Symposium Culinary Prague 2021 – jak to bylo a co nám řekli sami kuchaři?

Symposium Culinary Prague 2021 – jak to bylo a co nám řekli sami kuchaři?

Redakce Redakce foto: VisitChef.com

Jak se připravuje mezinárodní festival gastronomických hvězd v době, kdy u nás pandemická kontrolka na chvíli přestala svítit červeně?

Z pohledu pozorovatele stále jaksi komplikovaně. Organizátorům v čele s Tomášem Kalinou patří uznání, že to dotáhli až do zdárného konce. Fakt jsme tam byli, Symposium se skutečně konalo, i když tomu už někteří z nás nevěřili a jiní zase nedoufali… Symposium bylo.

Nesrovnávejme nesrovnatelné. Před dvěma lety, v době českého gastronomického blahobytu, bylo Divadlo Hybernia plné do posledního místa a vše bylo zahaleno růžovým oparem v domnění, že Česká republika bude i nadále stoupat do kulinářských nebes. A akce typu Culinary Symposium Prague plné michelinských hvězd k tomu rozhodně dopomáhaly. Ovšem korona nám do toho hodila vidle.

A kdyby jenom ty vidle! Bude to už déle než rok, co jsme s Tomášem Kalinou připravovali rozhovor pro VisitChefTV a zároveň i pro náš VisitChefPodcast. Od té doby organizátoři schytali několik dalších faulů a podpásovek, naposledy  několik málo dní před samotnou akcí, kdy dorazila informace, že nepřijedou dva ze šesti přednášejících – populární Wuttisak Wuttiamporn a ruská gastronomická hvězda Igor Grishechkin. Co teď…?

Až neuvěřitelně rychle se povedlo najít hodně zajímavou náhradu, navíc za dva kuchaře jsme dostali dva jiné a navrch ještě jednoho cukráře. A tak se na pražském pódiu mohli objevit Julian Stohwasser, Sebastian Frank a cukrář Enrico Christ. Julian s sebou přivezl jednu hvězdu MICHELIN Guide, Sebastian hvězdy dvě, Enrico zase ideu hodně sofistikovaných dezertů.

Každé hodnocení bude subjektivní, ne každému sedne introvertní přístup přednášejícího, vtípky, ale klidně i kuchařova filosofie nebo aktuální psychické rozpoložení, takže se hodnocení jednotlivých přenášejících nebudeme účastnit. Kdo tam byl, má svůj názor. Zbytek má smůlu. Co si o gastronomii, své práci a přístupu k ní myslí sami kuchaři, se dozvíte zde:

Krása Faerských ostrovů, kde sídlí restaurace Koks, se na pódiu prolínala s emocemi a fyzickou dominancí šéfa Jordnær restaurantu, tříhvězdový Paolo Casagrande jako jediný neopomněl věnovat více času a prostoru prezentaci nejen své práce, ale i hotelu a restauraci, ve které pracuje, a která k danému hotelu náleží.

Pohlazením, vtipem a skvělým uvolněním byla show Oldřicha Sahajdáka z pražské La Degustation Bohême Bourgeoise, který svou „převahu“ mateřské řeči využil naplno a rozvibroval svými komentáři, vtípky a „nehvězdnatostí“ lačně čekající publikum. Budiž mu za to věčná sláva a velké díky!

Stejně velké díky patří organizátorům, kteří se toho nebáli, a v nelehké době pokračují v úkolu pozvedávat úroveň českého gastra svým způsobem, tedy tím, že nám doslova pod nos na stříbrném podnosu servírují špičkové kuchaře z celého světa.

Významná a skvělá gastronomická akce Mirror Hospitality Expo právě dnes zahajuje svůj druhý ročník a navazuje tak na loňskou premiéru. Dvoudenní Expo 7. až 8. května 2024 v bratislavském hotelu...
Druhý ročník národního festivalu Makro Czech Gastro Fest, který se letos odehraje 12. a 13. dubna v prostorách pražského O2 Universa, spojí dohromady profesionály z oboru gastronomie i milovníky...
Dynamicky vystavěný kongres představí nejlepší slovenské talenty v oblasti nápojů a gastronomie, na pódium pozve i světová barmanská esa. Mirror Hospitality Expo nabídne unikátní sérii akcí,...
Pódium slovenské gastronomické akce GastroLove 2023 v Piešťanech dva dny hostilo kuchařské hvězdy a současně profesionály z gastra a služeb, kteří motivovali kolegy a především mladé lidi a studenty...
Letos bude akce Gastrolove, kterou organizátoři označují za (ne)konferenci, výjimečně dvoudenní. Na pódiu se vystřídá slovenská kuchařská špička, manažeři z gastronomie a hotelnictví budou motivovat...
Prostory bratislavské Nové Cvernovky se během jednoho květnového víkendu přeměnily na epicentrum všeho, co souvisí s kvalitní kávou. Káva se ochutnávala, propojovala návštěvníky, o kávě se mluvilo.
V bratislavském Radisson Blu Carlton Hotelu se v polovině května uskutečnila ojedinělá akce. Mirror Hospitality Expo nastavilo podobným gastroakcím na Slovensku i v Česku laťku vysoko.
Prostory bratislavské Nové Cvernovky se od 19. do 21. 5. rozvoní kávou a my přivítáme druhý ročník česko-slovenského kávového festivalu Two Coffee Champs. Těšit se můžeme na neomezenou konzumaci...
Jarní Festival Evolution se vám dostane pod kůži. Mezinárodní festival z oblasti zdravého životního stylu, výživy a osobního rozvoje. Akce, která představí novinky ze segmentu bylinných, účinných...