Asie - místní doporučují, kde se dobře najíst

Asie - místní doporučují, kde se dobře najíst

Redakce Redakce foto: se svolením Ian Valerio

Návrat k běžnému cestování je sice ještě daleko, ale asijské metropole nepřestaly nabízet lákavou škálu kulinářských zážitků. Místní foodies vybírají svá oblíbená gastronomická města v regionu a upozorňují na jídla i restaurace, které zbožňují.

Mnohá asijská města nabízejí řadu gastronomických požitků, v nichž si můžete pochutnat na pokrmech z celého světa nebo zde můžete ochutnat vynikající jídla z místní kuchyně, oblíbených street foodů a tradičních pokrmů.

Podívejte se na to optikou místních gastronautů. Jsou to oni, kdo považují asijská města za jedna z nejlepších, co do kvality i rozmanitosti jídla. Prostřednictvím postů na sociálních sítích upozorňují na to nejlepší, co se dá v Asii ochutnat. Gastronauti a foodies doporučují restaurace a bary, které stojí za návštěvu, označují nová i stará místa. A hlásí, že se nemohou dočkat, až je při nejbližší příležitosti vyzkouší.

Singapur - Kissa Castaneda

Bude to znít zaujatě, protože tu žiji, ale Singapur je pravděpodobně nejlepší místo, kde se dá během pandemie uvíznout, zejména pokud jde o jídlo. Proč? Země má sice jen 728 kilometrů čtverečních, ale díky talíři můžete cestovat kamkoli. Singapur má z hlediska kulinářské rozmanitosti všechno - od autentických místních stánků až po úžasná francouzská bistra a tradiční sushi-ya (pozn. red. sushi bar nebo sushi restaurace). Mezi mé nejoblíbenější pokrmy z poslední doby patří quesadilla Oaxaca, tostadas a churros v nově otevřené restauraci Nixta a v podstatě vše, co jsem si objednala v Kotuwě, rušném srílanském podniku.

Pokud žijete na vysoké noze, můžete si vybrat ze spousty oceněných fine diningových restaurací - na seznamu Asia 50 Best Restaurants 2021 jich máme osm, z nichž moje oblíbené jsou Odette a Jaan. Kromě restaurací má Singapur prvotřídní koktejlovou scénu a dost se rozrostla také ta kávová. A díky své chuti po inovacích má Město lvů v rukávu vždy něco nového, ať už jde o kultivované maso a alternativní bílkoviny (sídlí zde většina asijských potravinářských technologických společností) nebo o jedinečný pop-up, jako je nadcházející tříměsíční působení Mirazuru v klubu Mandala.

Fukuoka - Charmaine Mok

Co se týče gastronomických destinací, japonská kulinářská místa by se dala zařadit na seznamy většiny cestovatelů. Nemám žádné pochybnosti o kvalitách destinací, jako jsou Tokio, Ósaka a Kjóto. Fukuoka na severním pobřeží ostrova Kjúšú má však navíc svou vlastní story - je to rodiště ramenu ve stylu Hakata, proslulého neobyčejně bohatým vývarem z vepřových kostí a tenkými nudlemi. A pak jsou tu ezoteričtější pochoutky, třeba motsunabe (horký vývar z vnitřností) a mizutaki (druh kuřecího horkého vývaru s bílým kuřecím masem bohatým na kolagen), které jsou jako stvořené pro dlouhé zimní večery.

Musíte zkusit baculaté ústřice Ebisu! Pěstují se udržitelným způsobem na lanech. A dejte si španělské makrely lovené v mrazivých vodách moře Genkai-nada u severního pobřeží Fukuoky. Některé z nejdelikátnějších japonských mořských plodů se loví právě v těchto vodách a pak jdou na tokijský trh Toyosu. Určitě si udělejte rezervaci v Yakitori Hachibei Bekkan, kultovní restauraci s kuřecími špízy šéfkuchaře Katsunoriho Yashimy, která do jisté míry inspirovala prostředí a atmosféru v restauraci Yardbird Matta Abergela.

A právě v tomto městě, přímo v čajovně Yorozu, si můžete o půlnoci při svíčkách vychutnat degustaci čajů gyokuro. Jedná se o nenápadnou čajovnu, kde obsluha nosí laboratorní pláště a z reproduktorů zní klasická hudba. Nezapomeňte, že každá cesta do Japonska vyžaduje další kufr jen na suvenýry s jídlem. Kam by se jinak vešly ikonické mentaiko (pikantní tresčí jikry), které si můžete koupit na rybím trhu Yanagibashi?

Hanoi - Gavin Yeung

Zdá se, že v Hanoji platí, že čím níže jste nad zemí, tím lepší je jídlo. Alespoň tomu vše napovídá při zběžném pohledu na ulice vietnamského hlavního města, které jsou ucpané lidmi nejrůznějšího ražení. Všichni se cpou jídlem na chatrných plastových stoličkách ve výšce holeně. Tato tradice je charakteristickým rysem hanojské městské krajiny a dědictvím francouzské koloniální nadvlády, společným zvykem s pařížskou kavárenskou kulturou pod širým nebem (Hanoj je ostatně známá jako "Paříž východu"). Potřeba sdružovat se umožňuje mladým i starým, bohatým i chudým strávníkům shluknout se k sobě, vyhřívat se v záři dobrého jídla, které se musí bez meškání sníst. A nezapomeňte přitom sledovat rytmus tohoto bláznivého města!

Mezi stovky nabízených jídel patří například bún chả (grilované vepřové maso s nudlemi a omáčkou), které nejlépe připravuje Bun Cha Ta ve Staré čtvrti; bánh cuốn (rýžové závitky vařené v páře s vepřovým, krevetami nebo kuřecím masem, houbami, šalotkou a omáčkou) v restauraci Bánh Cuốn Gia Truyền, rovněž ve Staré čtvrti; bánh canh (tlusté nudle s krabím masem, krabími koláčky, chilli, limetkovou šťávou a kokosovým dipem); a samozřejmě phở z restaurace Phở Bát Đàn. Můžete si být jisti kvalitou, protože nároky obyvatel Hanoje na pouliční jídlo jsou tak vysoké a prodejci tak specializovaní, že lahodné jídlo dostanete prakticky v každém stánku. Jediné, co potřebujete, je prázdný žaludek a pevné kolenní klouby, abyste se mohli najíst opravdu při zemi.

Kota Kinabalu - Samantha Lim

Když se ve světě řekne malajské jídlo, většině lidí se nejspíš vybaví penang assam laksa, ipoh hor fun či rustikálně vesnický nasi lemak. Proto bych se ráda pro změnu zaměřila na město Kota Kinabalu v Sabahu. Své oblíbené pokrmy jsem pro vás seřadila jako jídelní itinerář: na snídani opusťte hotelový bufet a vydejte se do jiného města: v Kota Kinabalu začněte den pořádnou miskou ngiu chap nebo hovězími nudlemi, nejlépe v Kedai Kopi Yii Siang. Představte si různé kousky hovězího masa, vnitřnosti a klouzavé žluté nudle v hovězím vývaru na kari; případný jetlag z cesty vám tento životabudič pravděpodobně vyléčí.

Pokud jde o oběd, pojďte zažít něco nového; totiž v Sabahu žije více než 42 etnických skupin a 200 subetnických skupin, a byla by škoda zůstat u toho, co znáte. Podnik Little sulap je dobrým úvodem do kadazské kuchyně a na večeři si vyberte Oitom, první fine dining restauraci na Sabahu, nebo zkuste Restoran Jeti, čínskou restauraci vhodnou pro rodiny s dětmi. A nezapomeňte, že vzhledem k tomu, že Kota Kinabalu obklopují jedny z nejčistších vod a nejlepších potápěčských míst na světě, musíte vyzkoušet i mořské plody! Výše uvedené restaurace je samozřejmě nabízejí.

Bangkok - Dudi Aureus

Bangkok je jedním z mých nejoblíbenějších měst. Stejně jako Singapur nabízí spoustu možností, kde se najíst, od levných jídel až po restaurace s vynikající kuchyní. Ráda se ztrácím v rušných ulicích města při hledání těchto skrytých gastronomických klenotů, což mě přivedlo do restaurací jako je například Jeh O Chula. S přáteli jsme tam stáli hodinu ve frontě, abychom vyzkoušeli jejich tom yum mama a také polo fried chicken, což je vynikající křupavé smažené kuře se smaženým česnekem.

Na seznamu restaurací, které musím vyzkoušet, mám ještě stovku dalších, včetně Raan Jay Fai oceněné jednou michelinskou hvězdičkou, kterou vede legendární streefoodový šéfkuchaře Jay Fai. Restaurace je proslulá svým osobitým pojetím oblíbených thajských jídel. Ve městě se nachází nepřeberné množství gastronomických podniků a ty nabízejí nejrůznější kuchyně. Jednou z mých povinných zastávek je Nahm, protože mě baví nové pokrmy. Ty šéfkuchař Pim Techamuanvivit vymýšlí hodně často. A je to vždycky lahodné překvapení.

Tokio - Isabel Francisco

Jedno z mých tří nejoblíbenějších měst je rozhodně Tokio. Není žádným tajemstvím, že toto hlavní město je na předních místech světových žebříčků kulinářských velmocí. Japonská kultura vás strhne svou oddaností, precizností a úctou k vaření i produktům. Ať už v restauraci nebo v malé díře ve zdi vaří cokoli, můžete si být jisti, že to dělají s takovou vášní a hrdostí, že budete opravdu spokojeni. Tato rušná metropole je plná života a rozmanitosti. Jeho ulice jsou plné báječných restaurací a město se může pochlubit největším počtem michelinských hvězdiček na světě. Tokio je snad jediným místem na světě, kde se restaurace specializují na jeden druh jídla (ve skutečnosti je spíše problém najít podnik, který by měl jídelní lístek s kombinovanou nabídkou). To jen podtrhuje, jak soustředěně Japonci dbají na to, aby to, co ve svých restauracích podávají, bylo dokonalou verzí daného pokrmu.

Od mistrovského umění v restauraci Narisawa až po ohromující jídlo a prostředí v restauraci La Table de Joel Robuchon - fine diningová scéna v Tokiu vás nezklame. Pokud si chcete pochutnat na sukiyaki, zkuste Imahan, a pokud toužíte po dokonalých steacích, zajděte do Ukai-tei, konkrétně do jejich nádherné restaurace Omotesando. Na zabijácké tonkatsu zajděte do Butagumi, a pokud vás láká tempura, zamiřte do Ippoh v Barney's na Ginze. Pro něco malého k zakousnutí, ale se stále hodně velkým potěšením, rozhodně doporučuji vaječné sendviče 7-Eleven!

Soul - Chelsea Su

V posledních letech je korejská kultura na vzestupu po celém světě. Lidé jsou nejen blázni do korejských seriálů a K-popu, ale také si zamilovali lahodné kimči a pikantní rýžové koláčky. Korejské jídlo je pro mě jako stvořené. V létě si obzvlášť pochutnávám na bossamu (vepřové maso v salátu a kimči) a v zimě na bibimbapu a kimči hotpotu. Ať je kterákoliv sezona, vždycky se najde něco, co vám bude chutnat, což je pro mě tím největším kouzlem korejské kuchyně. A v hlavním městě Koreje je to všechno snadno dostupné! Když se zdržuji v ulicích Soulu, miluji stánky s rybí polévkou a hotteokem (korejské sladké palačinky) - ty mě vždy zlákají. Korejské pouliční jídlo je rozhodně nezapomenutelnou záležitostí a Soul díky němu vyniká nad mnoha svými asijskými konkurenty.

Taipei - Rachel Duffell

Tchaj-pej má v oblasti jídla co nabídnout a většinou je vše tak dostupné, že si toho můžete užít fakt spoustu i během jediného víkendu. Tak třeba se dá přiletět v sobotu ráno a zamířit rovnou do Addiction Aquatic na oběd z čerstvých mořských plodů, pak se vydat na některé oblíbené místo pro yakiniku (japonské bbq) Da-wan. A rovnou tam si můžete zajít i do nějaké kavárny. A hned by mohl být čas dát si tam i brzkou večeři s výborným grilovaným hovězím masem. Večer zakončete procházkou po nočních trzích - zkuste Tonghua nebo Raohe a určitě si nechte v žaludku místo na některé z tradičních tchajwanských pochoutek.

Následující den si dejte knedlíčky z tchajwanské restaurace Din Tai Fung, bubble tea z jednoho z všudypřítomných obchodů a pak vyjeďte lanovkou na Maokong, kde je zelený čaj ve všech podobách na denním pořádku - vyzkoušejte nudle s čajovým olejem v čajovně Yao Yue. Máte ještě čas a chuť k jídlu? Zajděte si na brzkou večeři do Mume, nejlepšího místa v Tchaj-peji, kde můžete ochutnat tchajwanské produkty připravené s evropským nádechem. Fantastické zážitky mám také z ochutnávky rozmanitých pokrmů v restauraci Gen Creative a z již zaniklé restaurace Achoi, kde jsem se zdržela u talířů plných jídel, připravených z kvalitních místních surovin, a povídala si s šéfkuchařem Ming Kin Lamem, který pochází z Hongkongu. Od té doby otevřel restaurace ChouChou, Longtail a Wildwood, a ty se prostě musely zařadit na můj stále se rozšiřující seznam "to-go", na jehož vrcholu je stále populárnější Raw Andreho Chianga.

Krása hlavního města Tchaj-wanu však spočívá v tom, že se tu vždy najdou nová fantastická místa, kam zajít, ať už na dobrou večeři, běžné jídlo nebo pochoutky z nočního trhu. Na ty poslední si vždycky vybírám místa, kde se stojí fronty, což je taktika, která mě naposledy dovedla k nejlepšímu pikantnímu smaženému kuřeti v mém životě, konkrétně na nočním trhu Shilin. Za každým rohem na mě čeká možnost ochutnat bezkonkurenční produkty - jednou se při procházce méně známou čtvrtí vynořil z lijáku oblíbený stánek s palačinkami se šupinami - na horkou, šupinatou pochoutku jsme museli čekat v dešti, ale stálo to za to. A v Tchaj-peji je stále co zkoušet - ještě musím prozkoumat nabídku hovězích nudlí a navštívit SunnyHills, které je proslulé ananasovým pečivem. Díky dynamické gastronomické scéně, tradičním lahůdkám a rozsáhlým nočním trhům je tu vždycky něco chutného k objevení.

Siem Reap - Jianne Soriano

Je to trochu trapné, ale na cestách toho vlastně moc nesním. Ne proto, že bych nechtěla, ale spíš kvůli citlivému žaludku a dietním omezením. Přesto, když jsem v létě v prvním ročníku na univerzitě navštívila Siem Reap, najedla jsem se do sytosti. Většinu cesty jsem sice strávila poznáváním Angkor Watu, ale hodně jsem se také najedla (nebo jak tomu říkal můj kamarád na cestách - zprasila). Siem Reap jsem si zamilovala, protože všechno mělo osobní nádech, ať už šlo o jídlo, jízdu tuk-tukem po městě, nebo o to, že mi místní doporučovali nejlepší suvenýry. Co se týče jídla, je Pub Street požehnáním - je tu prostě neuvěřitelně široká nabídka pokrmů. Kambodžská rybí specialita amok oživila mou chuť na kari - něco, co jsem přestala jíst poté, co mi doktor řekl, že mám držet přísnou dietu. Ale sumeček v husté žluté omáčce mi žaludek nerozhodil. Kari také není ostré, což mi vyhovuje.

Pokud nejste milovníky mořských plodů, pak doporučuji lok lak, pokrm ze smaženého hovězího masa. Zní to jednoduše, ale tajemství je v marinování: rybí omáčka, citron, ústřicová omáčka a pepř. Na závěr doporučuji doplnit smaženým vejcem. Pokud si chcete dát něco sladkého, khmerské koláče jsou bomba. Ačkoli se nejedná o úplně místní jídlo, dezert v Fresh Fruit Factory stojí za vyzkoušení, zejména pro zahnání žízně, když je příliš horko. Vzpomínám si, že jsem se tam vrátila třikrát jen kvůli dezertům!

Kuala Lumpur - Katelyn Tan

Kuala Lumpur je bezpochyby tavicím kotlíkem kultur a kuchyní, který je známý především díky místním pochoutkám, jako je nasi lemak, laksa a roti canai. Většina cestovatelů se během svého pobytu sotva dotkne části seznamu jídel, která se tu prostě musí ochutnat. Jen v málokterém městě je tolik sezónních pokrmů spojených s různými slavnostmi: vzpomeňme například na yee sang během čínského nového roku, rendang daging a různé kuih-muih během Hari Raya, bak chang během festivalu dračích lodí a murukku během Deepavali. V Malajsii se nachází také restaurace Dewakan, která se umístila na 66. místě v žebříčku 100 nejlepších restaurací Asie pro rok 2021.

Mezitím se mnoho příležitostných restaurací inspiruje místní kulturou; například sousedská kavárna Table & Apron připravuje skvělou rýži ulam, kterou si rozhodně nenechte ujít. Kavárenská kultura je stále populárnější, kavárny dávají do popředí kváskové pečivo a řemeslnou kávu. Kromě toho se objevily domácí značky prodávající čokoládu, granolu, kombuchu a ořechová másla, které Malajcům umožňují podporovat místní komunity a zároveň jíst zdravě. Ať už si v oblíbeném kopitiamu (tradiční kavárna) popíjíte šálek kopi-O a chroupete toasty kaya, nebo si vychutnáváte křupavý máslový croissant s plnými ústy studeného piva, Kuala Lumpur je rájem jídla.

Penang - Maritess Garcia Reyes

Stejně pestrá jako ikonické pouliční umění je i penangská gastronomická scéna. Představuje zajímavou směs kuchyní, které se říká Nyonya (kombinace malajské, čínské, indické a thajské kuchyně). Tato kuchyně odráží staleté kulinářské tradice, které se plynule prolínají s moderním světem. Vstávejte brzy, abyste předběhli dav v Toh Soon Café, nejoblíbenější tradiční kavárně v Georgetownu, která se plní místními obyvateli i turisty už od sedmi hodin ráno. Není to nic nóbl, ale ochutnáte klasickou snídani Nyonya: domácí toasty kaya čerstvě vytažené z pece na dřevo, řídká napůl uvařená vejce a šálek bílé kávy v oparu. Další restaurací, kterou musíte vyzkoušet (a kde musíte vystát frontu), je Line Clear Nasi Kandar, podnik s nepřetržitým provozem v úzké uličce. Nabízí nejlepší a možná i cenově nejvýhodnější nasi kandar ve městě. Tento aromatický pokrm, který zpopularizovali tamilští muslimští obchodníci z Indie, je plný rýže, smaženého kuřete, různých druhů kari, zeleniny a pak si ještě dejte telur dadar (omeletu s cibulí).

Večer si v Gurney Drive Hawker Centre projděte rozmanité stánky s tradiční i méně tradiční nabídkou - od vynikajícího o-chien (ústřicový koláč) po char kway teow (smažené nudle) připravované à la minute a rojak (pikantní ovocný salát). A když dostanete chuť na něco známého, vždycky je tu Starbucks Signing Store na ulici Jalan Burma, který zaměstnává a podporuje lidi z komunity se sluchovým postižením. A nakonec pocta a vlastně už jenom vzpomínka na 66 let starou penangskou restauraci Air Itam Laksa. Právě ona měla tu nejchutnější, nejbohatší polévku s pružnými rýžovými nudlemi a její slupnutí pokaždé skutečně stálo za ty kalorie. Air Itam Laksa se bohužel stala obětí pandemie a my jsme se s ní museli nadobro rozloučit.

Ho Či Minovo město - Ryanne Co

Anthony Bourdain Vietnam miloval, a když si vzpomenu na těch pár dní, které jsem tam strávila na cestách, uvědomila jsem si, že jsem kouzlu Saigonu musela propadnout stejně jako on. Neexistuje žádný způsob, jak jinak to říct, ale pro mě je největším lákadlem kulinářské scény Ho Či Minova města její cenová dostupnost. Jídlo ve Vietnamu není tak drahé, takže i luxusní bistra, jako je Au Parc Saigon, jsou na dosah turistům cestujícím s nižším rozpočtem. To dává nejednomu epikurovi možnost prozkoumat různé způsoby interpretace jídla v různých enklávách města. A největší kouzlo Saigonu se často nachází v chaotických zapadlých uličkách jeho četných čtvrtí. Není to jen banh mi a pho - ale také šneci a sladké chè. A to vše je pro foodie hodně vzrušující právě díky své autentičnosti.

Všechno, co se ve skromných jídelnách v Ho Či Minově městě podává, se často vaří přímo před vašima očima, což svědčí o vietnamském étosu podávat jen to nejčerstvější jídlo. A nakonec je tu kouzlo znovuobjevování vietnamské gastronomie, které vychází doslova ze všeho - z tradičního i současného, místního i mezinárodního. Během mého pobytu jsem si všiml, že ačkoli se město může pochlubit svým vlastním jedinečným chuťovým profilem, restaurace jsou mimo to silně ovlivněny zahraničními vlivy. Zejména japonskými a francouzskými. Věřím, že, pokud jde o prosazování vlastní kulinářské identity, právě toto dává městu další výhodu.

Hong Kong - Doris Lam    

Ačkoli jsem si zamilovala všechna asijská města, kam jsem cestovala - zejména Tchaj-pej, kde se vaří mala hot pot, a Vietnam, kde se vaří banh mi, žádné město to neumí tak dobře, jako to umíme u nás doma. Hongkong si přezdívku "ráj jídla" vysloužil z nějakého důvodu - padesát let staré cha chaan tengy (tradiční kavárno-restaurace) najdete na stejné ulici jako bzučící speakeasy bary a fine dining restaurace, stejně jako pouliční prodejce jídla, kteří hned za rohem nabízejí horké misky siu mai a rybí kuličky s kari. I když se zaměříme výhradně na samotnou tradiční hongkongskou kuchyni, máme širokou nabídku: v restauracích yum cha se podává oblíbený dim sum, v dai pai dongs se podávají Michelinem doporučované mísy čínských nudlí, nemluvě o mléčném čaji v hongkongském stylu, francouzských toastech, ananasových buchtách a hladkých vaječných sendvičích v cha chaan tengs.

Náš dokonalý den plný jídla (s neomezeným prostorem v žaludku) bych začal v Šam Šuej Po, abych vyzkoušel novou kavárnu - oblast, která byla dříve známá pouze díky levné elektronice a hustému obydlení, získala v posledních letech novou pověst díky své živé kavárenské scéně a nezávislým barům. Na oběd bych si zaskočil do sousedního Cha Chaan Tengu, abych se schoval před hongkongským vedrem a dal si nějaké pohodové jídlo bez zbytečností: toasty s kondenzovaným mlékem a hovězí hor fun a možná i kofein navíc z šálku yin yeung (káva s čajovým nápojem). Poté bych se vydal na ostrov a dal si rychlý drink v baru Coa, který se umístil na prvním místě v žebříčku 50 nejlepších barů Asie 2021, a následovala by večeře v jedné z mnoha restaurací, které jsem toužil vyzkoušet - v Lung Fu Pao na fusion sushi, v Cut Sando Baru na japonské sendviče, v Salisterra v The Upper House na jejich křupavé hasselback brambory a celý den je ideální zakončit ve španělsko-japonském stylu - degustační menu v Ando.

 

 

Nádherná Vila Nova de Gaia se vyjímá na kopci naproti centru metropole a funguje přitom od roku 1890 jako Graham's Lodge. Právě zde zraje všechno portské víno. Každá návštěva zrekonstruovaného...
Večeře o samotě se stává běžným zážitkem. To, čemu jsme se dříve vyhýbali, protože prostě bylo divné jít na jídlo sám, je dnes přirozenou volbou lidí, kteří tráví většinu času svého každodenního...
Deset světových destinací, které by měl v následujícím roce navštívit každý gurmán. Které z nich navštívíte právě vy?
Čtyři hodiny vzdálená německá metropole se může stále pochlubit kávovou scénou, kterou bude ta pražská jenom stěží dohánět. Kam si v Berlíně zajít?
Africké přísloví: Ten, kdo jí sám, nemůže diskutovat o chuti jídla s ostatními.
Pláže jako v Karibiku, fantastická kuchyně a skvělé víno. To a ještě mnohem více naleznete v Apulii, prosluněném rovinatém kraji na jihu Itálie.
Kakao, rýže, ovoce, vanilka, káva a samozřejmě cukrová třtina – to jsou nejdůležitější suroviny pocházející z Červeného ostrova, jak je Madagaskar celkem trefně nazýván. Největší z ostrovů Indického...
Nevelký ostrov Mauricius je známý svými plážemi, překrásnou přírodou a také rumem. Ten je oblíbený díky své vysoké kvalitě a jedinečné chuti. Pokud sem plánujete zajet, rozhodně byste neměli...
Tentokrát si to nanejvýš užijeme, přátelé. Zde zaplesají srdce i chuťové buňky gurmána a na své si přijde i výlety zmožené tělo. Bad Ischl, šarmantní, elegantní město, ležící doslova mezi jezery...