Veltliner z Wachau? Jak jinak než elegantně…

Veltliner z Wachau? Jak jinak než elegantně…

autor: Red. foto: se svolením Weingut Familie Schmelz

Přímo v srdci Wachau, ve vesničce Joching, sídlí rodinné vinařství Schmelz, které v současnosti vedou manželé Johann a Monika se svými dvěma syny. Jejich vína odborníci označují jako temperamentní, delikátní, výrazná a elegantní.

Svým vinařením tak rodina pokračuje ve více než 150leté historii. Jejich vinice o rozloze cca 10 hektarů se táhnou od Wösendorfu až do Unterloibneru; v důsledku toho se i jejich vína vyznačují rozličností charakterů v závislosti na půdě a mikroklimatických podmínkách.

Pečlivá práce ve vinicích umožňuje sklízet naprosto zdravé hrozny, které jsou základem pro krásná vína s typickou ovocností a jemnou kořenitostí. Tato rodina je jedním ze zakládajících členů sdružení Vinea Wachau, právě o tuto oblast nám dnes jde.

Rodinné vinařství Schmelzových vyrábí vína především z odrůd Grüner Vetliner a Riesling, s důrazem na terroir jednotlivých poloh. Pokud bychom dnes měli vybrat jediné víno tohoto vinařství, tak to bude elegantní, jemně minerální Grüner Veltliner Wachauer Terrassen Federspiel. Méně intenzivní, ale poměrně bohatá vůně s tóny sadového ovoce a čerstvých bylinek doplňuje osvěžující chuť, šťavnatá a středně dlouhá, s pěknou jemnou minerální linkou.

„Víno má patrnou jemnou perličku, která ho dělá ještě pitelnějším a šťavnatějším,“ říká o Grüner Veltliner Wachauer Terrassen Federspiel sommelier Tomáš Brůha, který vína vybírá pro předního českého dovozce, Premier Wines & Spirits. Díky ideální kombinaci lehké minerality a svěžesti to může být například ideální společník pro konec léta, k zeleninovým salátům nebo grilovaným rybám či drůbeži.

Zkrátka ideální víno pro babí léto, které je o to zajímavější, že jej v září nabízí společnost Premier Wines & Spirits za zvýhodněnou cenu v akci 4+2 lahve zdarma. Ta elegance vás dostane.

Daiquiri – drink s neutuchající slávou, který milujeme a jehož základem je samozřejmě bílý rum. Co když ale narazíte na takový, který je jednoduše – absolutní Game changer?
Slavný nizozemský šéfkuchař a spolumajitel několika michelinským průvodcem oceněných restaurací neztrácí čas. Po té, co restaurace Pure C přišla najednou o dvě hvězdy Michelin Guide, se hodlá...
Cukrářského nadšence a experimentátora hledejte za značkou Sugar Life. Myšlenka vybudovat ji se zrodila už v roce 2018 během jeho cesty do Barcelony, kde ochutnal džem z mučenky a manga, což byla na...
Houby, zvěřina nebo kachna, stejně jako třeba dušená masa, to jsou pokrmy, které by v následujících týdnech mohly být servírované na náš stůl. Ladí totiž dobře s chladnějším počasím a skvěle budou...
Jemnost a hravost chutí, jejich barvitost a nekonečná inspirace – to vše a mnohem více nabízí giny z Japonska, Filipín, Vietnamu nebo třeba z Indie. Nacházíme se ve druhé polovině našeho příběhu....
Jistě, lanýž o váze 1,3 kg jsem mohl prodat za majlant. Bylo mi ale jasné, že se brzy nic tak výjimečného nezopakuje. Takže jsem se rozhodl úplně jinak.
Překvapivě je na maltském talíři nejtypičtější králík. Vaří se na mnoho způsobů. Nejčastěji v rajčatové omáčce se špagetami. Ideální způsob, jak si užít maltskou kuchyni je návštěva podniku...
Usedlost Perano se nachází v srdci Chianti Classico v Gaiole a těší se výjimečnému klimatu i půdě. Vinice se nacházejí v nadmořské výšce 500 metrů, tedy vysoko nad nadmořskou výškou obvyklou pro...
Nebližší ostrov Karibiku dokáže uhranout několika různými způsoby. Vyberte si – dokonalé pláže, průzračná voda, ve které nešnorchlovat by bylo hříchem, průměrná roční teplota 30 °C nebo výjimečný rum.