Vila Podvin – slovinská jednohvězda se chystá k obrovskému skoku

Vila Podvin – slovinská jednohvězda se chystá k obrovskému skoku

autor: Ján Chovanec foto: se svolením Vila Podvin, VisitChef.com

První, co vás zaujme, když se přibližujete po příjezdové cestě, je elegantní budova. Sklo, kámen, rostliny – ideální, nadčasová kombinace. V létě restaurantu dominuje velkorysá zahrádka… Řeknete si – je to škoda.

Uroš Štefelin, šéf michelinské Vily Podvin, je označován za jednoho z nejlepších slovinských šéfkuchařů. Jeho pověst jej předchází, parkoviště u Vily je plné, restaurant také. Kdo chce ochutnat tradiční slovinská jídla, polozapomenuté nebo úplně zapomenuté místní suroviny a twisty právě od Uroše, míří sem – na okraj města Radovljica.

A nejen jídla vycházejí z místních tradic. Jak šéfkuchař, tak i celý interiér restaurace souzní s touto filosofií, nikdo a nic se tu nesnaží být přehnaně progresivní, inovativní nebo snad revoluční. Vše směřuje k tomu, aby Vila Podvin servírovala nekomplikovaný odkaz na tamní gastronomické zvyklosti. Pokud se zajímáte o regionální old school styl, je Vila Podvin přesně tím místem, které vám jej dopřeje v plné parádě.

Právě tyto atributy ocenili i inspektoři MICHELIN Guide, kteří podruhé ocenili Vilu Podvin jednou hvězdou. „Kuchyně šéfkuchaře Uroše Štefelina, která má kořeny v místním regionu, vyvolává vzpomínky a emoce, oplývá chutěmi, které pobízejí smysly. Jídla jsou vždy dokonale připravená, mají přesně tu správnou teplotu, jsou promyšleně ochucena a mnoho z nich je uvařeno ze surovin z nulové vzdálenosti,“ píše se v průvodci.

Pro ty, které to ještě nepřesvědčilo, má v rukávu podnik ještě další argument – označení Michelin Green Star za udržitelný přístup v kuchyni.

Naše podzimní návštěva ve Vile Podvin byla odstartovaná několika jednoduchými amuse bouche ve velmi svižném tempu, servírovanými rozvernou obsluhou. Předcházela jim selekce místních vín v čele se slovinským šumivým Bjana Brut z oblasti Goriška Brda. Sekundární fermentace vínu skvěle pomohla a chuťové buňky víno dobře pohladilo. V průběhu večera perlivému vínu sekundovala vína ze známého vinařství Guerila, Mlečnik Rebula z Vipavské Doliny, nebo Rumeni Muškat z vinařství Šturm. Vína mají Slovinci nadmíru vynikající a pochlubit se tímto pokladem se povedlo v každé restauraci slovinského tripu. Nutno dodat, že právě párování vín s pokrmy se Vile Podvin hodně dobře podařilo.

Mlinaricův telecí jazyk se smrži, bylinkovým jogurtem a květy divokého česneku doplněné o mrkev na dva způsoby reprezentaci tradic pro začátek hned potvrdil. Následující filet z pstruha z nedalekého jezera s estragonovou krustou – rizoto s divokého česneku – divoký česnek na dva způsoby, plus u hosta servírovaná bílá rybí omáčka čitelnost místních pokrmů vlastně už jenom podtrhla. Hvězdou večera se stalo domácí kuře připravené sous-vide metodou, na talíři doplněné o těstovinové taštičky plněné hruškou a foie gras, zdobené černou liškou a pastinákem, a to i z toho důvodu, že pokrm omáčkou na talíř každému hostu osobně u stolu doladil šéfkuchař Uroš Štefelin.

Dezert Radol´ca sestavený z bílé čokolády, medu a mléka, i následné čokoládové petits fours byly stejně příjemné jako skutečnost, že si ve Vile Podvin, tedy v michelinské jednohvězdě objednáte tříchodovou večeři na 45 €. Bez problému vám postaví čtyř, pěti, šesti nebo osmichodové menu, ale asi většina gurmánů se bez velkých řečí nechá ukecat na devítichod. V této jednohvězdě jej totiž dostanete za neuvěřitelných 105 €!!! Sklenička vína se v průměru pohybuje kolem 5 €.

Když pak s rukama v kapsách stojíte opět před tím krásným, kamenným domem, který i díky velkým skleněným tabulím působí tak elegantně, přitom venkovsky a naturálně, říkáte si – škoda. Vila Podvin se bude totiž, podle zatím neveřejných informací, v dohledné době stěhovat do centra nevelkého městečka čokolády a medu, Radovljice. Bude to restauraci na nové adrese uprostřed hlavní historické uličky města slušet stejně dobře jako za městem? Bude jejich menu stejně tak pasovat doprostřed města, jako sedí na samotu, ke které náleží velká zahrada? Jak se s tím vším provozovatelé popasují a pomůže jim nové místo potvrdit michelinské ocenění? Zatím těžko říct. Ovšem přesun je prostě na spadnutí. Okolnosti to občas rozhodnou za nás.

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář