžestí – podobně jako Krug blenduje vína různých ročníků a původů, i já jsem hledal harmonii v kontrastech,“ vysvětluje Býček svou inspiraci.
Mimochodem, právě tento pokrm bude součástí degustačního menu v restauraci The Eatery po celý červenec.
Kreativita v kuchyni i ve sklepech: filozofie Krugu
Pro šampaňský dům Krug je individualita základem všeho – ať už jde o jednotlivé vinice, konkrétní vína, nebo právě ingredience ve světě gastronomie. Sklepmistryně Julie Cavil ochutnává každý rok stovky vzorků a pečlivě vybírá ta vína, která ve výsledném cuvée vytvoří co nejbohatší a nejvyváženější profil. Stejný přístup pak očekává i od kuchařů zapojených do Krug in the Kitchen. „V kuchyni nebo ve sklepě vytváříme recepty a cuvée, které mají být prožity – obě se spojují v těchto výjimečných párováních,“ říká Cavil.
Kuchařka „Root for Thought“: Mrkev v hlavní roli po celém světě
Součástí letošní kampaně je také mezinárodní kuchařka Root for Thought, ve které šéfkuchaři z různých zemí představují vlastní interpretace spojení mrkve a Krugu. Český příspěvek Pavla Býčka tak doplňují desítky dalších receptů z Krug ambasád od Japonska po Brazílii. Kuchařka je nejen inspirací, ale i výzvou – ukazuje, že i doma se dá pracovat s chutěmi odvážně, přesto harmonicky.
Slavnostní oběd v Semicích: První ochutnávka nové edice
Uvedení české kapitoly Krug in the Kitchen se neobešlo bez slavnostního degustačního oběda pro vybrané novináře a profesionály z gastronomie. Hostitelem byla restaurace Na Jitrách v Semicích a o menu se podělili šéfkuchaři Pavel Býček a David Vlášek.
Menu ukázalo mrkev ve všech jejích podobách – od pstruha s omáčkou z karamelizované mrkve, přes bisque z raků a mrkvový gougères s morkem, až po kachní prso s foie gras a sladký závěr v podobě větrníku s mrkvovým krémem. Každý chod byl precizně párován s vybraným Krugem, včetně nově představené 173ème Édition a její předchůdkyně 172ème Édition.
Hosté tak mohli nejen ochutnat, ale i porovnat dvě edice ikonického cuvée a zažít, jak rozdílný může být chuťový zážitek v kombinaci s jednou známou a přitom překvapivou surovinou.