Public Interest: Story zavřená v ikonické plechovce

Public Interest: Story zavřená v ikonické plechovce

autor: Ján Chovanec foto: Archiv baru

I když jsme na pražském Starém Městě, Public Interest je komunitní bar. A právě to ho zachránilo. „Osvícení jsme našli v plechovce. Sama o sobě je svým způsobem art,“ říká pro VisitChef provozní baru Jirka Mayer.

90 % lidí, kteří do baru Public Interest běžně chodí, jsou lokálové a taky štamgasti. „O tom je náš koncept od samotného začátku – vytvořit komunitu. Majitelé jsou zcestovalí, a když si ve světě dali dobrý koktejl, chtěli si jej dát s kamarády i v Praze. Tak otevřeli vlastní bar. Začaly se tu pořádat dotočné filmových produkcí, a lidé kolem filmu, architektury, umění všeobecně, už neodešli,“ popisuje Jirka historii podniku, sídlícího hned vedle restaurace Field. A je pravda, že když se do „Publicu“ vracíte pravidelněji, začnete poznávat povědomé tváře. To se na Praze 1 cení. Cítíte se jako doma.

Z Public Interest se záhy stal noční bar. Jde se na pivo, na večeři a až pak na koktejl. „Náš provoz dává smysl, když máte otevřeno i o půlnoci a později. Kvůli vládním restrikcím spojeným s pandemií je to na psovi (PES, pozn. red.) v této chvíli level nula. Už když provozům nařídili zavírat ve 22 hodin, jsme věděli, že to nepůjde. Zavřeli jsme proto úplně. Posun na zavírací osmou hodinu nás v tom jenom utvrdil.“

Ikonická plechovka

Takže, jestli chcete přežít, je potřeba s hosty komunikovat jinak. „V říjnu jsme s výhledem na Vánoce připravili svůj e-shop Public Shop a nacpali do něj spousty lahví od našich partnerů Pernod-Ricard či Moët Hennessy. Krásné dárkové balení, perfektní produkty – a neprodalo se vůbec nic. Nebyl to prostě Public. Takové věci si objednáte i jinde. Barmani navrhovali koktejly do lahví, což mi nepřišlo originální a najednou jsem na netu viděl Matušku, který se rozhodl dávat své pivo do plechovky. Spojil jsem se s mladou firmou Drink2Go z Dobřejovic, která začala drinky zavírat do plechu, dělat 3D potisk a plnit je vlastními produkty. Osobně jsem tam zajel, vysvětlil jim náš koncept a jim se líbil. Půjčili nám stroj na zavírání plechovek a tak vznikla naše první černá ikonická plechovka Public Interest.“

Doba vybízí ke kreativitě. V Public Interest dva barmani a jeden provozní musí zastat vše – tvoří nové drinky, pomáhají s návrhem obalů, zavírají plechovky, balí do krabic, obsluhují e-shop. „Nebýt téhle doby, jedeme dál v zaběhlém nočním módu a k těmto věcem se nikdy nedostaneme.“

Do jedné plechovky se vejdou dvě porce a cena těchto dvou nápojů v jednom balení se pohybuje kolem 250 korun. K tomu dostanete led a ovoce na ozdobu. Public Interest tak začal prodávat klasické drinky – Moscow Mule, Margaritu, Dark&Stormy nebo Rum Old Fashioned. „Největší challenge bylo přenést Public k lidem domů. Když ti přijde domů jenom nějaká plechovka, je to produkt jako každý jiný. My jsme potřebovali přenést k hostům domů náš bar. Proto vznikl unikátní design a mimo drink dostaneš do černé taštičky i nasekaný led a ovoce. Takže cateringový balíček. Neprodáváme pouze koktejl, ale rozvážkový on-call koktejl nebo catering. Je to komplexní služba.“

Vychlazené protřepat a nalít na led

…což zvládne každý. Drinky se za pár týdnů staly vyhledávaným artiklem. Měsíční prodeje se aktuálně pohybují těsně pod tisícovkou kusů. „Věděli jsme, že budeme muset ke klasikám přibalit další drinky, ať se jich hosté nepřepijí. Hlavně, každodenně se chceme prezentovat jako otevřený bar. Začali jsme proto nabízet sezonní koktejly a vznikl Cocktail of the day. Následně přišly další spolupráce.“

První a stále v plechu nejprodávanější je koktejl Pigmentarium Paradiso na bázi ginu Monkey 47. Nese stejný název, jako parfém od české parfumérské značky Pigmentarium. Svým mixem – rebarbora, mandarinka a další citrusy je tak trochu jinde. Když vám přijde domů Pigmentarium, přijde s ním domů vůně. Leták, taška, drink – je to jeden voňavý obláček. Nápadité, na naše poměry originální, vyčnívající. A superoblíbené.

„U Pigmentaria jsme zjistili, že klasiky nebudou stačit, že naši hosté chtějí signature drinky, třeba s čerstvou šťávou, které si doma prostě neuděláš,“ popisuje Jirka Mayer další vývoj nabídky.

Následovaly spolupráce, ze kterých vznikly koktejly jako Cancha koktejl, tedy drink namíchaný na sedmiletém rumu Havana Club, nebo César, což je koktejl s rumem Eminente… Nejnověji si můžete nechat připravit zásilku ze tří druhů drinků na OMG ginu od Martina Žufánka.

Mimochodem, ty filmové produkce stále pokračují, filmaři nemají kam chodit na drink, takže jim Public Interest připravuje balíčky přímo do hotelů. „Na různé drinky pocitově nalepíme jména členů filmařského týmu a pošleme na hotel. Často pak přijde feedback, že jsme se s drinkem pro danou osobu skutečně trefili,“ usmívá se Jirka.

Public Care – bar se postará

Plechovky zaváží barmani i do nemocnic. V tomto případě ale naplněné stoprocentním ovocným freshem. Kreativita barmanů zašla až tak daleko, že vytvořili další projekt – Public Care. Jeho prostřednictvím se na transparentním účtu shromažďují peníze dobrovolných dárců, ze kterých se zaplatí suroviny, práce a radost, jak říká provozní. Díky tomu pak v plechovkách odchází vždy sto kusů nápoje do konkrétní nemocnice. „Už jsme takto osobně navštívili dvanáct nemocnic a v plánu je aktuálně dalších pět-šest takových zařízení. Musím říct, že naše návštěvy do nemocnic s těmito vitamíny byly fakt krásné. Skutečně jsem cítil ze zdravotníků tu radost, že jsme jim freshe přivezli,“ popisuje Jirka Mayer.

Na spadnutí je spolupráce Public Care s populárním grafikem Tomášem Břínkem alias TMBK. Tomáš navrhuje speciální design obalu s tím, že uvnitř bude jeho oblíbený gin Monkey 47 s tonikem. V ceně bude také druhá plechovka, tentokrát s freshem, která poputuje ke zdravotníkům. Bude to rychlé, cool a bude z toho oboustranná satisfakce.

Celý proces přípravy drinku, od jeho namíchání až po uzavření do plechovky, trvá jenom několik minut. Objednávky zadané skrze Public shop nebo platformu Wolt jsou obvykle připravené do patnácti minut. Běžně se stává, že jde prostě někdo kolem baru, přes okno si objedná a rovnou si počká na svoje vlastní plechovky. S nimi si odnese i led a ovoce.

Mnohokrát jsme už byli svědky vizuálního utrpení, jak může plechovka vypadat hrozně, když se na návrhu nezapracuje. To ale není tento případ. Černá plechovka se zlatým potiskem z Public Interest baru působí sexy a cool. A ještě něco: „Věřím v předávání pozitivní energie,“ říká Jirka Mayer. „Věřím, že lidi vnímaji to, že každý drink mícháme ručně, že každou plechovku osobně zavřeme, a že to celé děláme s láskou. I když je to bezkontaktní.“

Přihlásit se k odběru newsletteru

Chcete dostávat pravidelně exkluzivní obsah přímo do vaší emailové schránky?
Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář