Jak chutná Field domů?

Jak chutná Field domů?

autor: Ján Chovanec foto: Archiv společnosti

Radek Kašpárek, šéfkuchař michelinské restaurace Field, připravil pro fanoušky vysoké gastronomie zatím tři delikatesy, které si můžete vychutnat doma. Selečí konfit, Dančí paštika s foie gras a Švestkovo-cibulové chutney jsou první vlaštovky zbrusu nové nabídky prestižní a hvězdou oceněné restaurace.

Prvotřídní český kuchař Radek Kašpárek a jeho restaurace Field hodně dlouho odolávali myšlence balit svá jídla s sebou. Ač se to na jednu stranu zdá jako logický krok k menším finančním ztrátám podniku, udržení alespoň části týmu pohromadě v kuchyni a třeba i jako fajn marketing – něco se prostě děje, něco děláme, nikdy to nebude ono. Když hostům připraví špičková restaurace jídlo domů, bude to vždy o kompromisu. Nikdy nebudete mít doma stejný plating, stejný servis a celkovou atmosféru, jakou si dopřejete v prostorách restaurace. Ale nic naplat, restaurace je byznys jako každý jiný, a nikomu nelze vyčítat, že se ji snaží udržet na nohou třeba i formou zcela jiných pokrmů, než jsme u daného podniku zvyklí. Zažíváme zcela výjimečnou dobu. Podniky padají jako mouchy a ze země se už nezvednou.

Za pár týdnů to bude neuvěřitelný rok, co se po prvním lockdownu poprvé mírně rozvolnilo a Field začal hostům nabízet skvělé obědové menu. Skvělé nejenom cenou. Za dva chody a kávu jste totiž dali 490 Kč, za tři chody pak 590 Kč a kafe k tomu. V jednohvězdě?! Úžasné! Dobrou zprávou tehdy bylo, že na talíři to byl stále Field, stále jsme měli možnost rozeznat rukopis šéfkuchaře. Recenzi jsme o tom publikovali ZDE.

Dlouho se nic nedělo, ale před pár dny ohlásil šéfkuchař zbrusu nový projekt: Delikatesy domů.

A to ve spolupráci s baroque konceptem, který od roku 2015 provozuje restaurace a kavárny v severovýchodních Čechách a v posledních dvou letech se zaměřil na výrobu potravin a vlastní brand masa. Field zmíněné produkty, tedy Selečí konfit, Švestkovo-cibulové chutney a Dančí paštiku s foie gras, vyrábí právě z masa firmy baroque. V této chvíli se vše prodává pouze přes e-shop baroque market.

Baroque i šéfkuchař jedním dechem dodávají, že pokud bude o produkty zájem, přibudou další. Nevypadá to tedy jenom jako projekt provizoria pandemické doby. Signály spíše naznačují, že by se tyto delikatesy mohly stát stálou nabídkou. Ovšem to je z naší strany jenom spekulace.

Design obalu je velmi povedený, elegantní a minimalistický, jak jsme u Fieldu zvyklí. Pod názvem produktu je dokonce podpis samotného šéfkuchaře. Myšlenkou jde navíc projekt ještě dál, směrem k větší udržitelnosti. Zákazníky totiž podnik rovnou pobízí, ať obal nevyhazují, ale opět využívají.

Dančí paštiku s foie gras máme doporučenou ke konzumaci přímo se švestkovo-cibulovým chutney a ideálně s pivním rohlíkem. Selečí konfit stačí vložit na 15 minut do horké lázně a prohřát. Následně maso vyndat a opéct dozlatova na pánvi kůží dolů. Pak ještě přilít šťávu a lehce povařit.

Field tak prostřednictvím prvních tří delikates nabízí zcela jiný zážitek. Je to o uvolnění, o domácí pohodě a o prvotřídních surovinách, které prostě k Radkovi Kašpárkovi patří. A které od něj automaticky očekáváme. Ne, nikdy vám to nenahradí návštěvu michelinského Fieldu. To skutečně nikdo nemůže čekat. Ale díky všemu výše vypsanému, včetně jednoduché přípravy, si tyto pochutiny své zákazníky rozhodně najdou. A my si jdeme sehnat ten pivní rohlík, ať je doporučená kombinace kompletní.

Daiquiri – drink s neutuchající slávou, který milujeme a jehož základem je samozřejmě bílý rum. Co když ale narazíte na takový, který je jednoduše – absolutní Game changer?
Slavný nizozemský šéfkuchař a spolumajitel několika michelinským průvodcem oceněných restaurací neztrácí čas. Po té, co restaurace Pure C přišla najednou o dvě hvězdy Michelin Guide, se hodlá...
Cukrářského nadšence a experimentátora hledejte za značkou Sugar Life. Myšlenka vybudovat ji se zrodila už v roce 2018 během jeho cesty do Barcelony, kde ochutnal džem z mučenky a manga, což byla na...
Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou...
Jemnost a hravost chutí, jejich barvitost a nekonečná inspirace – to vše a mnohem více nabízí giny z Japonska, Filipín, Vietnamu nebo třeba z Indie. Nacházíme se ve druhé polovině našeho příběhu....
Jistě, lanýž o váze 1,3 kg jsem mohl prodat za majlant. Bylo mi ale jasné, že se brzy nic tak výjimečného nezopakuje. Takže jsem se rozhodl úplně jinak.
Překvapivě je na maltském talíři nejtypičtější králík. Vaří se na mnoho způsobů. Nejčastěji v rajčatové omáčce se špagetami. Ideální způsob, jak si užít maltskou kuchyni je návštěva podniku...
Usedlost Perano se nachází v srdci Chianti Classico v Gaiole a těší se výjimečnému klimatu i půdě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500 metrů, tedy vysoko nad nadmořskou výškou obvyklou pro...
Nebližší ostrov Karibiku dokáže uhranout několika různými způsoby. Vyberte si – dokonalé pláže, průzračná voda, ve které nešnorchlovat by bylo hříchem, průměrná roční teplota 30 °C nebo výjimečný rum.